Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kroměřížsko odstraňuje následky vichřice

  22:42aktualizováno  22:42
Zlínský kraj - Následky asi patnáctiminutové vichřice, která si v sobotu večer vyžádala ve Zlínském kraji jeden lidský život a způsobila mnohamilionové škody, likvidovali celou noc hasiči a občané. "V kraji jsme do rána vyjeli ke 110 případům, z toho jich bylo 84 na Kroměřížsku. Hlavně jsme odstraňovali stromy spadlé přes komunikace, na rodinné domky, mateřské a základní školy," řekl operační důstojník zlínských hasičů Petr Svízela.

Podle informace přednosty kroměřížského okresního úřadu Miroslava Piláta padající strom zabil mezi obcemi Brusné a Rusava jednu ženu. "O jiných zraněních nemáme zprávy, což je veliké štěstí v situaci, kterou jsme v sobotu sledovali," řekl. Dodal, že materiální škody nelze zatím vyčíslit. "Vedle zničených nemovitostí kroupy zcela zlikvidovaly úrodu na polích a sadech," dodal.

Přečtěte si

Co způsobila vichřice

Vytrvalý déšť
zvedl hladiny řek

Vítr strhl stromy
i elektrické vedení

Hasiči museli odřezat kupoli kostela

V Holešově strhl podle meteorologů vítr vanoucí rychlostí přes sto kilometrů za hodinu střechy ze tří činžovních domů a domova důchodců. Vyvrátil čtyři vysoké smrky na hřbitově, které při pádu zničily několik náhrobků. "V noci se nám s energetiky podařilo obnovit dodávky elektřiny. Voláme sklenáře, aby se pustili do zasklívání oken rozbitých pěti- i vícecentimetrovými kroupami," sdělil starosta Holešova Ctirad Otta.

Do původního stavu uvedli dnes ulice svého města obyvatelé Holešova na Kroměřížsku. "Moc nám pomohlo pětadvacet vojáků z pluku civilní ochrany v Bučovicích na Vyškovsku, kteří hned po ránu dorazili s vyprošťovací technikou. Odklízeli velké stromy a také trosky střech ze tří činžovních domů a domova důchodců, které sobotní vichřice servala a zničila," řekl starosta. Holešovští profesionální a dobrovolní hasiči uklízeli menší stromy vyvrácené na místním hřbitově, v okolí silnic a vodních toků. Město požádalo o pomoc také kroměřížskou vojenskou posádku. "Potřebujeme odklidit také menší větve rozeseté po městě, aby při případných deštích nezanesly kanalizaci," vysvětlil starosta.

Bez zranění cestujících skončil pád topolu na železniční vagón v Dobroticích u Holešova. Strojvedoucí, který kvůli kroupám neviděl na trať, duchapřítomně soupravu zastavil. Strom při pádu jen lehce poškodil vagón. "Další pak dopadly před a za motorák," řekla holešovská výpravčí Alena Hešlarová.

"Město není samo schopno odstranit následky, a proto krizový štáb povolal na zhodnocení situace a pomoc odborníky z pohotovostního pluku civilní ochrany z Bučovic na Vyškovsku. Nikdo z obyvatel nemusel být evakuován," upřesnil přednosta Miroslav Pilát. Věří, že urychleně začnou v regionu pracovat zástupci pojišťoven, protože lidé si po povodních v roce 1997 domácnosti a majetek většinou pojistili.

Výstava Floria - léto 2001 ve Věžkách u Kroměříže dnes pokračuje, přestože také tam větrná smršť lámala dřeviny. "V noci pracovali skoro všichni dospělí občané z obce a následky vichřice odstranili. Nic nebrání tomu, aby výstava až do neděle pokračovala," uvedl Pilát.

Zhruba padesát stromů vyvrátila vichřice v zoologické zahradě Lešná u Zlína. "Některé, staré dvě stě let, byly součástí historického zámeckého areálu zařazeného do seznamu českých nemovitých památek," upozornil mluvčí zoo Tom Divilek. Vichřice poškodila historickou obvodovou zeď a oplocení výběhů. Pracovníci zoo i zvířata vyvázli bez zranění. "Hledáme dobrovolníky, kteří nám pomohou při úklidu vývratů. Hlásit se mohou na telefonu 0606/805979," uzavřel Divilek.

Vojáci demontují střechu, kterou shodila vichřice.

Rozsáhlé polomy způsobila vichřice pod vrchem Troják na rozhraní okresů Kroměříž a Vsetín.

Hasič z kroměřížského sboru odklízí větve ořezané ze stromu, který při vichřici spadl na dům v Dobroticích na Kroměřížsku.

Obyvatelé sídliště U letiště v Holešově na Kroměřížsku prohlížejí trosky střechy svého domu, kterou shodila vichřice.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

USA otevřely ambasádu v Jeruzalémě, při střelbě v Gaze umírali Palestinci

Při nepokojích na hranicích Izraele a Gazy zemřely desítky Palestinců. (14....

Střelba izraelských bezpečnostních sil na protestující Palestince v Pásmu Gazy si vyžádala 58 mrtvých. Dalších nejméně...

Další z rubriky

Jméno Thymian nechtěla matrika rodičům povolit, získali šanci na odškodnění

(ilustrační snímek)

Ústavní soud dal rodičům novou šanci na odškodnění za to, že matrika nezapsala jejich synovi neobvyklé jméno Thymian....

Únosci se chtěli s autobusem probít na Západ, pohraničníci ho rozstříleli

Únos autobusu v květnu 1978

Tři únosci s autobusem plným nezletilých rukojmích proti odhodlané komunistické pohraniční stráži. Přesně před...

Za auto bude nadále odpovídat provozovatel. Ústavní soud odmítl změnu

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský na jednání o vládních reformách (27.

Zákon o silničním provozu se měnit nebude. Ústavní soud v úterý zamítl návrh, který by zrušil odpovědnost provozovatele...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz