Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Poslednímu krkonošskému nosiči je 80 let, ale Sněžku zdolá jako zamlada

  9:20
Posledního krkonošského nosiče Helmuta Hofera z Velké Úpy zachránilo před poválečným odsunem řemeslo, které se v jeho rodině dědilo po celé generace. Dodnes nikdo nepřekonal rekord jeho otce, který vynesl na Sněžku více než 160 kilogramů těžkou rouru.
Helmut Hofer, poslední z krkonošských nosičů, žije nad Velkou Úpou  (30. 8....

Helmut Hofer, poslední z krkonošských nosičů, žije nad Velkou Úpou (30. 8. 2013). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Sice letos v únoru oslavil již osmdesáté narozeniny, ale na krkonošských hřebenových túrách mu leckdy nestačí ani o půl století mladší turisté.

Helmut Hofer na Sněžku naposledy vyšlapal začátkem srpna při Svatovavřinecké pouti a připomněl si tak své první povolání horského nosiče. Šel zadem po čerstvě obnovené stezce nosičů, stejně jako kdysi, jen dřevěnou krosnu s těžkým nákladem už na zádech nevláčel.

Helmut Hofer se živil jako nosič pro Českou boudu na Sněžce od svých 15 do 20 let.

Zamlada však den co den na vrchol vynášel kolem 50 kilogramů zásob a upozorňuje, že jeho předci byli ještě větší siláci.

"Dříve se nosilo 80 až 100 kilo. Třeba sudy piva tenkrát byly těžké, dřevěné, vážily skoro tolik jako samotné pivo, takže dvakrát padesát kilo," říká s dodnes patrným německým přízvukem Helmut Hofer.

Poslední profesionál vynesl klavír, kasu i rekordní rouru

Řemeslo horských nosičů se v jeho rodině, která do Krkonoš přišla před 500 lety z Rakouska, dědilo po mnoho generací. Živil se tak jeho otec, dědeček i pradědeček, který v 19. století vynášel materiál na stavbu České boudy na Sněžce. Otec Helmuta Hofera byl vůbec posledním profesionálním nosičem v Krkonoších. Pracoval až do roku 1961, kdy odešel do důchodu. A dodnes drží rekord.

"Za války vynesl z Obří boudy na Sněžku ocelovou rouru na meteorologickou stanici, která vážila přes 160 kilo," vzpomíná na těžko uvěřitelný výkon pamětník, "nahoru vynesl taky pokladnu vážící 140 kilo a spolu s dalšími nosiči třeba i klavír."

Robert Hofer, otec Helmuta, běžně nosil na Sněžku sudy s pivem vážící 100 kilogramů.

Robert Hofer, otec Helmuta, vynesl na Sněžku ocelovou rouru vážící přes 160 kilogramů.

Krkonošští nosiči nesou na vrchol Sněžky klavír, mezi nimi Robert Helmut.

Nosiči na zádech šlapali i s obyčejnou vodou, protože vodárnu postavili v Obřím dole až v roce 1912. Zásoby si přivazovali provazy k dřevěným krosnám tak, aby těžiště měli vysoko nad hlavou. Obouvali kožené vysoké boty a měli s sebou hůl, kterou si těžkou krosnu občas podepírali. Na 7,5 kilometru dlouhé cestě celkem devětkrát odpočívali, ale ani v pauzách náklad nesundávali.

"Odpočívali jsme vždy na lavičce nebo u kamene, kde jsme si náklad mohli podepřít a odlehčit. Jen výjimečně jsme se zastavili na Růžohorkách, jinak jsme jedli a pili až nahoře," vzpomíná horal na náročné povolání. Poprvé nesl na Sněžku náklad už v šesti letech, kdy mu otec vyrobil malou dřevěnou krosnu. "To víte, když nesl 90 kilo, tak mu pomohlo, když šest kilo zabalil mně, aby mě zaučil," usmívá se.

Helmut Hofer

Narodil se v únoru 1933, ve Velké Úpě chodil do německé školy a po válce dva roky navštěvoval českou. Před poválečným odsunem sudetských Němců jeho rodinu zachránila práce nosičů pro Českou boudu na Sněžce. V chalupě přímo pod lanovkou na Portášky asi kilometr nad Velkou Úpou žije s manželkou dodnes. Jako nosič se živil v letech 1948 až 1953, po vojně se vyučil elektrikářem a zbytek života pracoval v textilce v Maršově.

Helmut Hofer, poslední z krkonošských nosičů, žije nad Velkou Úpou (30. 8....

