Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Krvelační upíři zabili v Peru čtyři děti a pokousali 500 indiánů

  11:30aktualizováno  11:30
Krvežízniví upíři vzali útokem peruánskou vesnici Urakusa. Na vzteklinu po jejich kousnutí už zemřely čtyři děti a upíří stisk pocítilo i dalších 500 domorodců. Do Amazonie už dorazily lékařské týmy s vakcínami.

Ilustrační foto | foto: shutterstock.com

Na vesnici v peruánské Amazonii poblíž hranic s Ekvádorem zaútočili upíři v uplynulých týdnech. Indiánský kmen Aguajun ale o pomoc požádal až ve chvíli, když si neuměl vysvětlit náhlou smrt čtyř dětí.

Ministerstvo zdravotnictví na místo podle BBC okamžitě vyslalo tři lékařské týmy. Zdravotníci už vpíchli vakcínu proti vzteklině 97 procentům z 508 lidí, kteří byli kousnuti. Někteří indiáni ale ošetření odmítli.

Útok může souviset s teplotami nebo kácením pralesů

VZTEKLINA

Vzteklina způsobuje akutní zánět mozku a její virus se na člověka nejčastěji přenáší pokousáním nakaženým psem. Jako přenašeč ale mohou fungovat i lišky nebo právě netopýři.

Podle listu The Daily Telegraph teď lékaři v okolí deseti kilometrů pátrají po dalších domorodcích, které upíři v minulých týdnech napadli. Inkubační doba zákeřné nemoci je totiž i několik měsíců.

Upíři většinou útočí na divokou zvěř nebo dobytek, málokdy se však zaměřují na člověka. Podle odborníků se tak děje jen v případech, kdy lidé vykáceli deštné pralesy - jejich přirozené sídliště.

Podle expertů ale může být útok spojený i s neobvykle nízkými teplotami v peruánské Amazonii v posledních letech. Právě v jižní Americe žijí netopýři rodu Desmodus rotundus (Upír obecný), kteří se živí výhradně krví živočichů.

Peruánská Amazonie

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V Turecku narazil autobus do stromu u dálnice, zemřelo jedenáct lidí

Jedenáct lidí přišlo o život a dalších 46 bylo zraněno při nehodě autobusu,...

Jedenáct lidí přišlo o život a dalších 46 bylo zraněno při nehodě autobusu, která se stala v noci na sobotu na dálnici...

Cestující autobusu v Kazachstánu uhořeli kvůli lampě, kterou se zahřívali

Při požáru autobusu na západě Kazachstánu zahynulo 52 lidí (18. ledna 2018)

Požár autobusu na západě Kazachstánu nezpůsobil elektrický zkrat, ale benzinová pájecí lampa. Tu cestující použili k...

VIDEO: Motorový člun rozdrtil loďku, rybáři vyskočili na poslední chvíli

Dramatická srážka. Loď najela do rybářského člunu

Tři rybáři v americkém Oregonu museli vyskočit z loďky do studené řeky, aby se zachránili před motorovým člunem, který...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz