Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nevidomý právník má přijít k Babišovi na finance krotit hazard

  14:28aktualizováno  14:28
Ondřej Závodský, muž oceněný Nadačním fondem proti korupci za to, že pomohl rozkrýt podezřelé smlouvy v resortu vnitra, za což se ho nadřízený pokusil zbavit, může být novým náměstkem na ministerstvu financí u Andreje Babiše. Závodského doporučila KDU-ČSL, není ale jejich členem. Babiš považuje stranické náměstky za blbou tradici.

právník Ondřej Závodský | foto:  Michal Růžička, MAFRA

"Pan Bělobrádek mi nabídl na ministerstvo náměstka. Má velice dobrou reputaci ve společnosti. Určitě velký problém je hazard. Mě zajímá, jestli může být platný v týmu, budu s ním mluvit v neděli, jeho reference jsou velice dobré," řekl v pátek šéf hnutí ANO Babiš, který má jinak velké výhrady k politickým nominacím a za absolutně vyloučené označil, aby ČSSD obsadila post náměstka pro daně.

Nevidomý právník Závodský, který má podporu lidovců, byl od roku 2005 vedoucím právního oddělení Zařízení služeb ministerstva vnitra. Poté, co opakovaně upozorňoval na různé podezřelé smlouvy, byl v září 2010 sesazen na pozici řadového referenta. Kolega, který mu pomáhal s analyzováním veřejných zakázek a rozkrýváním korupčního prostředí, byl navíc propuštěn z práce.

Za pravdu mu dal hloubkový audit na ministerstvu. Prokázal řadu chyb a nesrovnalostí při zadávání veřejných zakázek. Závodský získal místo zpět a Nadační fond proti korupci mu udělil v roce 2011 Cenu za odvahu.

"Mohu nabídnout specializaci na problematiku pronájmu a odprodeje státního majetku. Tam může stát opravdu hodně ušetřit," řekl iDNES.cz Závodský. Pokud se s Babišem domluví, zajímala by ho i problematika dohledu nad hazardem. "V oblasti hazardu je zatím hrubě pošlapáván zákon, když ministerstvo vydává povolení v rozporu se zákonem," uvedl Závodský.

"Znám ho osobně jako velmi solidního člověka se zkušenostmi ze dvou ministerstev, který je zásadním odpůrcem rozhazování státních peněz," řekl iDNES.cz k nominaci nestraníka Závodského šéf lidovců Pavel Bělobrádek.

Babiš: Je vyloučené, aby mi partneři vybrali náměstka pro daně

Šéfa hnutí ANO a budoucího ministra financí Andreje Babiš v pátek naštvalo, jak se sociální demokracie domáhá toho, aby měla náměstka pro daňovou oblast v rezortu financí. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka dokonce prohlásil, že není možné, aby bylo ministerstvo financí vnímáno jako zprivatizovaný pašalík a že ČSSD trvá na tom, aby ANO dodrželo dohodu o náměstcích. (více zde)

"Já jsem si znovu prohlédl koaliční smlouvu a slovo náměstek tam není," zdůraznil Babiš. Koaliční smlouva neříká podle něj nic o tom, že by si strany mohly dosadit náměstky tam, kde nemají ministra. A osobně to považuje za blbou tradici.

"Není možné, abych já jako potenciální příští ministr financí, od kterého každý čeká, že vybere daně a bude mít dobrý rozpočet, dal náměstka pro daně ČSSD To je pro mě absolutně vyloučené," řekl Babiš. Pokud ČSSD trvá na náměstkovi pro daně, tak má podle šéfa hnutí ANO smůlu. "Je absolutně vyloučené, aby mi náměstka pro daně vybral koaliční partner," uvedl Babiš.

Počítá s tím, že post náměstkyně pro daně obsadí ženou, která pracuje v auditorské společnosti a radí firmám, jak optimalizovat daně. "Obětuje se, protože její plat je násobně vyšší než plat náměstka," řekl Babiš. Podle informací ČTK by se jeho náměstkyní pro daně mohla stát členka prezidia Komory daňových poradců Simona Hornochová z Ernst & Young. S kandidátem ČSSD Jiřím Peřinou se Babiš domluvil na tom, že mu bude dělat poradce.

Samo ANO nabízí do debaty o možných náměstcích bývalého šéfa agentury CzechTrade Martina Tlapu, jenž by mohl být náměstkem na zahraničí či průmyslu.

Na zdravotnictví bude nejspíš náměstkem, jehož doporučilo ANO, primář radiodiagnostického oddělení z pražské nemocnice Na Homolce Josef Vymazal, který není členem Babišova hnutí. Na zdravotnictví, které povede Svatopluk Němeček z ČSSD, bude náměstkem i lidovec Tom Philipp, který nyní působí ve vedení pražské fakultní Thomayerovy nemocnice. Budoucí ministryně spravedlnosti za ANO Helena Válková si jako náměstkyni přivede právničku Hanu Marvanovou.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Sokolskou boudu v Janských Lázních nahradí restaurace s pivovarem

Chátrající Sokolská bouda na Černé hoře v Krkonoších (4.12.2015).

Na Černé hoře v Krkonoších by měla v příštích letech vzniknout rozsáhlá restaurace s pivovarem. Vyrůst má na místě...

Nejstarší obyvatelce Vršovic je 103 let, místo léků si dopřává dorty

Nejstarší obyvatelce Vršovic je 103 let. (17.1.2018)

Své 103. narozeniny oslavila nejstarší obyvatelka pražských Vršovic Vlasta Svobodová. Žena narozená ještě za...

Drahoš není taková osobnost, podporuji Zemana, řekl Babiš v Rozstřelu

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (17. ledna 2017)

Premiér Andrej Babiš bude jednat o vládě s většinou parlamentních stran. ČSSD podle něj změnila svůj postoj, proto s ní...

Najdete na iDNES.cz