Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Živnostnice se hádala s Babišem v ČT. Pak přišla kontrola ze sociálky

  20:19aktualizováno  20:19
Majitelka šperkařství Petra Fenclová ve čtvrteční debatě v ČT kritizovala ministra financí Andreje Babiše. Druhý den její obchod vyhledala kontrolorka, která to prý „dostala nakázáno“. Šéf domažlického úřadu se prý o živnostnici dozvěděl z televize, neznal ji, a tak ji chtěl prověřit. Když zjistil, že nepatří do Domažlic, přestal se o ni zajímat.

Živnostnice kritizovala zavedení elektronické evidence tržeb, kterou prosadil ministr financí Addrej Babiš. | foto: Profimedia.cz

Úřednici na tajnou kontrolu Fenclové v pátek ráno vyslal úřad správy sociálního zabezpečení v Domažlicích, který spadá pod ministryni práce Michaelu Marksovou (ČSSD), napsal server Echo24.cz.

„Lustrování jako z dob komunistické éry. Aby mě někdo chodil po tajnu šmírovat, to nemám zapotřebí,“ uvedla pro Echo24.cz Fenclová. Že jde o kontrolorku zprvu netušila. Zákaznice se prý podezřele pohybovala po obchůdku a z venku si pak poznamenávala otevírací dobu. Fenclová se proto vydala za ní a následovala ji až na správu sociálního zabezpečení v Domažlicích, kde zjistila, že jde o úřednici Hanu Bayerovou.

Babiš: Je absurdní myslet si, že jsem v noci objednal kontrolu

Jen asi o dvanáct hodin dříve Fenclová vystoupila v diskuzním pořadu České televize Máte slovo, kde ostře kritizovala plánované zavedení elektronických pokladen, které prosadil ministr financí Andrej Babiš (více čtěte zde). Ten razantně odmítá, že by měl s kontrolou cokoliv společného.

„Jsem rád, že mě paní podnikatelka v pořadu kritizovala. Alespoň jsem měl šanci něco k elektronické evidenci tržeb vysvětlit. A když bude chtít, může kdykoliv dorazit na ministerstvo financí, probereme vše detailně. A k té kontrole? Absurdní kauza, ale zvykám si. Snad i malé dítě ale pochopí, že by bylo úplně šílené, kdybych v noci po skončení pořadu kontaktoval ministryni Marksovou z ČSSD, která má ten úřad v gesci, aby v Domažlicích hned druhý den ráno její úřad někoho kontroloval,“ uvedl Babiš na dotaz iDNES.cz.

Živnostnici jsme neznali, tak jsme ji prověřili

Šéf domažlické okresní správy sociálního zabezpečení Jindřich Kohout odmítá, že by kontrola měla co do činění s kritikou Babiše. O živnostnici se prý dozvěděl díky pořadu ČT, neznal ji a tak ji chtěl prověřit.

“Pravidelně nám chodí výcuc mediálních informací, které se týkají úřadu. Ráno jsem tam viděl pořad paní Jílkové, ve kterém vystupovala paní, která se prezentovala jako živnostnice z Domažlic a já jsem ji neznal,“ řekl pro iDNES.cz Kohout. Protože živnostnici neznal a její jméno nenašel v databázi, požádal kolegy, aby zjistili, v čem je problém.

„Kolegyně to tam došla prověřit, protože náš úřad je asi dvě stě metrů od obchodu. Opsala si IČO. Když jsme zjistili, že paní patří do Plzně, přestalo nás to zajímat,“ dodává Kohout.

„Bez toho bychom se o ní nedozvěděli. Ale nenazval bych to kontrolou, šlo spíše o prověření, zda nemáme chybu v naší databázi. Slova paní Fenclové o elektronické evidenci tržeb nás nezajímala. To není naše věc,“ uvedl pro Echo.24.cz Kohout.

05.června 2015 v 13:38, příspěvek archivován: 05.června 2015 v 19:58

Někdy státní byrokracie reaguje nezvykle rychle. Je to ostudné zastrašování. A.Babiš nemá svobodu slova rád. http://t.co/KZrhrt7isY

Předsedkyně sněmovního mandátového a imunitního výboru Miroslava Němcová (ODS) žádá ministryni práce a sociálních věcí Michaelu Marksovou, aby věc prošetřila a vyvodila okamžitě personální odpovědnost.

„Někdo dal úřednici příkaz, aby na tajnou kontrolu ‚vzpurné‘ živnostnice šla. Musíme vědět, kdo to byl a proč tak z moci státu proti občanovi vystupoval. Taková praxe nesmí být za žádných okolností tolerována,“ sdělila Němcová.

Od zavedení elektronické evidence tržeb si ministerstvo financí slibuje omezení šedé ekonomiky a lepší výběr daní. Systém by měl být spuštěn nejdříve v únoru  2016. V prvních dvou etapách se má týkat zhruba 250 tisíc podnikatelů.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Předsedou Zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4

Předsedou Strany zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4.

Předsedou Zelených se v sobotu stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4. Většinu získal už v prvním kole volby. Měl dva...

Po chladném začátku týdne přijde oteplení, můžeme očekávat až osm stupňů

Ilustrační foto

Začátek týdne přinesl mráz, ráno teploty klesaly až pod -5 stupňů Celsia. Během pondělí bude sněžit, sníh ale postupně...

Čtyři oběti požáru hotelu v Praze a eutanazie jako Paroubkův lék pro ČSSD

Hlášení o požáru v hotelu Eurostar David v pražské Náplavní ulici dostali...

Podívejte se na Zprávy iDNES.tv, mimo jiné se dozvíte, že počet obětí sobotního požáru hotelu v centru Prahy vzrostl na...

Najdete na iDNES.cz