Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Krize v ČT trvá již sedmý den

  21:48aktualizováno  21:48
Praha - Největší krize v historii České televize trvá již sedmý den a ani 26. prosince nic nenasvědčovalo tomu, že by se znesvářené strany sporu blížily ke kompromisu nebo že by se rýsovalo řešení. Na jedné straně stojí nové vedení ČT v čele s ředitelem Jiřím Hodačem a ředitelkou zpravodajství Janou Bobošíkovou a na straně druhé řada zaměstnanců televize, hlavně drtivá většina pracovníků redakce zpravodajství. Ti mají podporu velké části veřejnosti, umělců a některých politiků, zejména z řad čtyřkoalice.

Krize v ČT hodinu po hodině:
23. prosince

11:30- Krizový štáb ČT se sešel s umělci a dalšími osobnostmi v pražském kině MAT. Radí se o dalším postupu proti nově jmenovanému řediteli Jiřímu Hodačovi a postupu Rady ČT

15:42 - Hodač nabízí spolupráci členům redakce zpravodajství, kteří se vzbouřili a požadují jeho rezignaci. "Já nejsem člověk mstivý, nebudu vyvozovat žádné personální důsledky, které by byly projevem vyřizování účtů. To tedy v žádném případě dělat nebudu," ujišťoval.

16.50 - "Pane Hodači, my způsob volby nového generálního ředitele neuznáváme, a proto s vámi nemůžeme jednat jako s ředitelem. Na vás je, abyste vytvořil prostor pro jednání. Je to jenom na vás," odpověděl člen krizového výboru Adam Komers.

18:50 - Hodač přišel upozornit krizový štáb, že neustálým opakováním toho, že není legálním ředitelem, porušují zákon a vyzval je, aby z toho vyvodili nějaký závěr. Hodačův právník, kterého si s sebou ředitel přivedl, řekl členům krizového štábu, že nikdo v ČR nesmí brát právo do svých rukou.

19:00 - Hodač poslal na vrátnici budovy redakce zpravodajství ochranku a přikázal jí, aby novináře nevpouštěla do budovy.

19.15 - Vysílají se zprávy připravené vzbouřenci.

21:00 - Krizový štáb ČT se rozhodl, že v redakci zůstane hlídka. Obávají se, aby Hodač nedal přes noc budovu obsadit.


24. prosince

00:12 - Podle zprávy ČTK jmenoval Jiří Hodač do funkce ředitelky zpravodajství ČT Janu Bobošíkovou, bývalou redaktorku televize a poradkyni Václave Klause. Na otázku, zda může jmenování potvrdit, Hodač neodpověděl a vypnul mobilní telefon.

4.45 - Občanská iniciativa ČT - věc veřejná podpořila výzvu 40 poslanců ke svolání mimořádného zasedání Poslanecké sněmovny.

10:00 - Odboráři ČT se podle tvrzení Jiřího Hodače s ním odmítli sejít. Předseda odborů ČT Antonín Dekoj se proti tomu ohradil. Hodačovi prý nabídl, že se s ním sejde již v sobotu večer, připustil ale, že ve sváteční Štědrý den schůzku odmítl.

10:30 - Generální ředitel České televize Jiří Hodač potvrdil, že v noci jmenoval ředitelkou zpravodajství Janu Bobošíkovou. "Funkce ředitelky zpravodajství je samozřejmě klíčová, a proto jsem hledal kandidáta nebo kandidátku, který splňuje ty nejnáročnější předpoklady," řekl Hodač Českému rozhlasu. Krizový výbor ČT podle jednoho z jeho členů Adama Komerse Bobošíkovou jako novou šéfku zpravodajství neuznává.

12.00
- "Žádné personální změny nejsou předem připraveny," řekl při odchodu z budovy zpravodajství Hodač, kde uváděl do funkce Bobošíkovou. Bobošíková dala okamžitou výpověď editorovi hlavní zpravodajské relace Štěpánovi Hájkovi, který měl připravovat Události. Požádala ho, aby ji seznámil s obsahem poledních zpráv. Ten to ale odmítl. ČT v poledních zprávách oznámila, že Bobošíkovou krizový výbor zaměstnanců neuznává. Během zpráv přecházela Bobošíková za zády moderátorky.

13:20 - "Zpravodajství začne poskytovat veřejnosti vyvážené, objektivní informace," nastínila svoji představu Jana Bobošíková krátce po uvedení do funkce. "Já jsem připravena spolupracovat s každým, kdo se mnou spolupracovat chce, na tom, že se z této budovy bude vysílat vyvážené veřejnoprávní zpravodajství," řekla. Se zaměstnanci prý nemá problémy: "Přátelsky se zdravíme, přejeme si pěkné Vánoce, dlouho jsme se s kolegy neviděli."

14:15 - Ochranka přestala vpouštět zaměstnance do prostor takzvaného velína, kde se připravují zprávy. Zaměstnanci přivolali policii, protože ochranka omezuje volný pohyb po budově. Policisté po chvíli odjeli.

15:20
- Ministr kultury Pavel Dostál je přesvědčen, že by se vyhrocenou situací v České televizi měla co nejdříve zabývat na mimořádné schůzi Poslanecká sněmovna.

15:50 - Bobošíková oznámila, že štědrovečerní Události bude moderovat Dana Makrlíková z pardubické pobočky ČT.

17:00 - Rada pro rozhlasové a televizní vysílání vyzvala vedení České televize a také Radu ČT, aby okamžitě zajistily dodržování zákona o rozhlasovém a televizním vysílání.

19:00 - Ochranka televize brání zaměstnancům ČT ve vstupu do budovy zpravodajství. Ochranka dostala podle neoficiálních zpráv od vedení ČT seznam lidí, které smí do budovy pustit. Před budovou se sešla více než stovka lidí ke zpívání koled, k němuž vyzvali vzbouřenci v poledních zprávách.

19:15 - Česká televize vysílá dvě verze hlavní zpravodajské relace Události. Na některých místech republiky se zprávy, připravované vzbouřenými zaměstnanci zpravodajství, několik vteřin po začátku přerušily a na obrazovce se objevila redaktorka pardubické pobočky ČT Dana Makrlíková, která pokračovala v moderování. Na dalších místech viděli diváci zprávy připravené dosavadní redakcí zpravodajství. Události nového vedení byly vysílány z pražského Barrandova, kde sídlí TV Nova a jejíž technických prostředků ČT použila. Po zprávách se na několik minut vysílání ČT zcela přerušilo, za což se vzápětí omluvila televizní hlasatelka. Před budovou ČT jsou večer již stovky lidí.

21:15 - Hlasatelka Marie Retková přečetla na obrazovce prohlášení krizového výboru zaměstnanců ČT, které se distancuje od "Hodačových zpráv".


25. prosince

12:45 - Polední zprávy mohli sledovat lidé pouze v některých částech republiky. Vysílalo se jen zpravodajství připravené redakcí, která je proti novému vedení televize. Na většině obrazovek se v plánovaném čase pouze asi na pět minut objevil text: "Na vysílač nebyl dopraven autorizovaný signál České televize, vysílání bude pokračovat po přestávce."

13:00
- Finanční ředitel České televize Ladislav Paluska vyzval generálního ředitele Jiřího Hodače k rezignaci.

14:30 - Bobošíková vyzvala zaměstnance zpravodajství ČT ke spolupráci s editorem Stanislavem Kněnickým, kterého pověřila přípravou hlavního zpravodajského pořadu Události. Pokud tak neučiní do 15:15, hodlá Bobošíková postupovat "podle zákoníku práce". Člen krizového výboru zaměstnanců ČT Patrik Kaizr pouze řekl, že redaktoři nehodlají spolupracovat s "provozovateli pirátského vysílání". Z pirátského vysílání Bobošíková naopak obvinila redakci zpravodajství.

15:20 - Jana Bobošíková začala osobně rozdávat zaměstnancům redakce, kteří odmítli spolupráci, dokument převádějící je na jinou práci. Nikdo z 20 až 30 zaměstnanců papír nepřevzal.

16:00 - Předseda Poslanecké sněmovny Václav Klaus vyzval vládu, aby zamezila porušování zákona v České televizi. Před ČT se opět začínají scházet občané, někteří zapalují svíčky a diskutují o vzniklé situaci. Hodač s Bobošíkovou dohodli se zástupci TV Prima, že budou vysílat vlastní Události z její budovy.

17:54 - Asi čtyřicet pracovníků Primy písemně protestovalo proti rozhodnutí vedení TV vysílat "Hodačovy" Události z budovy Primy.

17:58
- Místopředseda Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Petr Štěpánek varoval kabelové televize před šířením "neautorizovaného vysílání České televize". Vystavují se tak podle něj nebezpečí správního řízení kvůli šíření pirátského vysílání.

18:00 - Zprávy ČT vysílali opět pouze vzbouřenci, ale jen pro příjemce kabelové televize. Diváci přijímající signál radiotelekomunikací viděli na obrazovkách text, že do distribuční sítě "byl dodán program, který byl vyroben neoprávněnými osobami".

19:00 - Většina členů kolegia ředitele ČT vyzvala Hodače k rezignaci v zájmu stabilizace situace

19:15 - Diváci na různých místech země mohli večer opět vidět dvě verze hlavní zpravodajské relace České televize (ČT) Události. Bobošíková v "své" verzi Událostí uvedla, že očekává od "bezpečnostních služeb, popřípadě exekutivních orgánů", že neprodleně zasáhnou proti nespokojencům. Hodač na Nově uvedl, že požádal policii, aby situaci v ČT pečlivě sledovala.

19:30 - Bezpečnostní služba ČT najala specialistu na vyjednávání s bankovními lupiči, aby uklidnil situaci. "Jsem specialista na vyjednávání při krizových situacích při přepadení bank... a na komunikaci při obtížných zdravotních stavech a kritických psychických životních situacích," řekl expert Karel Bláha.

21:00 - Novináře ČT přišli osobně podpořit Petra Buzková, Jan Ruml, Josef Zieleniec a Václav Fischer.

22:34 - Vedení ostravského studia České televize (ČT) vyzvalo generálního ředitele Jiřího Hodače, aby odstoupil.

23:25 - Místo nočních zpráv viděla část diváků opět jen černou obrazovku s titulkem. Velká část redaktorů a moderátorů opět přespávala v budově.


26. prosince

12:00 - Většina diváků opět neviděla zprávy v poledne. Redakce zpravodajství, která neuznává nové vedení, připravila vlastní zprávy, které ale nemohli sledovat diváci, přijímající signál ČT z pozemních vysílačů Českých radiokomunikací. Ti viděli na obrazovkách opět pouze nápis, že signál do distribuční sítě dodaly neoprávněné osoby.

12:30 - Bobošíková přišla předat okamžité výpovědi 20 zaměstnancům redakce, kteří v pondělí odmítli převzít její příkaz, kterým je převedla na jinou práci. Také dnešní písemné výpovědi převzít odmítli a odpovídali ji voláním "Svobodu" a zpěvem.

14:00 - Ministr kultury Pavel Dostál vyzval ředitele Hodače k rezignaci. "Jediným možným způsobem, jak tento prostor vytvořit, je už zřejmě pouze rezignace dosavadního ředitele televize Hodače," řekl.

 

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Co způsobilo požár hotelu v Praze? Hostem Rozstřelu bude mluvčí hasičů

Martin Kavka, tiskový mluvčí pražských hasičů

Pondělním hostem diskusního pořadu iDNES.cz Rozstřel bude mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Jeho kolegové mají za...

Je třeba se zbavit Sobotky a více zdanit velké firmy, radí Paroubek ČSSD

Jiří Paroubek na konferenci v hotelu Ambassador, kde radí sociální demokracii,...

Expremiér Jiří Paroubek, který se od minulého roku neúspěšně snaží vrátit do řad členů ČSSD, pořádal v neděli...

Většina trápení se odehrává jen v hlavě. Rady přicházejí přes Facebook

studentka, ilustrace

Deprese, únava, stres. Spousta studentů se potýká s psychickými potížemi. Odborníci z lékařské fakulty Masarykovy...

Najdete na iDNES.cz