Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Krize vyústila v převrat

  8:30aktualizováno  8:30
V r š o v i c e - Slzy, květiny, polibky, ale také ostré výpady a urážky doprovázely včerejší jednání zastupitelstva Prahy 10. Předpovědi o tom, že bude dramatické a napjaté, se beze zbytku potvrdily. O svá křesla přišli všichni členové ve vedení radnice zvolení za ODS, mezi nimi i starosta Jiří Veselý. Stal se tak čtvrtým odvolaným starostou za ODS v posledních pěti měsících v hlavním městě. Důvodem Veselého odvolání bylo špatné hospodaření radnice a nekompetentnost.

Co zaznělo v Praze 10

Babičky a dědečkové se nemusí bát, jako zastupitelka za ně bude nadále bojovat.
Dagmar Žikovská (ODS)

Nebyla to nedbalost. Spíše bych to jako zdravotní sestra vyjádřila slovy, že se to rodilo s porodními bolestmi.
Dagmar Žikovská ke kauze Zvonková

Prostě na své funkce nestačili. Co také čekat od starosty se základní školou, zdravotní sestry v důchodu a od Kazbala, bývalého technika z fabriky.
Vladislav Lipovský (US)

Nevidím to moc růžově. Pro unionisty je koaliční smlouva cárem papíru a náš klub je oslaben.
Jiří Veselý (bývalý starosta) před svým odvoláním

Vladimír Lipovský (US), který sesazení starosty a jeho týmu navrhl, to vyjádřil lakonicky: "Stačili pouze na rozstřihávání pásky, na diskuse s dětmi či na výjezdy do zahraničí. Obec pod jejich vládou vůbec nefungovala."

Na přetřes přišla i největší investiční akce na obvodě, přestavba jeslí v ulici Zvonková, kde se podle unionistů i některých členů ODS, kteří se v prosinci minulého roku od svého klubu oficiálně odtrhli, zbytečně utopily miliony korun. "Špatně zadali projekt, dodavatelská firma svou práci neustále prodražovala. Náklady musí zaplatit daňoví poplatníci," prohlásil Lipovský. I on si však podle svých slov původně myslel, že o svou funkci přijde pouze místostarostka Žikovská, jejíž post by převzali právě unionisté.

Žikovská měla být obětována, aby ODS zůstala v čele radnice. "Trochu jsme to zkusili, mysleli jsme, že by to mohlo stačit," potvrdil souhlas s odvoláním místostarostky Milan Kondr, šéf oblastní rady za ODS, který se na včerejší jednání přišel podívat.

Něco však neklape. Dagmar Žikovské, která svou funkci dobrovolně opouští s prohlášením, že nechce svou osobou komplikovat chod radnice, na chodbě vytrysknou slzy. Prozrazuje, že v poledne byla vydírána. "Dnes dopoledne mi volal vysoký představitel regionální rady ODS a doporučil mi, abych odstoupila. Jsem obětním beránkem."

To vyvolá bouřlivé reakce u rebelujících členů ODS. "Slyšel jsi to, vyhrožovali jí. To je hnus, takhle ji odstřelit, aby si udrželi koryta," supí rozhořčeně zastupitel Tomáš Hrdlička (ODS). Jeho viditelně rozčarovaný kolega Bohumil Zoufalík (ODS) slovně zaútočí na skleslého místostarostu Vladimíra Kazbala (ODS). "Kondr vás s sebou stáhne do hnoje," zvolá Zoufalík. Kazbal jen odevzdaně pokrčí rameny, o dvě hodiny později je také odvolán. Atmosféru v klubu ODS podtrhne Kondr: "Hajzlové, to jste to posrali," zakřičí před hlasováním o sesazení vedení radnice na své stranické kolegy, kteří se netají záměrem vedení radnice také odvolat. Novým starostou je nakonec zvolen dosavadní místostarosta Karel Výrut (ČSSD).

Místostarostku Prahy 10 Dagmar Žikovskou právě odvolalo zastupitelstvo. Starosta Jiří Veselý (vlevo) a místostarosta Vladimír Kazbal budou odvoláni několik hodin po ní. (1. března 2001)

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Zeman nepřekvapil, potvrzuje se jeho pakt s Babišem, říká TOP 09 i ODS

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil, místopředsedkyně Markéta Pekarová Adamová a...

Prohlášení prezidenta Miloše Zemana, že i když neuspěje při volbě prezidenta, jmenuje premiérem znovu Andreje Babiše,...

Europoslanec Ježek se rozešel s ANO. Telička hnutí kritizuje za vlastní gól

Europoslanec Petr Ježek (na snímku z 24. února 2014)

Europoslanec Petr Ježek ukončil spolupráci s ANO kvůli odlišným názorům na podporu prezidenta Miloše Zemana ve volbách...

Policie viní z terorismu bývalého imáma z Prahy. Jeho bratr válčí v Sýrii

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Policie podle zjištění MF DNES obvinila z terorismu první tři Čechy. Jedním z nich je bývalý pražský imám Sámer...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz