Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kříženecký: Slonková mi není nesympatická

  14:07aktualizováno  14:07
Pozvání na on-line rozhovor na iDNES přijal advokát Miroslav Kříženecký, který zastupuje bývalého sekretáře ministerstva zahraničí Karla Srbu ve věci přípravy vraždy Sabiny Slonkové. Čtenáře především zajímalo, zda obhájce věří v nevinu svého klienta. Padly ovšem i jiné dotazy. "Je vám Sabina Slonková nesympatická?" ptal se jeden ze čtenářů. "Se Sabinou Slonkovou se známe zhruba od roku 1991. Nemohu říci, že by mi byla nesympatická," odpověděl advokát muže podezřelého z přípravy vraždy novinářky. Odpovědi Miroslava Kříženeckého najdete ZDE.

Kříženecký se v obhajobě zřejmě zaměří na zpochybnění výpovědi Srbovy přítelkyně Evy Tomšovicové. "Plán vraždy může být pomstou zhrzené milenky," řekl iDNES advokát.

"V případu jsou momenty, které mi úplně neštimují. Policie je podle mých zpráv na koni, ale jediným přímým důkazem je výpověď další obviněné Evy Tomšovicové," řekl iDNES advokát Miroslav Kříženecký, kterého kvůli obhajobě oslovila Srbova manželka.

Poslanec Jan Vidím ocenil postup policie při objasňování případu. "Kriminální podstata věci je dobře zdokumentována a dobře vyšetřována," řekl Vidím, který poukázal i na politický aspekt kauzy, který považuje za alarmující.

Policie se rozhodla mlčet
Náměstek policejního prezidenta Miroslav Antl oznámil, že policie uvalila na kauzu nájemné vraždy novinářky Slonkové informační embargo. "Zveřejněné zprávy narušily naši práci," sdělil iDNES Antl.

Policejní prezident Jiří Kolář nicméně oznámil, že vyšetřování by mohlo skončit v horizontu několika měsíců. "Záleží na tom, jakým směrem se teď dokazování bude ubírat," řekl Kolář, který odmítl sdělit, zda policie již má jednoznačné důkazy o tom, že za chystanou vraždou Slonkové stál Karel Srba.

PROHLÉDNĚTE SI

Letecké záběry Srbova statku ve Stochově

Advokát a Srba se znají už dlouho
Srbův advokát se netají tím, že klienta dobře zná už řadu let. "Musím se nejprve dovědět, jak to všechno bylo doopravdy. Karla znám velice dobře. Je to inteligentní člověk, nevěřím, že by nalétl na nějaké odposlechy," říká Kříženecký, který měl na odpoledne domluvenou schůzku se Srbou ve vazební věznici v Plzni na Borech.

Kříženeckého požádal Srba o právní zastoupení v době, kdy se chtěl bránit proti článkům novinářů deníku MF DNES Slonkové a Jiřího Kubíka. Žalobu mu ale tehdy rozmluvil. Není si proto jist, zda Srba bude souhlasit, aby ho hájil.

VIDÍM: JE ZA TÍM SRBA

Předseda sněmovního branného výboru Jan Vidím zpochybnil hodnověrnost informací, podle nichž by za Srbovou kauzou mohla být zpravodajská hra. "Jsem přesvědčen, že policie má dostatek důkazních materiálů, aby nějaké spiklenecké teorie vyvrátila. Jsem přesvědčený, že se nejedná o žádné spiknutí, že se prostě jedná o objednanou vraždu české novinářky a že za objednávkou v nějaké úrovni objednatelů stojí i pan Srba," řekl Vidím po schůzce s policejním ředitelem Jiřím Kolářem.

Obhajoba se zaměří proti Tomšovicové
Obhajoba se s největší pravděpodobností zaměří právě na výpověď Evy Tomšovicové. Čtyřiatřicetiletá podnikatelka z Vimperka je označována za blízkou přítelkyni Karla Srby. Při výslechu jej jako jediná označila za objednavatele vraždy.

Advokát Vít Široký, od něhož Kříženecký obhajobu Srby přebírá, je přesvědčen, že celá kauza je fabulací Tomšovicové. "Celá její výpověď je čtrnáct stran slovního salátu," řekl Široký v rozhovoru pro Lidové noviny.

Výlet do Chorvatska mohl být osudný
V době plánování vraždy byla trojice Tomšovicová, Srba a jeho manželka Markéta Srbová v Chorvatsku. "Paní Tomšovicová chtěla s Karlem stále někam sama jezdit. On sebou chtěl naopak brát manželku," říká advokát.

