Starosta Jančík se díky zakulisnímu vyjednávání udržel u moci

Starosta Jančík se díky zakulisnímu vyjednávání udržel u moci | foto: Krumphanzl Michal, ČTK

Kritizovaný Jančík vybojoval křeslo starosty Prahy 5

  • 126
Milan Jančík - nejkritizovanější z pražských starostů - opět vládne radnici v Praze 5. Místní zastupitelé ho zvolili až napotřetí, což nemá v metropoli obdobu. Jančík, kolem kterého se objevilo několik afér, si zajistil zvolení dohodou s ČSSD.

Občanští demokraté, jasní vládci nad Prahou, si můžou "odškrtnout" další obsazenou radnici. Ovšem v tomto případě se tím jistě nijak chlubit nebudou. K vítězství vedly týdny hádek ve vlastních řadách.

"Dvacet osm hlasů pro, čtyři proti, třicet tři neodevzdalo lístek, jeden byl úplně neplatný. Milan Jančík byl zvolen starostou," oznámil před druhou hodinou předseda volební komise.

Jančík byl jediný kandidát a i když bylo hlasování neveřejné, je jasné, že pro něj hlasovala část zastupitelů ODS, sociální demokraté, někteří členové Evropských demokratů a někteří bývalí členové klubu zelených.  

Jančík nejdříve zvolen nebyl
Veškerému dění kolem radnice Prahy 5 ale neřídí ani tak ODS jako spíše právě starosta Jančík. Jeho počínání nelze nazvat jinak než jako nevídané.

Před čtrnácti dny se pokusil získat křeslo starosty, ale ve volbách mu jeden hlas chyběl. Z 23 členů ODS jej 6 nepodpořilo. - více zde     

Před týdnem raději ani do boje nešel a jen s napětím ve tváři sledoval nakonec neúspěšnou volbu svého protikandidáta z ODS Lukáše Herolda. - více zde

Tentokrát už přišel Jančík suverénně na zasedání zastupitelstva s tím, že má v kapse dost hlasů pro svou podporu. A to přesto, že v komunálních volbách skončil podle preferenčních hlasů jako předposlední z ODS. 

Soupeři Jančíka získali šéfovská místa
Jančík získal na svou stranu postupně všechny, kteří proti němu v minulých týdnech vystupovali. iDNES.cz vám nabízí jejich stručný přehled:

Petrovi Horákovi - původnímu soupeři z ODS - slíbil funkci místostarosty.

Lukáši Heroldovi - tomu, co chtěl být starostou minulý týden - slíbil také funkci místostarosty.

Janu Smetanovi - členovi ČSSD, který ho dříve nevolil - rovněž slíbil post místostarosty.

Michalu Šestákovi - členovi ČSSD, který proti němu dříve vystupoval - slíbil místo radního.

Michalu Tučkovi - Evropskému demokratovi, jehož strana stála dlouho proti Jančíkovi - slíbil také křeslo radního.

Aleši Kohoutovi - rovněž Evropskému demokratovi, který se k Jančíkovi přidal později než Tuček - taktéž slíbil radního.

Všechny "sliby" Jančík také dodržel. Zastupitelstvo během odpoledne předcházející chlapíky do vedení schválilo.

"Jsem rád, že jsme našli s panem Heroldem vůli spolupracovat," pochvaloval si na zasedání Jančík.

Kromě něho a Herolda neměl nikdo šanci vystoupit, většina zastupitelů zabránila kritikům promluvit.

"Je to naprosté pohrdání vůlí voličů ze strany těch zastupitelů, kteří podpořili pana Jančíka," stěžoval si MF DNES už po jednání Ondřej Gál, jeden z šesti "protijančíkovců" v ODS.    

Doba komunistických tajemníků minula, tvrdí
o "případu Jančík" Pavel Bém
Milan Jančík měl na dálku mocného spojence, prvního místopředsedu ODS a primátora Prahy Pavla Béma, který proti sebevědomému starostovi nezasáhl.

"Vážený pane redaktore, jak to myslíte, "proč jste nezasáhl"? Říkají vám něco slova demokracie, kompetentnost, mandát?" napsal redaktorovi iDNES.cz Bém na otázku, proč v tomto případu nezasáhl.

"Pokud jste si nevšiml, tak už skončila doba krajských tajemníků, kteří škrtem pera posílali komunistické funkcionáře do politického vyhnanství," pokračoval Bém.

On i Jančík nevidí na volbě nového starosty v Praze 5 nic špatného. Argumentují tím, že tady na návrh Béma uzavřela znesvářená křídla ODS už před volbami dohodu, která zaručovala Jančíkovi opět post starosty - pokud ODS v této městské části, která je větší než řada českých měst, volby vyhraje. Což se skutečně stalo, byť zásluhu Jančíka na tom nelze změřit.

Bém iDNES.cz zároveň sdělil, že v pondělí se s oběma křídly sešel a už dlouho po nich žádal vzájemnou dohodu.

"Jančíkova skupina přinesla podpisy 29 zastupitelů pod návrhem koaliční dohody. Heroldova skupina nepřinesla nic. Tím pro mne celý příběh končí. Pan Jančík má většinu v zastupitelstvu a já to mohu jen respektovat," uvedl Bém.

"Že pan Jančík udělal řadu chyb, mnoho velmi neobratných kroků a mediálních vyjádření, je na sto procent pravda. Nicméně v demokracii bývá zvykem respektovat výsledky voleb. Tak tedy: Jste demokrat pane redaktore?" napsal doslova Pavel Bém, který se takto podrobně vyjádřil k Jančíkovi poprvé.

Jenže Ondřej Gál - kritik Jančíka v ODS - tvrdí, že Bém vystupoval ve prospěch Jančíka. "Bém jednoznačně zasáhl v jeho prospěch, nadiktoval nám dohodu, která měla a také vynesla do čela Jančíka," řekl MF DNES.

Bém: Přineste stížnost na Jančíka
Samotný Bém se vyjadřoval k Jančíkovi už před komunálními volbami, a to na iDNES.cz, když v říjnu reagoval na dotaz jednoho čtenáře, který si na starostu stěžoval.

"Slyšel jsem a četl jsem stovky stížností, co všechno pan starosta udělal špatně. Ve skutečnosti realita byla vždy poněkud jiná. Nikdy se v případě pana starosty neprokázalo žádné jednání v rozporu se zákonem. Prosím, pokud máte jakoukoliv konkrétní stížnost, dejte mi ji do ruky a já se jí stoprocentně budu zabývat," vyjádřil se před měsícem místopředseda ODS Bém.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video