Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kryty v Praze jsou pronajaté

  9:12aktualizováno  9:12
Praha - Stálé tlakově odolné kryty, do nichž by se Pražané v případě ohrožení měli ukrýt, slouží i nadále jako sklepy, sušárny, sklady či garáže. Při ohrožení je však jejich nájemci musí uvolnit maximálně do 48 hodin. Do krytů se podle městského radního Rudolfa Blažka vejde na sto šedesát tisíc osob. "Dalšími možnostmi jsou ochranný systém metra a Strahovský tunel. Tady je možné ukrýt na čtyři sta tisíc obyvatel," sdělil Blažek. Znamená to, že do pražských krytů se v případě potřeby vejde přibližně čtyřicet procent pražské populace.

Občané, kteří se kvůli omezené kapacitě do krytů nevejdou, si musí sami zajistit vhodné prostory. "Například na území Prahy 2 se nachází stálé tlakově odolné kryty i ochranné prostory v metru a improvizované kryty jako například sklepy a chodby," řekl vedoucí odboru krizového řízení Prahy 2 Tomáš Hornof.

"V posledním čísle radničních novin jsme vydali veškeré potřebné instrukce na toto téma," sdělil.

Během měsíce ještě radnice hodlá vydat již rok plánovanou brožuru. Bude to podle Hornofa kapesní rádce pro případ krizových situací, který nechá úřad distribuovat do všech poštovních schránek na území druhé městské části.

Primátor Kasl tvrdí, že Česká republika a Praha nejsou bezprostředně ohroženy a není důvod k obavám či panice. V případě otázek o umístění krytů nebo postupech při ohrožení a evakuaci mohou občané volat na úřady jednotlivých městských částí, které budou připraveny podávat informace.

Zasedání krizového štábu
Krizový štáb hlavního města v souvislosti s útoky USA na cíle v Afghánistánu nechystá žádná přísnější bezpečnostní opatření, než jaká byla zavedena dosud.

"Mluvil jsem i s ministrem Grossem a nejsou žádné nové poznatky, kvůli kterým bychom měli něco měnit. Jsme ale připraveni kdykoliv zvýšit stupeň pohotovosti," sdělil primátor Jan Kasl.

Nadále tedy platí ochrana vybraných objektů, zvýšený počet hlídek policie v metropoli či trvající spolupráce s armádou. "Strážníci mají zrušené dovolené, armáda je v kontaktu s policií a schopná kdykoliv ve městě zasáhnout a hasiči i záchranná zdravotní služba fungují s maximální kapacitou," prohlásil Kasl.

Co má občan dělat v případě poplachu?
Podle Kasla je v zájmu každého jedince informovat se o možnostech osobní bezpečnosti předem. "V pátek proto pořádáme seminář pro pražské starosty a tajemníky. Musí dokázat lépe zúročit informace a zprostředkovat je následně občanům v jednotlivých městských částech," sdělil Kasl.

V nejbližší době se podle něj neplánují žádné informační letáky, ze kterých by se člověk dozvěděl, co má dělat v případě ohrožení. "Je složité informovat celou pražskou veřejnost tímto způsobem. Existují plány rozmístění úkrytů, a pokud se lidé budou zajímat a telefonovat, na radnici dané městské části se odpověď dozvědí," řekl primátor.

Oproti jeho tvrzení je podle ředitele odboru krizového řízení Petra Berana možné, že v nejbližší době odbor krizového řízení připraví pro veřejnost informační leták se seznamy krytů v jednotlivých městských částech.

Z jednání krizového štábu dále vyplývá, že tlakově odolné kryty se v současné situaci nebudou uvádět do pohotovostního stavu.

Nájemcům krytů totiž ze smlouvy vyplývají určité povinnosti, o kterých vědí. "V případě ohrožení jim smlouva ukládá uvolnit kryt do čtyřiadvaceti až osmačtyřiceti hodin podle typu zařízení, které se v něm nachází," sdělil Beran.

Tyto kryty tedy nadále zůstávají v pronájmech a slouží k různým účelům. "Jsou používány jako sklady, garáže, sušárny, v jednom je například provozován bar. V současnosti není zapotřebí je zbytečně vyklízet," řekl Rostislav Guth z magistrátního oddělení ochrany obyvatelstva.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Není to konkurz na hospodského, přeli se kandidáti. U diváků vyhrál Fischer

Pozvánku do debaty prezidentských kandidátů iDNES.cz přijali (zleva) Vratislav...

Osm prezidentských kandidátů se v úterý účastnilo superdebaty iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls. Uchazeči mluvili o tom,...

Další z rubriky

D1 u Humpolce, zastavenou nehodami, zprůjezdnili po 19 hodinách

Kolony na dálnici D1 (16. ledna 2018)

Okolo středeční 8. hodiny se povedlo na D1 na 99. kilometru ve směru na Prahu zprůjezdnit jeden jízdní pruh. Dálnice v...

Okamura varoval před novými pravidly pro azyl. Nestrašte lidi, řekl Babiš

Radim Fiala a Tomio Okamura z SPD před jednáním Sněmovny o důvěře menšinové...

Hnutí SPD Tomia Okamury si vynutilo, aby Sněmovna přednostně řešila návrh nových azylových pravidel v Evropě. „Máme...

Drahoš není taková osobnost, podporuji Zemana, řekl Babiš v Rozstřelu

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (17. ledna 2017)

Premiér Andrej Babiš bude jednat o vládě s většinou parlamentních stran. ČSSD podle něj změnila svůj postoj, proto s ní...

Najdete na iDNES.cz