"Do Chorvatska Srbovy pozvala právě Tomšovicová s tím, že mohou bydlet v jejím apartmá. Manželé ale zjistili, že jí bydlení nepatří a z místa odjeli," popisuje advokát s tím, že pro Srbovy přijel do Chorvatska další obviněný podnikatel Michal Novotný.

Právě v tomto okamžiku se mohla podle advokáta Tomšovicová rozhodnout k pomstě. "Neuspokojená žena dokáže udělat i za cenu sebezničení strašné věci," dodal advokát.

KAUZA SLONKOVÁ

Srba zůstane ve vazbě, rozhodl soud

Policie našla u Srby zbraně a 30 milionů

vše o vývoji kauzy

Bratr: Šlo spíše o pracovní vztah
Bratr Evy Tomšovicové míní, že vztah mezi jeho sestrou a Karlem Srbou byl přátelský. "Oba dva se dobře znali, ale spíš než důvěrný bych hodnotil jejich poměr jako pracovní," uvedl Tomšovic.

"Berte to jako můj osobní názor, nerad bych byl v této kauze medializován," podotkl Tomšovic, u něhož starší setra měla trvalé bydliště. Přiznal, že sestra se u něj na statku v Bolíkovicích často nezdržovala, byla pořád na cestách.

Tomšovic je zástupcem starosty v obci Zálezly, pod kterou patří část Bolíkovice. Se svou sestrou má společnou jednu z firem MAFIT zabývající se stavebnictvím a poradenskou činností v tomto oboru.

KAVAN MÍŘÍ NA KOBEREČEK

Až se předseda Valného shromáždění OSN Jan Kavan vrátí z USA, čeká jej rozhovor s premiérem Vladimírem Špidlou o kauze Slonková. Premiér
označil případ za závažný. Vyšetřovatelům vzkázal, že vláda chce, aby kauzu dotáhli do konce. O vývoji kauzy vládu na prvním řádném zasedání zpravili ministři zahraničí a vnitra. Kavan by se měl do Prahy vrátit v sobotu.

Existují i další nejasnosti, říká obhájce
V případě jsou podle Miroslava Kríženeckého i další věci, které se musejí objasnit.

"Není mi třeba jasné, jak mohla Tomšovicová objednávat vraždu pomocí SMS zpráv, když jí v té době nešel displej," ptá se.

"Zprávy z mobilu přicházely podle policie z Moravy. Tomšovicová byla přitom v té době v Chorvatsku," dodal advokát s tím, že více bude vědět, až si promluví s Karlem Srbou.

Advokátovi také se zdá nelogické poslání 4500 korun najatému vrahovi, aby si koupil pistoli, když policie Srbovi doma jednu neregistrovanou zbraň zabavila.

Zpravodajská hra? Asi ne, míní Kříženecký
Někteří Srbovi bývalí kolegové z ČSSD se domnívají, že v případě Karla Srby může jít o zpravodajskou hru, která má zdiskreditovat například šéfa Valného shromáždění OSN Jana Kavana.

Bývalý ministr zdravotnictví Ivan David v úterý řekl, že Srbu zná už sedm let a považuje ho za inteligentního člověka. "Jsem přesvědčen, že jde o zpravodajskou hru," sdělil agentuře ČTK David.

K tomuto závěru dospěl poté, co se dozvěděl více informací o případu. "Pro mě to není dost věrohodné. Hlavně nemá motiv," dodal. Kauza má podle jeho mínění diskreditovat Kavana a jeho lidi.

"Já se zatím do žádných zpravodajských her pouštět nechci," řekl iDNES Kříženecký. "Karel na to sice slyší, ale moc tomu nevěřím. Více vám řeknu, až budu se svým klientem mluvit," dodal pro iDNES Kříženecký.

