Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Chybí nám politická vzdělanost, kárá Bednář Svobodné za kritiku Ukrajiny

  12:27aktualizováno  12:27
Ve Straně svobodných občanů zazněl kritický hlas vůči oficiální stranické linii týkající se války na východě Ukrajiny. Proti slovům předsednictva o umělém státu a zástupné válce velmocí na území Ukrajiny se ozval bývalý místopředseda a spoluzakladatel strany Miloslav Bednář.

Miloslav Bednář | foto: Martin KozákCreative Commons

Bednář, profesor filosofie a člen republikového výboru strany, se rozhodl nemlčet poté, co Svobodní vydali prohlášení k dění na Ukrajině (psali jsme o něm zde), které bylo relativně blízké argumentaci Kremlu.

Svobodní v tomto stanovisku akcentovali, že na Ukrajině „vedou velmoci zástupnou válku“, že „také Západ musí přiznat odpovědnost za vyvolání konfliktu“ nebo že „Ukrajina vznikla jako uměle vytvořený stát s nepřirozenými hranicemi“. O ruské vojenské pomoci separatistům nepadlo ani slovo.

Tezi o uměle vytvořeném státu označil Bednář za neudržitelnou (jeho prohlášení najdete zde). „V Evropě, snad kromě Islandu, nemohl kvůli etnické rozmanitosti a dějinné komplikovanosti nikdy vzniknout žádný čistě přirozený stát s údajně přirozenými hranicemi. Státy vždy vznikají aktem svobodné, v novější době demokratické občanské vůle, a jedině tak, trvají-li i nadále na svých výchozích zásadách, z nichž vznikly, jsou přirozené,“ napsal Bednář.

Dodal k tomu, že státní identita Ukrajiny se za dvacet let jejího trvání přes zjevné problémy „vcelku stabilizovala“, což se podle něj týkalo i meziválečného Československa. „Proti kterému se musely v roce 1938 spojit čtyři nejvýznamnější evropské velmoci, aby jej zničily,“ připomněl Bednář Mnichov.

Výtku Svobodných, že na Ukrajině „nebyly naplňovány základní funkce státu“, Bednář odmítl s poukazem na to, že právě tento stav „se rozhodli svobodní ukrajinští občané změnit“. „Tuto podstatnou skutečnost naše zářijové stanovisko nápadně ignoruje. I na Ukrajině totiž existují svobodní občané, nikoli jen, jak zdůrazňují odpůrci svobodné a demokratické ukrajinské státnosti, vnějšími silami manipulované obyvatelstvo,“ argumentuje Bednář.

Mezi svobodou a diktátory bude politická válka vždy

Ani teze o zástupné válce Západu při hledání rovnováhy velmocí podle něj neobstojí. „Mezi svobodou a demokracií na jedné straně a diktátorskými nesvobodnými poměry na straně druhé totiž bude politická válka v té či oné podobě fakticky vždy. Demokratické a nedemokratické státy nelze klást na v zásadě mechanicky stejnou úroveň,“ stojí v Bednářově textu.

Stanovisko Svobodných, že vůdci mocností mohou bez ohledu na to, zda jsou demokratické, nebo ne, zajistit mír na Ukrajině, není podle něj realistické.

„Za poměrně krátkou existenci Svobodných je naší podstatnou slabinou stále zřetelnější nedostatek politické vzdělanosti. Je proto nezbytné, abychom si skutečně osvojili porozumění toho, co je podstatou svobody, spravedlnosti, demokracie a na nich založené politické filosofie. (...) Převaha čistě ekonomického a IT pohledu nás totiž nyní již dost viditelně a dramaticky oslabuje na cestě k plnohodnotné existenci zdravé a silné, naši veřejnost skutečně oslovující, spolehlivě demokratické politické strany,“ uzavírá Bednář.

Bednář to vnímá jinak, říká místopředseda Pajonk

Místopředseda Svobodných Tomáš Pajonk řekl, že je dobře, že disentní Bednářův názor zazněl. Zároveň však necouvl z pozic, které předsednictvo, jehož je členem, vytyčilo ve svém prohlášení. Pro iDNES.cz Pajonk řekl, že „Miloslava Bednáře není důvod ostrakizovat, ale že zkrátka situaci vnímá jinak“.

Tomáš Pajonk (Svobodní)

„Vystoupil s tím obsahem i v sobotu na republikovém výboru. Jsou tam lidé, kteří jeho postoj sdílejí... Není to půl na půl, ale není úplně sám. Mnoho členů výboru Ukrajinu ovšem považuje za konflikt, který řešit nemůžeme, a proto bychom se měli věnovat jiným věcem,“ řekl iDNES.cz místopředseda Pajonk.

Rozvedl pak, že podle něj konflikt na Ukrajině není velkým sporem idejí jako spíš „ozbrojených skupin na obou stranách, které mají zbraně a chtějí násilím dosáhnout řešení situace, které jim vyhovuje“. „Ruskem podporovaní separatisté jsou ‚ti horší‘, kvůli přeshraniční podpoře, na druhou stranu půl roku zpátky byla ta situace jiná. Legitimně zvolená vláda byla svržená způsobem, se kterým sice mohu interně sympatizovat, ale ne tak už s tím, co nová vláda začala dělat,“ míní.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

PŘÍMÝ PŘENOS: Tanky začnou tahat trosky trojské lávky z Vltavy

Tanky začnou tahat trosky trojské lávky z Vltavy

Dva hasičské tanky přijely do Prahy na pomoc s vyprošťováním zřícené trojské lávky z Vltavy. Dosud nasazená technika na...

Za jízdu načerno se může zažalovat i nezletilý, potvrdil Ústavní soud

Revizor (ilustrační foto)

Kvůli dluhům z černých jízd městskou hromadnou dopravou lze žalovat i nezletilého, nikoliv jen zákonného zástupce,...

Jediným kandidátem na šéfa komise pro GIBS je komunista Ondráček

Poslanec a lídr KSČM v Královéhradeckém kraji Zdeněk Ondráček.

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček bude jediným kandidátem v tajné volbě předsedy sněmovní komise pro kontrolu činnosti...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz