Pražská primátorka Adriana Krnáčová

Pražská primátorka Adriana Krnáčová | foto: Petr Topič, MAFRA

Krnáčová dostala loni na vnitru štědré odměny, jejich výši nechce říct

  • 476
Náměstci ministra vnitra, včetně současné pražské primátorky Adriany Krnáčové, loni dostali statisícové odměny. Kolik přesně od svého nadřízeného Milana Chovance dostala, odmítá exšéfka Transparency International prozradit.

Krnáčová působila na vnitru od loňského března do listopadu. Na starosti měla veřejnou správu a legislativu.

Seznam platů a odměn náměstků zjistila MF DNES od ministerstva vnitra na základě zákona o přístupu k informacím. Úřad sice údaje anonymizoval, ale z tabulky lze vyčíst, že jeden z náměstků, který skončil po devíti měsících ve funkci, si vydělal přes 1,26 milionu korun a z toho půl milionu na odměnách. Vše ukazuje na Krnáčovou. Jak totiž resort potvrdil, nikdo další tam shodnou dobu nepůsobil.

Současná primátorka z hnutí ANO přesto půlmilionovou odměnu označila za nesmysl. „Takovou odměnu jsem nedostala,“ odepsala v textové zprávě na dotaz MF DNES.

Vysoká odměna Krnáčové přitom nevybočovala mezi těmi, které Chovanec přidělil svým dalším náměstkům. Jeden z nich například obdržel 525 tisíc korun. Při rozpočítání částek na měsíce si tak někteří náměstci přišli na větší peníze, než je základní měsíční plat jejich šéfa. Ten činí 106 tisíc.

„Při rozdělování odměn není kritériem můj plat, ale výkon mých kolegů. Posuzuji nejen plnění úkolů z porad, ale celkové pracovní nasazení, jež například u bývalé kolegyně, náměstkyně Krnáčové bylo nadstandardní. Určitou vypovídací hodnotu má i řada komplikovaných agend, jež se našemu úřadu podařilo zvládnout, mimo jiné služební zákon,“ reagoval ministr Chovanec.

Prémie na ministerstvu vnitra se v minulosti dávaly jak vyšší než za Chovance, tak nižší. Ministr Jan Kubice například dal svému náměstkovi v roce 2012 odměnu tři sta tisíc korun.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video