Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

KSČM agitovala v Brdech, ze vzduchu rušili příznivci radaru

  14:05aktualizováno  18:38
Na dvě stě komunistů protestovalo v Brdech proti radaru. Místním lidem rozdávali letáky a Haló noviny. Kolem páté začala demonstrace v Míšově. Příznivci základny překvapili komunisty z balonu a letadla. "Koupím chatu v Brdech. Zn: radar vítán," stálo na jednom ze vzdušných transparentů.

Odpůrkyně a příznivec radaru na demonstraci v Míšově. | foto: Jiří BervidaMF DNES

popisek Vláda rozjela kampaň k radaru
Bude prý levná a nestranná

Komunisté ve skupinkách zhruba po deseti lidech odpoledne "obsadili" čtyřiadvacet obcí v Podbrdí. Lidem rozdávali tiskoviny namířené proti výstavbě americké základny.

V Trokavci se dostali do sporu s příznivci radaru. Zůstalo ale u slov. Podle reportéra MF DNES setkání připomínalo střet generací. Zatímco věk komunistických agitátorů se většinou pohybuje kolem šedesátky, příznivcům základny je často jen něco přes dvacet.

"Koupím chalupu v Brdech. Zn: radar vítán"
Před pátou odpoledne se komunisté přesunuli do Míšova, který leží nejblíže místu vybranému pro stavbu radaru. Na demonstraci se sešlo takřka tři sta lidí, včetně Heinze Stehra, šéfa německých komunistů. Podle něj se proti radarové základně vyslovilo už 37 komunistických stran z celé Evropy.

Na pódiu před demonstranty vystoupil šéf KSČM Vojtěch Filip, lídr středočeských komunistů Grospič nebo poslanci Levá a Šidlo.

Nadešla ale i chvíle pro zástupce iniciativy Pro základnu, kteří už včera slibovali, že o sobě dají vědět. - více zde

Před demonstrací komunistů vylétl nad Míšov horkovzdušný balon. Na transparentu pod ním stál nápis "Koupím chalupu v Brdech. Zn: radar vítán."

Komunisty ze vzduchu provokovalo i letadlo, které táhlo ceduli s odkazem na internetové stránky iniciativy www.radaryrakety.cz.

Příznivci radaru oblečení v oranžovém byli ve výrazné menšině. Přímo na demonstraci rozvinuli dvanáctimetrový nápis "Jsme pro". To vyvolalo pobouření komunistů, kteří se na transparent věšeli a snažili se ho strhnout. K přímým fyzickým potyčkám ale nedošlo.

Výjimkou mezi mladými příznivci základny byla 74letá Libuše Němcová s manželem. Na demonstraci chodili s balónky s heslem pro základnu. Původně mířili na Slapy, ale když se doslechli o protestu komunistů, považovali prý za důležité se proti nim postavit.

Pro radar zazpívá Vyčítal
V míšovském gril baru, kde nedávno obědvali ministři, chystali vystoupení zastánce radaru Jana Vyčítala. Možná tak zazní i píseň Dobrý den, prapore hvězd a pruhů, kterou nazpívali s ministryní obrany Vlastou Parkanovou pro prezidenta Bushe. - více zde

Vyčítal do gril baru odpoledne přijel armádním džípem. Pozvala ho majitelka Jana Hodková, jedna z mála lidí v Míšově, kteří výstavbu radaru podporují. Už ji prý kvůli tomu kontaktovala policie.

"Byli za mnou lidi z kriminálky z Plzně a říkali, že celá kauza je hrozně zmedializovaná a že doufají, že tady nebude žádnej bordel. Je mi z toho na blití a připadám si jako před dvaceti lety. Chceme se u mě jen v klidu sejít a zazpívat si a oni mě takhle vyslýchají," řekla MF DNES rozčileně Hodková.

Iniciativa Ne základnám se od komunistických protestů v Brdech distancovala. "To je akce komunistů. Víme o ní, ale nijak se jí účastnit nebudeme," uvedl mluvčí Jan Tamáš.

Protiraketový radar

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vláda schválila demisi. Zatím není jisté, kdy ji prezident přijme

Vláda Andreje Babiše schválila demisi, přesto bude dál úřadovat (17.1.2018).

Menšinová vláda Andreje Babiše (ANO) schválila svou demisi jen půl dne poté, co v úterý ve Sněmovně nezískala důvěru....

Babiš slyšel podmínky ČSSD. ANO ale nehodlá nabízet jiného premiéra

Šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka, úřadující šéf strany Milan Chovanec a...

Andrej Babiš zahájil jednání o nové vládě a jako možného partnera oslovil ČSSD. „My se do vlády netlačíme. Není to...

Drahoš není taková osobnost, podporuji Zemana, řekl Babiš v Rozstřelu

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (17. ledna 2017)

Premiér Andrej Babiš bude jednat o vládě s většinou parlamentních stran. ČSSD podle něj změnila svůj postoj, proto s ní...

Najdete na iDNES.cz