Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Aukce: Zhoubný nádor kosti připravil roční děvčátko o nohu

  8:04aktualizováno  8:04
Markétka chvíli neposedí, často se směje. V roce a půl ale ještě nechodí, první krůčky ji teprve čekají. Po amputaci nohy si teprve začne zvykat na protézu, která jí pomůže při učení chůze. Markétka je jedním z dětí, kterým pomohou peníze ze společné charitativní aukce iDNES.cz, kapely Kryštof a Nadace Agrofert.

Usměvavá Markétka rozdává dobrou náladu všem kolem sebe. | foto: Archiv Markéty Pavlíkové

Do deseti měsíců byla modrooká Markétka Pavlíková z jihomoravského Šanova zdravě se vyvíjející dítě. V říjnu loňského roku jí ale bolestivě otekla pravá nožička. „Myslela jsem, že si ji zastrčila mezi šprušle v postýlce,“ říká Markéta Pavlíková, maminka holčičky. S dcerkou jela na pohotovost, kde lékaři řekli, že to vypadá na poškozené vazy.

Charitativní aukce Kryštof pro děti

Ve čtvrtek 18. června se na iDNES.cz uskuteční charitativní aukce o lístky na koncert Kryštof spojený se křtem nového klipu Ty a já. S deseti výherci půjde kapela po koncertě na pivo. Hlavní cenou je soukromý akustický koncert.

Otok splaskl, ale za tři týdny nožka otekla znovu a ještě víc. Tentokrát už malou pacientku ve Znojmě hospitalizovali a následující den poslali na dětskou onkologii v Brně. „Byl to šok, že jsme se sem vůbec dostali, byli jsme z toho mimo,“ vzpomíná matka.

Začal měsíční pobyt na brněnské klinice a série vyšetření včetně odběru vzorku holenní kosti či kostní dřeně. Na jejím konci byla diagnóza: Ewingův sarkom, zhoubný nádor kostí a měkkých tkání postihující hlavně děti a dospívající.

Začátkem prosince začala Markétce chemoterapie. Tříměsíční léčba měla zmenšit a ohraničit nádor. „Markétka zvládá chemoterapii velmi dobře, je pořád veselá, živá. Člověk by ani neřekl, že nějakou podstupuje,“ chválí Markétku maminka. Chybějící vlásky, obočí a řasy ale vážnou diagnózu prozrazují.

Fotogalerie

Markéta Pavlíková si hned na začátku zakázala myšlenky typu: proč zrovna my? První týden po vyřčení diagnózy prožívala těžce, ale na Markétce viděla, že jí to nedělá dobře.

„Začala jsem fungovat, abych ji nestresovala,“ vzpomíná žena. Motorem je pro ni i sama malá pacientka. „Lépe to snáším, když vidím, že se Markétka směje,“ říká Markéta.

Její rodina se víc semkla, vztahy jim fungují lépe než před nemocí. Těžké to bylo nejen pro dospělé členy, ale i pro čtyřletého brášku Markétky, který začal žárlit a upozorňovat na sebe. Vzdor ale zmizel a teď je ochráncem své nemocné sestry.

Jediné řešení: amputace

Letos dubnu lékaři přistoupili k radikálnímu řešení - amputaci nožky v kolenním kloubu. Při odstranění končetiny je vyšší procento úspěšnosti léčby, navíc nádor byl u růstové chrupavky. Ozařování by ji poškodilo a noha by přestala růst. „Bylo to jediné řešení, nebylo se o čem rozhodovat. Šlo nám o záchranu Markétčina života a ne nožičky,“ říká matka.

Komu pomohou peníze z aukce

Kateřina (12 měsíců) je neslyšící, musí nosit sluchadla. Žije s matkou (samoživitelka) a třemi bratry (čtyřletá dvojčata a 15letý chlapec), otec o děti nejeví zájem.

Žaneta (4,5 roku) má dětskou mozkovou obrnu, svalovou hypotonii a vývojovou vadu mozku s rozvojem spastické kvadruparesy. Žije s rodiči, chodí do školky, kde ohromně prospívá, ostatní děti jí táhnou hodně dopředu. Potřebuje osobního asistenta, kterého hradí z větší části rodina.

Jakub (13,5 roku) trpí těžkou formou dětské mozkové obrny, žije jen s maminkou.

Kateřina (18 let) má cystickou fibrózu s postižením dýchacích cest. Nemůže žít bez inhalátoru, navíc má celiakii. Žije s rodiči.

Barbora (22 let) má závažnou formu dětské mozkové obrny. Omezená pohyblivost se ještě víc snížila ve 12 letech po těžké operaci páteře. Třetím rokem studuje na Právnické fakultě Masarykovy univerzity v Brně, žije s rodiči. Může se pohybovat jen na vozíku a prakticky ke všem každodenním aktivitám potřebuje asistenci.

Malá bojovnice začala už osmý den po rehabilitaci lézt, doma si našla svůj způsob pohybu. Venku je zatím závislá na dospělých, kteří ji musí nosit. Rodiče teď její nožičku bandážují, aby se správně vytvarovala a šlo na ni nasadit pouzdro pro protézku.

Markétka nyní podstupuje v Brně další chemoterapii, která potrvá až do září. Teprve potom čeká dívku intenzivní rehabilitace (teprve budou hledat vhodné středisko v republice pro tak malé dítě) a zvykání na první protézku. Zpočátku jí bude stačit standardní, hrazená pojišťovnou. Později, jak poroste, by jí ale rodina ráda pořídila nadstandardní protézy, které už z pojištění hrazené nejsou.

Rodině se brzy zvýší náklady i s pořizováním rehabilitačních pomůcek, speciální kosmetiky a přípravků na ošetření nožky i lůžka pro protézu. Rodina nyní finančně nestrádá, ale peníze z charitativní aukce jí pomohou v blízké i vzdálenější budoucnosti, kdy budou nároky spojené s postižením dcerky stoupat.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Žena prodala stejné pozemky dvakrát, soudy pak špatně určily podvedené

Nová ústavní soudkyně Milada Tomková bude místopředsedkyní soudu (3. května

Hned dvakrát prodala nyní už seniorka své pozemky v turnovské městské části Bukovina. Napodruhé skoro za trojnásobek...

Sněmovna dostala žádost o vydání Růžičky z ANO, ten po zvolení změnil názor

Pavel Růžička, jeden z deseti obžalovaných zastupitelů Postoloprt, je od října...

Poslanecká sněmovna obdržela žádost o vydání poslance hnutí ANO Pavla Růžičky k trestnímu stíhání. Ten byl před volbami...

Turisty v Orlických horách nemá kdo obsluhovat, pracovníky vysála Škoda

Odborníci doporučují předškolákům strávit na svahu hodinu, šestiletí už...

V Orlických horách chybí kuchaři, servírky, ale třeba také lyžařští instruktoři. Zaměstnavatelé v turistickém ruchu jen...Najdete na iDNES.cz