Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Krizové linky očekávají nápor kvůli vysvědčení

  15:40aktualizováno  15:40
Za pár dnů skončí školní rok a děti dostanou vysvědčení. Odborníci Nadace Naše dítě se ale poslední den školního roku setkávají s dětmi a mladými lidmi, kteří se bojí domů, protože mají strach z reakcí rodičů. Děti i rodiče se mohou obrátit na několik telefonních linek.

Pro děti je určena Linka bezpečí: 800 155 555, která funguje non stop. V den vysvědčení, 30. června, bude za telefony sedět více konzultantů než obvykle, poznamenala Nadace Naše dítě ve své tiskové zprávě. 

Na Linku bezpečí, která slaví deset let činnosti, se podle nadace děti obracejí hlavně se dvěma problémy. Jedním je strach z reakce rodičů na špatnou známku a dítě chce hlavně zkonzultovat, jak má rodičům špatné známky oznámit.

Další okruh problémů je vzájemné soužití rodičů s dětmi, kdy je prospěch jen zástupný problém. "Hlavní příčinou bývá nekomunikativnost mezi rodiči a dětmi a obavy ze zkratovitého jednání rodiče při oznámení špatných známek," vysvětluje nadace.

Pracovníci Linky bezpečí mohou dítěti dodat odvahu a najít spolu s ním cestu, jak rodičům vysvědčení předložit. Pokud s tím dítě souhlasí, mluví i dále o svém problému s rodiči a hledají možná východiska.

Například tento měsíc se na linku obrátila dívka, která se prvním rokem učí kadeřnicí a bydlí na internátu. Měla velký strach z vysvědčení, protože jí z jednoho předmětu vycházela známka mezi dvojkou a trojkou. Rodiče jí totiž řekli, že nesmí mít trojku na vysvědčení, jinak půjde z učiliště pryč. Ona už má ale na učilišti kamarády a i učební obor se jí moc líbí.

Kam se obrátit pro pomoc

Linka bezpečí 800 155 555

Linka vzkaz domů 800 111 113

Rodičovská linka 283 852 222

Konzultant na Lince si vyslechl celý její příběh a snažil se spolu s ní najít řešení. Monika dostala díky hovoru odvahu nechat se ještě jednou vyzkoušet. Odhodlala se také, že bude přemýšlet o tom, jak si o celé situaci popovídat doma s rodiči," poznamenává nadace ve své zprávě.

Vzkaz domů
Další telefonní číslo, kam se děti mohou obrátit je Linka vzkaz domů: 800 111 113. Jejím hlavním úkolem je předávání vzkazů rodičům či jiným blízkým lidem dítěte, které je na útěku a nechce se vrátit zpět, ale rádo by nechalo svým blízkým zprávu, že je naživu a zdrávo. Na linku se mohou obrátit také rodiče a příbuzní dětí na útěku a mohou jim nechat vzkaz.

"V souvislosti s krizovým obdobím konce školního roku bude od úterý 29. 6. do čtvrtka 1. 7. 2004 Linka vzkaz domů fungovat nepřetržitě, oproti běžnému provozu od 8 do 22 hodin," připomíná Nadace Naše dítě.

Děti se dovolají zdarma ze všech pevných linek.

Rodičům slouží další číslo: 283 852 222. Poslední červnový den tato Rodičovské linky zahájí svůj provoz už ve 12 hodin, oproti běžnému středečnímu provozu od 16 do 19 hodin.

Něco pro rodiče
Rodiče jsou podle Nadace Naše dítě zpravidla rozčarovaní z prospěchu dítěte, který vnímají jako špatný, zlobí se na školu, na potomka…

Odborníci v první řadě radí rozčileným rodičům, aby dítěti neubližovali, ani nenadávali, což často může situaci ještě zhoršit. Namísto toho mají nechat "vychladnout hlavu" a po pár dnech si v klidu sednou a popřemýšlet o možnostech, jak zařídit, aby příště bylo vysvědčení lepší.

Často ovšem bývá situace mnohem komplikovanější a propojená s jinými rodinnými problémy, upozornila Nadace Naše dítě.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Akce Fake: celníci při víkendových raziích zabavili padělky za 10 milionů

Celní správa podnikla předvánoční celorepublikový zátah na padělky. Na snímku...

Stovka pracovníků celní správy zajistila během víkendové kontroly tržnic a stánků na dvacet tisíc padělků. Zpravidla...

Řidiče trápí sníh, na Moravě fučí silný vítr a na Vysočině hrozí ledovka

Sypací vůz s radlicí olomouckých silničářů.

Středočeské silničáře v neděli v podvečer zaměstnalo náhlé sněžení. Do terénu postupně nasadili prakticky všechnu...

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...

Vánoce potomků slavných: Žádné dárky i vila za miliony
Vánoce potomků slavných: Žádné dárky i vila za miliony

Jak vypadají Vánoce slavných? Někteří dodržují tradiční zvyky, jiní si svátek uzpůsobí podle sebe.Najdete na iDNES.cz