Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Krve máme dost, odmítá transfuzní stanice dárce

  5:06aktualizováno  5:06
Chcete začít dávat krev? I když se často objevují výzvy, které mají přilákat nové dárce, ne všude vás přijmou. Například Transfuzní stanice v Táboře nové dárce nebere už od května. Zdůvodňuje to nízkou spotřebou krve a dostatkem pravidelných dárců. Jinde přitom mají krve nedostatek.
V Táboře nechtějí přijímat prvodárce. Spotřeba krve podle nich v posledních letech klesá. Ilustrační foto.

V Táboře nechtějí přijímat prvodárce. Spotřeba krve podle nich v posledních letech klesá. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Podle přednosty Transfuzní stanice Tábor již několik let klesá spotřeba krve. "My všechnu krev spotřebovat nestačíme, táborská nemocnice nemá žádnou velkou operativu, a navíc se teď přestavuje," sdělil iDNES.cz přednosta Karel Dvořák.

Jeho stanice poskytuje krev také dalším odběratelům. Mezi nimi jsou například pražské nemocnice nebo plzeňská fakultní nemocnice.

Podle Dvořáka představuje každý nový dárce pro nemocnici určité potíže. "Nevíte, co to je za člověka, musí se vyšetřit a musí projít všemi předtransfuzními i potransfuzními vyšetřeními. Důležitá je pro nás kontrola kvality," zdůrazňuje primář.

Podle jeho slov často přijdou prvodárci pouze jednou a o takové zájemce transfuzní stanice nestojí. Chce, aby dárci chodili pravidelně. "Chodí k nám třeba studenti, kteří dovrší 18 let, dají krev dvakrát a pak jdou studovat dál. Z prvodárců se rekrutují stálí dárci minimálně," říká.

Zájem zde nemají ale ani o dárce, kteří už dávali krev v jiném zařízení a nyní se třeba přestěhovali. Pokud přijdou, musí projít stejnými vyšetřeními jako prvodárci. Kromě vstupního vyšetření je také nutné, aby měli trvalé bydliště v okrese Tábor.

V táborské transfuzní stanici neberou dárce od letošního května. "Dokud se spotřeba neustálí, nové brát nebudeme. Může se stát, že to tak zůstane celý rok," připouští Dvořák.

Jinde dárce vítají
Ostatní transfuzní stanice se potýkají spíše s opačným problémem. "Nestačí nám odběry krve z vlastního regionu, musíme dokupovat i z jiných transfuzních zařízení," sdělila iDNES.cz primářka transfuzního oddělení Fakultní nemocnice Plzeň Růžena Herynková.

Nové dárce přibírají v Plzni neustále, stále tady totiž chybí. "V Plzni je vysoká spotřeba transfuzních prostředků," vysvětlila Herynková.

Akutní nedostatek krve bývá podle jejích slov spíše nárazový. Způsoben může být tím, že se sejde najednou několik pacientů stejné krevní skupiny nebo se provádí složitá operace, během které se na jednoho pacienta spotřebuje až sto krevních konzerv během 24 nebo 48 hodin. Jedna konzerva má objem 250 až 350 mililitrů.

"Takové zásoby samozřejmě nemáme, navíc musíme mít pořád nějakou rezervu," dodává Herynková. Zásoby krve je nutné obnovit okamžitě. "Pokud by nebyla krev, museli bychom odložit plánované operace a brát jen akutní případy. To se zatím nestalo," řekla Růžena Herynková.

Dárci chodí podle lékařů na odběry málo v lednu a občas i v létě, kdy jsou na dovolených. "U nás se to letos zatím příliš neprojevuje, vysloveným nedostatkem netrpíme," řekla iDNES.cz Jaroslava Urbanová, lékařka Ústřední vojenské nemocnice v Praze.

Veškerá odebraná krev se zpracovává na krevní plazmu a krvinky, výjimečně také na krevní destičky. Zatímco plazma se dá použít až tři roky po odebrání, krvinky mají manipulační dobu šest týdnů a destičky pouze šest dnů.

U krvinek může v některých případech dojít k expiraci. Destičky, které mají nejkratší manipulační dobu, se získávají právě z tohoto důvodu vzácně. "Zpracovávají si je například oddělení, kde mají větší spotřebu, protože se starají například o hematologické pacienty," řekla Urbanová.

Dávat se chodí pouze do jednoho centra
Pokud se někdo přestěhuje, změna transfuzní stanice je možná. "V takovém případě to není problém, rádi nového dárce přijmeme. Nechceme ale, aby chodil dávat krev někam jinam," upozorňuje Herynková.

Dárce krve by měl chodit darovat pouze do jednoho transfuzního centra především kvůli nutné kontrole, kterou nad ním musí lékaři mít. Hlídají například frekvenci odběrů nebo výsledky testů.

Dárcovství krve je zpravidla bezplatné, dárce má nárok na občerstvení a den pracovního volna. Některé transfuzní stanice nabízejí také několik stokorun. Týká se to zpravidla speciálních přístrojových odběrů, během nichž se krev rovnou upravuje a odebírá se jen složka, která je potřeba. Tyto odběry jsou výrazně náročnější na čas.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

VIDEO: Ústí zbouralo poničený soukromý dům, peníze za demolici bude vymáhat

Demolice požárem poškozeného domu v Marxově ulici v ústeckých Předlicích.

Demoliční bagr v úterý zlikvidoval dům v ústecké čtvrti Předlice, který se v březnu částečně zřítil po požáru. I když...

Policie koupila zbraně za 50 milionů, snipeři mají být v akci častěji

Ten pravý moment na výstřel nesmí odstřelovač minout. Ale nesmí se ani nechat...

O padesát milionů korun víc než v jiných letech. Právě tuto částku vynaložili policisté na nákup nové výzbroje v...

Babička unesených dětí promluvila, jejich rodičům neodpustí

Rodiče děti unesli ze strakonického dětského centra při povolených návštěvách.

Ten večer zazvonil dvaasedmdesátileté Eulálii Slobodové v bytě v Banské Bystrici mobil a ona ve vteřině věděla, kdo...Najdete na iDNES.cz