KDO JE MIROSLAV KŘÍŽENECKÝ

Českobudějovický právník Miroslav Kříženecký se narodil v roce 1946. Po listopadu 1989 byl tři roky hlavním vojenským prokurátorem. Angažoval se i v komunální politice, od poloviny 90. let se věnuje advokacii. Obhajoval například příslušníky StB v kauze číhošťského faráře Josefa Toufara.
* 1994 - Začal se věnovat advokacii. Na dva roky stal jako nezávislý za ČSSD členem českobudějovického zastupitelstva. V komunálních volbách dokonce vedl kandidátku ČSSD a ucházel se o funkci primátora Českých Budějovic.
* 1996 - Jako jihočeský volební lídr tehdejšího uskupení Levý blok se neúspěšně pokoušel o vstup do Poslanecké sněmovny.
* 1998 - Zastupoval pracovníky českobudějovické pobočky Bezpečnostní informační služby obžalované z nezákonného odposlechu jejich kolegy.
* 2000 - Vedl obhajobu dvou vojenských pilotů, kteří způsobili v červnu 1998 srážku stíhaček nad jihočeskou metropolí.
* 2001 - Od loňska zastupuje poškozené klienty v případě zkrachované společnosti H-System.

Policie odhalila chystanou nájemnou vraždu redaktorky deníku MF DNES Sabiny Slonkové. Vyšetřovatelé obvinili a uvěznili čtyři lidi. (22. července 2002)

Karel Rziepel alias "Citrón", korunní svědek v případu objednané vraždy novinářky deníku MF DNES Sabiny Slonkové. (23. července 2002)

Dům bývalého tajemníka ministerstva zahraničí Karla Srby v obci Stochov. (23. července 2002)

Manželka Karla Srby u vrat statku v obci Stochov. (23. července 2002)

Bývalý generální sekretář ministerstva zahraničí a někdejší vedoucí odboru na ministerstvu zdravotnictví Karel Srba (21. srpna 2000)

Letecký snímek statku bývalého tajemníka ministerstva zahraničí Karla Srby v obci Stochov. (24. července 2002)

Letecký snímek statku bývalého tajemníka ministerstva zahraničí Karla Srby v obci Stochov. (24. července 2002)

Letecký snímek statku bývalého tajemníka ministerstva zahraničí Karla Srby v obci Stochov. (24. července 2002)

Letecký snímek statku bývalého tajemníka ministerstva zahraničí Karla Srby v obci Stochov. (24. července 2002)

Letecký snímek obce Stochov, kde má svůj statek bývalý tajemník ministerstva zahraničí Karel Srba. (24. července 2002)

Pozvání na on-line rozhovor na iDNES přijal advokát Miroslav Kříženecký, který zastupuje bývalého sekretáře ministerstva zahraničí Karla Srbu ve věci přípravy vraždy Sabiny Slonkové. Čtenáře především zajímalo, zda obhájce v tomto věří v Srbovu nevinu. "O nevině Karla Srby, pokud jde o násilný trestný čin, jsem stoprocentně přesvědčen," odpověděl na jeden z dotazů Kříženecký (29. července 2002).

Pozvání na on-line rozhovor na iDNES přijal advokát Miroslav Kříženecký, který zastupuje bývalého sekretáře ministerstva zahraničí Karla Srbu ve věci přípravy vraždy Sabiny Slonkové. Čtenáře především zajímalo, zda obhájce v tomto věří v Srbovu nevinu. "O nevině Karla Srby, pokud jde o násilný trestný čin, jsem stoprocentně přesvědčen," odpověděl na jeden z dotazů Kříženecký (29. července 2002).

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Policie vyšetřuje několikanásobnou vraždu v chatě, kde žili rodiče a tři děti

Policie střeží vchod do zahrádkářské osady, kde se našli tři mrtví.

Policisté vyšetřují vraždu v chatové oblasti u Střížovic na Ústecku. „Na místě byly nalezeny tři oběti,“ uvedl...

Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Další z rubriky

Středočeští politici odmítli vyjmout Čapí hnízdo z dotací, Imoba píše šéfovi OLAF

Prezident Miloš Zeman navštívil farmu Čapí hnízdo, patřící ministru financí...

Středočeští zastupitelé zasedající ve výboru regionální rady ROP odmítli vyjmout projekt Čapí hnízdo z evropského...

Dřevotřísková drť v Cerekvi hoří už přes týden. Firma z městyse odejde

S požárem obrovské haldy dřevotřískové drti v Nové Cerekvi bojují hasiči už...

Společnost Silva CZ, v jejímž areálu už přes týden hoří dřevotřísková drť, z Nové Cerekve odejde. Obyvatelům to s...

Ředitel ČT Dvořák i astronom Grygar. Osobnosti chtějí krotit Babiše

Petr Dvořák přichází na jednání Rady České televize, kde by měl být zvolen nový...

Nedopustíme, aby vláda překročila mantinely demokracie, ozvou se podle zjištění MF DNES desítky osobností. Ředitel ČT...

Najdete na iDNES.cz