Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kroměříž se zámku vzdát nemíní

  10:35aktualizováno  10:35
Kroměříž - S ostrým nesouhlasem se v Kroměříži setkal návrh ministerstva kultury, aby nejvýznamnější národní kulturní památky byly svěřeny do péče památkových ústavů. Kroměřížský zámek se zahradami, zapsaný na seznam světového kulturního dědictví UNESCO, by se tak dostal do správy Památkového ústavu v Brně. Dosud jej spravuje stát prostřednictvím okresního úřadu.

Kroměřížské instituce mají k chystané změně řadu výhrad. Obávají se, že by péče byla pod správou brněnských památkářů horší, než je nyní. Ti to však popírají. Kroměřížská městská rada už dokonce přijala usnesení, v němž žádá, aby byl zámek se zahradami převeden do majetku a správy Zlínského kraje. Radní se obávají, že na péči o tuto památku by brněnský ústav neměl dost peněz.

"V okamžiku převodu pod Brno by zámek zůstal závislý jen na penězích ze státního rozpočtu. Dosud vždy dostával peníze navíc i od okresního úřadu, který je jeho zřizovatelem. Navíc brněnský památkový ústav sídlí v jiném kraji a památek by měl příliš mnoho, což vzbuzuje obavy, že by o kroměřížský zámek nebylo dostatečně postaráno," vysvětlil starosta Petr Sedláček stanovisko radních.

Okresní úřad, zřizovatel zámku, zase navrhuje, aby až do plánovaného zrušení úřadu zůstal pod jeho správou. "Domnívám se, že potom by měly být památky UNESCO řízeny přímo ministerstvem kultury, a to jeho zvláštním oddělením," míní přednosta úřadu Miroslav Pilát.

I on se obává, že brněnský památkový ústav by se nemohl starat o památku UNESCO tak, jak je o ni postaráno dosud. "Dosavadní způsob financování by měl být zachován. Památkové ústavy by kromě toho měly plnit kontrolní a ne zřizovatelskou funkci," soudí přednosta.

Ředitel kroměřížského zámku a zahrad Petr Dvořáček dokonce považuje převod pod brněnský ústav za nejhorší možné řešení. "Například o zámek v Buchlovicích se brněnský ústav staral tak, že byl řadu let uzavřen," upozornil ředitel, podle nějž má brněnský ústav ve správě už příliš mnoho památek a nyní by mu přibyly další, takže by se o ně nestačil starat. Nejlepším řešením by podle něj bylo, aby zámek zůstal ve vlastnictví státu, ale byl svěřen do správy Zlínského kraje.

Ředitel Památkového ústavu v Brně Jaromír Míčka však rozhodně popřel, že by jeho instituce péči o památky nezvládala, i když připustil, že jižní Morava jich má hodně. "Jsem přesvědčen, že bychom se postarali dobře, i kdyby nám přibyly další. Náš ústav je schopen získat peníze na péči z různých programů," tvrdí Míčka.

Arcibiskupský zámek a zahrady v Kroměříži zapsaný na seznam UNESCO.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Dbalého pustili z psychiatrie, další sledování už podle znalců není třeba

Vladimír Dbalý při příchodu k pražskému městskému soudu.

Bývalý ředitel pražské Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý, který je podezřelý z korupce, ukončil soudem nařízený pobyt...

Škoda po tragickém požáru, odříznutá alpská střediska a soutěž dřevorubců

Hasiči jim pomáhali uniknout pomocí výsuvných žebříků. (20. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, jakou škodu způsobil víkendový požár hotelu v centru Prahy, kolik peněz žádá po...

Manželé dali milion na výstavu o republice. Děti to jednou pochopí, říkají

Pavel Müller byl pilotem záchranné služby Jihomoravského kraje.

Neobvykle vysokou částkou přispěla rodina Müllerova z Mikulovska na chystanou výstavu ke stému výročí republiky pod...

Najdete na iDNES.cz