Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Už se odsud ani nehnu, říká před referendem Tatar ze Simferopolu

  14:01aktualizováno  14:01
Simferopol (Od naší zvláštní zpravodajky) - Krymští Tataři se zaklínají, že referendum o připojení poloostrova budou bojkotovat. Hlasovat odmítá i Gemedži Mehmet Bekirovič, jehož život opisuje pohnuté osudy jeho národa. Ať už referendum dopadne jakkoliv, z domova svých předků odejít odmítá.

Gemedži Mehmet Bekirovič se narodil v uzbeckém Samarkandu v roce 1954. | foto: Adéla Dražanová, MAFRA

Pátek, něco po poledni. Nebe nad hlavou je víceméně modré a teploměr ukazuje nějakých dvanáct stupňů. Ale silný a studený vítr dává na srozuměnou, že opravdové jaro ještě úplně nenastalo.

Allahu Akbar, Allahu Akbar. Muezzin (nahraný na pásce) z amplionu svolává Krymské Tatary k modlitbě. Páteční, čili nejdůležitější z celého týdne. Místní Tataři ze Simferopolu se pomalu scházejí na prostranství před Bílou mešitou, zdraví se, sundavají boty a mizí uvnitř... S výrazem vlastně až omluvným odmítají přítomné reportéry. Ne, dovnitř nesmíte. Počkejte na nás tady venku. A vy, slečny, si s dovolením zakryjte vlasy.

Jeden muž do mešity nevchází. Zůstává sedět venku na lavičce. Jmenuje se Gemedži Mehmet Bekirovič. Narodil se uzbeckém Samarkandu v roce 1954.
"Proč se nemodlíte s ostatními?" ptám se Gemedžiho. "Připojím se k nim za pár minut," říká trochu nevraživě.

Je na něm vidět, že z hrstky reportérů, která sem k mešitě přišla právě na páteční modlitbu, úplně šťastný není. A už vůbec se mu nelíbí, když jej začnou natáčet nebo fotografovat. Ovšem nakonec se z nějakého důvodu rozhodne mluvit právě se mnou. A vypráví příběh jako z učebnice moderních dějin Krymských Tatarů...

Exodus do Uzbekistánu

"Kolik je ti let? Třiatřicet? Tak si představ, že by tě teď vzali a odvezli v nákladním vagónu někam tisíce kilometrů od domova. Mé babičce bylo jen o rok víc než teď tobě, když se jí to stalo. Měla v té době už šest dětí, nejstarší z nich byla moje matka. Bylo jí osmnáct. Babička se vdávala už ve třinácti," vypráví Gemedži.

Fotogalerie

Mluví o roce 1944. Sovětský tyran Josif Stalin tehdy vyhnal z Krymu celou tatarskou populaci. Za údajnou zradu, kolaboraci s nacisty. Většina z těch desítek, ba stovek tisíc Tatarů musela právě do Uzbekistánu.

"Jeli v nákladních vagónech, jako dobytek. Když někdo po cestě umřel, prostě ho museli vyhodit ven. Tohle všechno moje babička viděla. Děda s ní nebyl. Seděl na Sibiři, Stalin ho zavřel na patnáct let. I přesto, že můj strýc v tu samou dobu bojoval v Rudé armádě. V Uzbekistánu nás nejdřív nechtěli přijmout, sovětská moc si dala záležet, aby tamní obyvatelstvo předem zmasírovala propagandou. Ale postupně zjistili, že jsme jejich souvěrci. Žili jsme vcelku dobře. Normálně. Ale nikdy z nás nevyprchala touha vrátit se domů."

Kdo ví, co bude za týden

Návrat umožnila až perestrojka. Gemedžiho rodina (oba rodiče byli tehdy ještě naživu) se do Simferopolu vrátila v roce 1988. V jejich původním domově samozřejmě už dávno žil někdo jiný. Rusové. "Chtěl jsem tam rodiče aspoň vzít. Chtěl jsem, aby můj otec ještě jednou viděl svůj rodný dům. Ale noví majitelé nám odmítli otevřít a pustili na nás psa," říká Gemedži.

"Živil jsem se jako taxikář, trhovec. Jak se dalo. Sovětské úřady mě tady rok nechtěly ani zapsat. Registrovat trvalé bydliště. Ta nevraživost byla zcela otevřená." Dnes už je Gemedži v penzi a nechce nic jiného než klid. Nemá rád tatarské mladíky, kteří jsou samozřejmě oproti starší generaci naladěni bojovněji, agresivněji.

K nedělnímu referendu, v němž mají obyvatelé Krymu hlasovat o nezávislosti na Ukrajině, respektive o připojení k Rusku, v žádném případě nepůjde. Bude ho bojkotovat. Tak jako drtivá většina ostatních Krymských Tatarů. "To není opravdové referendum. Ve skutečnosti nedává na výběr."

A pak? Co bude Gemedži dělat, až si Krym skutečně odhlasuje připojení k Ruské federaci? Protože to přesně se stane... Na rozdíl od mnohých místních Ukrajinců, kteří mluví o možnosti stěhování do Kyjeva nebo do Polska, má tenhle Krymský Tatar jasno: "Už se odsud ani nehnu".

A pak se Gemedži Mehmet Bekirovič zvedá a mizí v útrobách Bílé mešity.
Aby se připojil k ostatním v páteční modlitbě. Kdo ví, co bude příští týden.

V Simferopolu se před několika dny konala demonstrace proti připojení Krymu k Rusku:

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Ministři arabských států odsoudili Trumpa, navrhují i sankce na USA

Mimořádná schůzka ministrů zahraničí arabských zemí (9.12.2017).

Ministři zahraničí arabských zemí v sobotu ve společném prohlášení odsoudili rozhodnutí amerického prezidenta Donalda...

Nic neprovedly, ale jejich matky ano. V afghánském vězení žijí stovky dětí

S mnoha afghánskými vězeňkyněmi tráví jejich výkon trestu za mřížemi i jejich...

Jsou ve vězení, přestože nic neprovedly. Stovky afghánských dětí zůstávají se svými matkami i poté, co je soud poslal...

Lidé protestovali u ambasády USA v Bejrútu, ve Švédsku hořela synagoga

V Bejrútu lidé protestují u ambasády USA, policie je rozehnala slzným plynem a...

Bezpečnostní složky v libanonském Bejrútu v neděli rozehnaly slzným plynem a vodními děly demonstranty, kteří...Najdete na iDNES.cz