Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Krveprolití na Blízkém východě se stupňuje

  20:18aktualizováno  20:18
Na 50 lidí bylo v pondělí zraněno především kulkami a střepinami při raketovém a kulometném útoku izraelských bojových vrtulníků v pásmu Gazy. Izrael použil vrtulníky a bombardoval vytyčené cíle raketami. Podle agentury AFP přišli v pondělí o život na různých místech čtyři Palestinci, šest izraelských Arabů a jeden Žid.
Od čtvrtka, kdy násilí vypuklo, přišlo o život podle AFP 49 lidí. Situace na Blízkém východě se vyhrocuje téměř k válce.

Izraelci bombardovali sousedství osady Necarim
Cílem útoku izraelských vrtulníků byly dva obytné domy, vojenské stanoviště a dva automobily v těsném sousedství židovské osady Necarim v pásmu Gazy. Vrtulníky a protitankové rakety prý byly nasazeny poté, co se několik Palestinců vyšplhalo na jednu budovu a stáhlo z ní izraelskou vlajku. Podle svědků vrtulníky později ostřelovaly také Palestince manifestující poblíž Necarimu.

Násilí se v pondělí kromě Necarimu, který je hlavním ohniskem nepokojů, odehrálo i v Nazaretu; izraelské tanky zaujaly pozice u palestinského autonomního města Ramalláh, poblíž něhož je židovská osada Pesagot.

Přestřelka se strhla také v Nábulusu, když se k pohřbu jedné z obětí násilí sešlo asi 10 tisíc lidí.

Podle zástupce Necarimu v oblasti vládne válečná atmosféra. Velitel palestinských oddílů Husajn Šajch prohlásil, že rostoucí počet obětí na palestinské straně znamená, že události spějí k válce na obranu palestinského národa.
Vůdci extremistického Hnutí islámského odporu (Hamas) vyzvali palestinskou samosprávu, aby se přidala k boji odehrávajícímu se podle představ Hamasu. "Je to důkaz, že postavit se Izraelcům na mnoha místech současně je dobrá cesta, jak se domoci našich práv," řekl mluvčí Hamasu Mahmúd Zahhár.
HAMAS se bojí, že Arafat bude bránit intifádě, žádá jeho odstoupení
Mluvčí palestinského Hnutí islámského odporu Ibráhím Ghúša v neděli večer požadoval demisi předsedy palestinské správy Jásira Arafata a vyzval jej, aby "opět nemařil intifádu (palestinské povstání). "Je-li moudrý, uvědomí si skutečnost a odstoupí. Musí to udělat. Musí umožnit lidu najít si nové vůdce," řekl Ghúša v Teheránu v rozhovoru pro tiskovou agenturu AFP.

"Jsme svědky nové intifády, již čtvrté. První - z let 1987 až 1993 – zastavili koordinovaným způsobem Izrael a Arafat," zdůraznil přední činitel Hamasu. "Druhou a třetí - ze září 1996 a května 1998 -, které měly kratší trvání, zastavil Arafat. Bude mít odvahu udělat totéž? To je nyní aktuální otázka," prohlásil Ghúša. "Arafat nesmí zmařit toto povstání," dodal. Ghúša žije v Kataru a v Teheránu je od pátku na návštěvě.

Palestinci si stěžují u OSN
Palestinský pozorovatel při OSN Násir Kidva zaslal v pondělí dopis generálnímu tajemníkovi OSN Kofimu Annanovi, v němž protestoval proti čtvrteční návštěvě šéfa izraelské opozice Ariela Šarona na Chrámové hoře v Jeruzalémě. Podle Palestinců to byla nebezpečná provokace, která spustila současné násilí.

