Neštěstí se odehrálo v noci z neděle na pondělí na pláži Thornton v národním parku Daintree ve státě Queensland. Sedmačtyřicetiletá Australanka a její o rok mladší kamarádka si chtěly zaplavat v moři a když byly po pás ve vodě, mladší z žen popadl krokodýl a vlekl ji pod vodu.
„Její kamarádka se ji pokoušela zachytit a odtáhnout do bezpečí, ale nepodařilo se jí to,“ řekl policista Russell Parker. Ještě v noci vzlétl nad moře vrtulník vybavený termální kamerou, žádnou stopu po pohřešované ženě však nenašel. Záchranné týmy obnovily pátrání opět za úsvitu.
Ženu, která přežila, převezli do nemocnice s šokem a odřeninami, které utrpěla, když se o ni krokodýl otřel. Ženy nebyly místní a možná nevěděly, že tuto oblast obývají krokodýli, dodal Parker.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz
Lidskou hloupost zákony nevymýtí, myslí si poslanec
S tím však nesouhlasí poslanec národních liberálů za severní Queensland Warren Entsch. Podle něj napadené ženy nedbaly varovných cedulí, které turisty na krokodýly upozorňují. „Je to tragédie, ale dalo se jí předejít. Všude jsou tam varovné značky“.
„Když jdete plavat v deset hodin večer, budete sežrán,“ řekl podle Guardianu poslanec. Entsch má obavy, aby se kvůli útoku nezačalo hovořit o tom, jak krokodýly omezit. Lidé si podle něj musí uvědomit, že k neštěstí došlo v národním parku, kde jsou návštěvníci dostatečně varováni. „Lidé musí mít určitou zodpovědnost za své chování,“ prohlásil a dodal: „Nemůžete navrhovat zákony proti lidské hlouposti.“
Pokud se smrt ženy potvrdí, bude to druhý případ zabití člověka krokodýlem v Austrálii za posledních čtrnáct dní. V polovině května převrátil krokodýl loďku s dvěma muži, přežil pouze jeden z nich (o případu jsem psali zde).
Nedělní útok se stal nedaleko místa, kde v roce 2009 více než čtyřmetrový krokodýl zabil pětiletého chlapce. V roce 1985 tam pětimetrový krokodýl zabil třiačtyřicetiletou plavkyni.
V australské přírodě číhá na člověka podle měřítek Středoevropana mnoho nebezpečí. Přesto je podle agentury AFP krokodýlům připsáno pouze devět zabití od roku 2000 do 2010, více lidí měli „na svědomí“ i býložravci.