Musíme urychleně vyřešit velikost volebních krajů, míní Hamáček

  • 131
Ministr vnitra Jan Hamáček po zrušení části volebního zákona řekl, že bude nutné určit, na kolik volebních obvodů se bude Česká republika nyní dělit. Ovlivní to podle něj tvorbu kandidátek. Schůzka politických stran k nové volební úpravě by se měla konat začátkem příštího týdne.

Ústavní soud kvůli porušení rovnosti volebního práva a šancí kandidujících stran škrtal i v paragrafech upravujících určování počtu poslanců v jednotlivých volebních krajích a průběh skrutinia, tedy rozdělování mandátů za použití d’Hondtovy metody. Nález dopadne již na podzimní sněmovní volby.

Také sice nechal v platnosti pětiprocentní hranici pro vstup do Sněmovny, zrušil ale přidanou klauzuli, jež pro koalice stanovila hranici deseti, 15, respektive 20 procent, podle počtu subjektů.

Hamáček představil čtyři možné změny volebního zákona, které by mohly následovat. Schůzka politických stran k nové volební úpravě by se mohla konat příští týden v úterý. Klíčové bude podle něj především vyřešit to, na kolik volebních obvodů zemi rozdělit, což ovlivní přípravu stranických kandidátek.

Hareova kvóta

Je nejjednodušším a nejrozšířenějším typem kvóty, podle níž se provádí výpočet určení minimální hranice množství hlasů potřebných k zisku mandátu. Činí se tak v rámci prvního přepočítávání.

Hamáček uvedl, že rozhodnutí soudu respektuje, nová úprava podle něj bude záležet na dohodě politických stran. Ministerstvo vnitra by jako garant volebního procesu mělo jednání iniciovat a kompromisní návrh zpracovat.

„Je logické, že případné návrhy vzejdou z ministerstva vnitra, máme připraveny návrhy řešení, ale vnímáme také, že nás tlačí čas. Musíme najít řešení, na kterém se shodne Sněmovna i Senát,“ dodal.

Čtyři řešení

„Jedno řešení zachovává 14 volebních krajů, ale mění způsob přidělování mandátů. Například tak, že by se počty mandátů počítaly z čísel za celou republiku a až poté by se distribuovaly do krajů,“ popsal ministr vnitra Jan Hamáček.

Další možností podle něj je zachovat výsledky voleb v krajích, ale použít jinou matematickou metodu výpočtu - Hareovu kvótu. Další možnost počítá s jiným počtem volebních krajů. Ty malé by se slučovaly podle územních celků NUTS pro účely voleb. 

NUTS

Označení normalizované klasifikace územních celků v Česku pro potřeby Eurostatu a ČSÚ. V Česku tak byly kraje spojeny do 8 regionů soudržnosti. Z toho tři, včetně Prahy, tvoří jediný kraj.

Osobně za nejlepší považuje Česko jako jeden volební obvod. Pro republiku by tak byl jeden volební lístek s 200 kandidáty. Podle něj by takové řešení bylo pro vnitro logisticky nejkomplikovanější.

„Vnitro je připraveno velmi rychle ten návrh napsat a poslat do legislativního procesu,“ uvedl Hamáček.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video