Palestinský vyjednávač Saíb Irikát požádal mezinárodní společenství o vyslání nezávislých vyšetřovatelů, bez nichž budou "jatka" pokračovat. Podle něj bylo od čtvrtka zraněno více než 1200 lidí. Irikát prohlásil, že Izrael se musí bezodkladně stáhnout od bran palestinských měst, vesnic a uprchlických táborů a přestat s používáním raket proti Gaze a Nábulusu.

Arafat: je odhodlán bránit se jakýmikoli prostředky, z násilí viní Izrael
"Stále usilujeme o mír, ale budeme-li nuceni se bránit, nebudeme váhat," prohlásil Arafat v neděli večer na schůzce s egyptským prezidentem Husním Mubarakem. "Jsme připraveni bránit sami sebe kdykoli, každou chvíli," zdůraznil Arafat. "Přestaňte střílet naše vojáky, občany, mladíky a ženy. Odvolejte vojáky z palestinských měst a uprchlických táborů," vyzval nejvyšší palestinský představitel Jásir Arafat Izrael po pondělním masakru.

Barak: Izraelci pouze zajišťují bezpečnost, z násilí viní Palestince
Izraelský premiér Ehud Barak se vyjádřil, že krveprolití sice citelně poškodí mírový proces, ale že izraelští vojáci dělají jenom svou práci a zajišťují bezpečnost Izraelců.

"Vidíme, že palestinská správa je odpovědná za to, že nezabránila policii ve střelbě na izraelské vojáky, a tedy naneštěstí víme, že všechny palestinské oběti byly výsledkem postojů a chování této správy," prohlásil Ehud Barak v pondělí ráno v izraelském rozhlasu. "Očekáváme, že Palestinci na sebe přijmou povinnost okamžitě zastavit nepokoje a střelbu," dodal Barak.

Nedělní příměří vydrželo do pondělního rána

V neděli večer přijala palestinská správa izraelskou nabídku o příměří, ta však byla v pondělí ráno zmařena poté, co byl na přístupu k palestinské vesnici Bidia na západním břehu Jordánu zastřelen jeden izraelský civilista.

Palestinská správa přijala nedělní nabídku Izraele o příměří s podmínkou, že pro násilnosti spáchané na jeruzalémské Chrámové hoře bude vytvořena vyšetřovací komise. Palestinské bezpečnostní složky přitom sdělily, že izraelská armáda ostřelovala v neděli protitankovými raketami jejich stanoviště na jihu pásma Gazy, zničila ho a několik palestinských policistům zranila.

Sobotní příměří vydrželo do nedělního rána
Izraelská armáda a palestinská autonomní správa se po násilnostech pokračujících několik dní ve východním Jeruzalémě a na palestinských územích rozhodly uzavřít příměří už v sobotu.  Příměří, které vstoupilo v platnost v sobotu 16:00 SELČ, však nepřežilo ani nedělní ráno, kdy při střetech s izraelskou policií zahynulo hned několik Palestinců.

Emoce na straně Palestinců umocňovaly probíhající a chystané pohřby palestinských obětí minulých dnů. První dva pohřební obřady se uskutečnily v sobotu v pásmu Gazy.

Potyčky byly v neděli hlášeny téměř ze všech autonomních palestinských území, zejména z Ramalláhu na západním břehu Jordánu a z dalších míst pásma Gazy.

Mladí Palestinci v neděli pálili plakáty izraelského opozičního vůdce Ariela Šarona v libanonském uprchlickém táboře Ajn Hilvá při jedné z mnoha demonstrací, které vypukly prakticky po celém arabském světě na protest proti izraelsko-palestinským střetům, které si dosud vyžádaly podle nepotvrzených informací jedenáct obětí a několik set zraněných.

Asi tisícovka mladíků nesoucích palestinské vlajky pochodovala táborem Ajn Hilvá a skandovala hesla: "Žijeme pro Palestinu! Zemřeme pro Palestinu!" Zhruba 40 palestinských bojovníků ozbrojených kalašnikovy během demonstrace střílela na izraelskou vlajku. Někteří protestující nesli obrázky mešity Al-Aksá, jedné ze dvou muslimských svatyň na jeruzalémské Chrámové hoře, která je centrem nynějších nepokojů.

