Global Witness byla v roce 2003 jednou ze zakládajících organizací Kimberleyského procesu, jehož smyslem je zamezit tomu, aby se na mezinárodní trh dostávaly diamanty z válečných oblastí, kde konflikty de facto financují.
K vytvoření schématu přispěly hlavně někdejší války v Sierra Leone, Libérii, Angole či dodnes trvající konflikt v Demokratické republice Kongo. Vzbouřenci měli ve zvyku obsadit diamantová pole a ze zisku nakupovat zbraně. Prolili přitom krev milionů lidí. Tamním diamantům se proto začalo říkat krvavé.
Kimberleyský procesKimberley Process Certification Scheme (KPCS) ustanovila v roce 2003 OSN. V současné době v něm je 74 zemí. Jeho hlavním úkolem je dohlížet na to, aby se na mezinárodní trh nedostaly krvavé diamanty. Proces proto kontroluje původ minerálů a následně jim uděluje certifikáty potvrzující, že pocházejí z nekonfliktních zón. |
"Téměř devět let po založení Kimberleyského procesu je smutnou pravdou, že většina zákazníků si stále nemůže být jistá, odkud jejich diamanty pocházejí a jestli nefinancují násilí nebo despotické režimy," prohlásila předsedkyně Global Witness Goochová s tím, že organizace ze schématu vystupuje.
Nikdo si nemůže být jistý, co kupuje
"Schéma propadlo ve třech testech: neporadilo si s obchodem konfliktních minerálů z Pobřeží slonoviny, několik let nebylo ochotno vážně zasáhnout tváří v tvář do nebe volajících porušování pravidel ve Venezuele a nebylo ochotno překazit (prodej) diamantů podporujících korupci a násilí v Zimbabwe," dodala.
Kimberleyský proces má zabraňovat prodeji krvavých diamantů tak, že ověřuje původ minerálů a dává jim certifikát. Dostanou ho jen kameny, které nepocházejí z válečných oblastí. Zbytek by se neměl dostat na mezinárodní trh. Jenomže podle nevládní organizace se tak neděje.
Krvavé diamanty:Kde všude přinášejí utrpení |
Jako poslední příklad uvádí dění kolem zimbabwského dolu Marange. Ještě loni tam vytěžené diamanty na mezinárodní trh nesměly, Kimberleyský proces pak ale povolil prodej části cenných minerálů z tohoto dolu. Přitom v roce 2008 ho obsadila zimbabwská armáda a zabila tehdy 200 lidí.
Od té doby bijí různé nevládní organizace na poplach a popisují, jak tam vojáci nutí od rána do noci dospělé i děti kutat drahocenné kameny a přitom je bijí, mučí a vraždí. Z prodeje navíc profitují věrní prezidenta Roberta Mugabeho, kteří jsou obviňováni z násilí vůči opozici.
Je to komplic v praní špinavých diamantů
Kimberleyský proces se dle Goochové stal komplicem v "praní špinavých diamantů", jehož výsledkem je, že krví potřísněné diamanty se smísily s těmi prověřenými.
Samotný Kimberleyský proces se holedbá, že přísun krvavých diamantů na mezinárodní trh se za poslední roky snížil z patnácti procent na jedno procento. Kritiků má ovšem víc než dost. Už předloni ho opustil další ze zakladatelů schématu Ian Smillie s tím, že schéma kontroly nefunguje.
Kromě krvavých diamantů se v posledních letech používá i termín konfliktní (nebo krvavé) minerály. Princip je u nich úplně stejný jako u diamantů, jen s tím rozdílem, že rebelové obsazují doly s coltanem či kasiteritem, jež jsou zapotřebí pro výrobu elektrotechniky nebo mobilů. Peníze tak získávají třeba konžští povstalci (přečtěte si Děti v Kongu zakoušejí kvůli výrobě mobilů peklo, burcuje dokumentarista).