Jako profesionální nosič začal Hofer pracovat pro Českou boudu na Sněžce v patnácti letech, jakmile skončil povinnou školní docházku. A jestli po tom toužil? "Prostě se řeklo, tak jsem šel, nebylo na výběr," krčí rameny.

Záchrana před odsunem přišla na poslední chvíli

Řemeslo, které nikdo jiný nechtěl dělat, jeho rodinu zachránilo po druhé světové válce před odsunem. Většinu tamních obyvatel tvořili sudetští Němci a podle Hofera smělo po válce zůstat jen asi 12 rodin.

"Už jsme měli zabaleno, auta čekala na naše zavazadla a zbývaly dvě tři hodiny. Před posledním transportem do NDR nás zachránil pan Novák, který kvůli tomu snad jel i do Prahy," popisuje jak zakročil jejich zaměstnavatel.

Po válce zůstali s otcem jedinými nosiči, které Česká bouda zaměstnávala. "Dostávali jsme normálně měsíční plat, to už nebylo nic moc, ale před válkou byli nosiči placení od kila a přišli si tak na slušný plat," říká.

Každý večer sešli pro náklad do Úpy a ráno s ním vyráželi na Sněžku. Museli se navíc starat o hospodářství, doma měli několik krav, takže ještě před rozedněním prodávali mléko, večer sekali a sušili seno. Práce ubylo až když začala v 50. letech jezdit lanovka, ale i tak nosili náklady dál.

"Třeba v zimě na Sněžku lanovka vůbec nejezdila a když bylo horší počasí, stejně jsme museli nosit pěšky," vysvětluje Hofer a líčí, jak mnohdy lezli v hlubokém sněhu na vrchol po čtyřech, nebo se kvůli větru dokonce museli plazit. Cesta jim trvala v létě tři a půl až čtyři hodiny, v zimě zdolávali v závějích převýšení 900 metrů a strmé stoupání klidně i šest hodin.

Jako nosič se Helmut Hofer živil pouze pět let. "V 50. roce jsem prodělal žloutenku a potom mi ta těžká práce už moc nešla," vysvětluje, proč se nakonec vyučil elektrikářem a odešel za prací do textilky v Maršově, kde dělal celý život.

Nemůže se dočkat nové lanovky

Zatímco po válce nosil náklady jen on a jeho otec, ještě za první republiky se v Krkonoších dokázalo uživit čtyři až pět nosičů. Na Sněžce byl prý tenkrát velký provoz.

"Jako kluk si pamatuju, že se nahoru chodilo už na východ slunce, kdy už byly boudy otevřené a fungovaly až do půlnoci. Měli tam 50 lidí jako personál. V zimě začal provoz až od 20. a 30. let, kdy se rozmohlo lyžování," popisuje doby největší slávy České boudy, která zchátrala a v roce 2004 ji strhli.

Nová prosklená poštovna, která vyrostla na jejím místě, se bývalému nosiči příliš nelíbí: "Horská chata by se na takové místo hodila víc."

Většina profesionálních nosičů kdysi bydlela v okolí Velké Úpy, kde stále žijí i Hoferovi. Do chalupy na prudké stráni směrem na Portášky se osmdesátiletý Helmut Hofer dodnes vydává s nákupem z Úpy i několikrát týdně.

Novodobé závody šerpů Hofer vítá, jeho syn si dokonce loni s ostatními nadšenci vyzkoušel, jaké to je vynést na vrchol čtyřicetikilogramový náklad.

A také se nemůže dočkat, až vyzkouší novou lanovku na Sněžku. "Má být hotová do jara, tak jestli se toho dožiju, rád bych se aspoň jednou svezl," směje se poslední krkonošský nosič.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Historik: Metro mělo původně vést středem magistrály a jezdit přes mosty

  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Kácíš? Pak sázej či plať. Novela zákona zpřísní podmínky kácení stromů

8. května 2024

Premium Pokuta až milion pro jednotlivce, až dvacet milionů pro firmu. Tedy desetkrát víc než nyní. Takové...

Padlého rudoarmějce oplakali u Rudolfina. Jenže ho zabili sami Sověti

8. května 2024

Seriál Je to snad nejslavnější fotografie z květnového osvobození Prahy a dlouho se věřilo, že Georgij...

Princezna z Kremlu. Touha po diamantech se stala Brežněvově dceři osudnou

8. května 2024

Premium Letos uplynulo 95 let od narození Galiny Leonidovny, dcery sovětského generálního tajemníka Leonida...

U Strakonic se srazilo šest aut. Silnici na Písek zavřeli, zasahoval i vrtulník

7. května 2024  17:49,  aktualizováno  23:02

Na silnici I/4 u Strakonic se stala hromadná nehoda. Podle informací hasičů se srazilo šest aut,...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...