Arabské státy vyzývají k džihádu
Irák i Írán se shodly na tom, že Arabové by se měly sjednotit ve svaté válce (džihádu) za osvobození Palestiny. Libanon i Jordán stojí jednoznačně za Arafatem. Protesty odsuzující masakry v Jeruzalémě a vyzývající k islámské svaté válce proběhly i v egyptské Alexandrii.

Rozbroje vyvolala návštěva šéfa izraelské opozice na Chrámové hoře

Na Chrámové hoře, kterou muslimové znají jako Posvátný okrsek (Harám aš-Šaríf), jsou mešity Skalní dóm a Al-Aksá, třetí nejposvátnější místo islámu po Mekce a Medině.
Chrámová hora je nejposvátnějším místem judaismu. Stál tam totiž Šalamounův chrám, který v roce 586 před naším letopočtem zničil babylonský král Nabuchodonosor, a židovský chrám, který v roce 70 našeho letopočtu zbořili Římané a z něhož zbyla jen Zeď nářků.
Nečekané krveprolití vyvolala čtvrteční návštěva Ariela Šarona, šéfa pravicového opozičního bloku Likud, na Chrámové hoře. Spory o to, kdo bude kontrolovat Chrámovou horu, jsou hlavní překážkou izraelsko-palestinských mírových rozhovorů.

Palestinci chtějí východní Jeruzalém, v němž se Chrámová hora nachází, ustavit hlavním městem svého budoucího státu. Izrael, který arabskou východní část Jeruzaléma obsadil v rámci blízkovýchodní války v roce 1967, ale celý Jeruzalém považuje za své věčné a nedělitelné hlavní město.

Evropská unie v neděli označila návštěvu vůdce opoziční izraelské strany Likud Ariela Šarona na Chrámové hoře, posvátné pro židy i muslimy, za "provokaci", která vyvolala již čtyři dny trvající krveprolévání v Jeruzalémě a na palestinských územích.

Fotografie z palestinsko-izraelských nepokojů.

Fotografie z izraelsko-palestinských nepokojů.

Fotografie z izraelsko-palestinských nepokojů.

Fotografie z izraelsko-palestinských nepokojů.

Izraelští vojáci pálí do palestinských demonstrantů ve východním Jeruzalémě. (1. října 2000)

Palestinci odnášejí zraněného muže po potyčkách s izraelskými bezpečnostními silami v Nábulusu. (1. října 2000)

Palestinský demonstrant střílí na izraelské pozici v Nábulusu. (1. října 2000)

Izraelský voják střílí na palestinské demonstranty gumové projektily. (1. října 2000)

Izraelský voják střeží zapálenou barikádu ve východním Jeruzalémě (1. října 2000).

Palestinec metá po Izraelcích kameny v Betlémě. (1. října 2000)

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Při obchodování Trumpa s Rusy se mohly prát peníze, naznačila výpověď

Donald Trump

Zakladatel firmy Fusion GPS Glenn Simpson při své výpovědi ve výboru amerického Kongresu naznačil, že při obchodování...

Turci začali ostřelovat Afrín, kurdské území na severozápadě Sýrie

Turecké jednotky v provincii Hatay na pomezí Turecka a Sýrie (17. ledna 2018)

Turecká armáda začala z tureckého území ostřelovat severosyrskou oblast Afrín, ovládanou Kurdy. Ankara několik dní...

Historické poprvé. Papež oddal na palubě letadla letušku a stevarda

Devětatřicetiletá Paula Podestová a jedenačtyřicetiletý Carlos Ciuffard si...

Papež František cestou na sever Chile oddal v letadle letušku a stevarda, kteří ho od začátku týdne doprovázejí při...

Najdete na iDNES.cz