Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Křišťálová koule pro rok 1999

- "Vzali jsme křišťálovou kouli a v ní jsme uviděli, které obory vědecké činnosti vzbudí pozornost v roce 1999," popsal svoji metodu špičkový vědecký časopis Science, vydávaný v USA. Skutečnost je však - jako obvykle - přece jen prozaičtější. Redaktoři tohoto renomovaného periodika na základě svých dlouholetých zkušeností odhadli, které vědecké disciplíny budou letos hýbat světem.
Redaktoři Science vytipovali šest oblastí. Dění prakticky ve všech se může bezprostředně odrazit v životě běžných lidí. Možná dokonce rychleji, než jim to bude milé.
1. VÝZKUM STÁRNUTÍ
Minulý rok přinesl objevy genů, které podstatně prodlužují život mušce octomilce a některým červům. Dá se tedy čekat, že vědci budou v tomto genovém výzkumu pilně pokračovat, a navíc k tomu přidají pátrání po tom, jak stárnutí ovlivňují určité enzymy, hormony a buněčné struktury.
Do módy se také dostaly telomery - vlákna DNA, jimiž končí chromozomy. Při každém dělení buňky živého organismu se telomery zkracují, až se zkrátí natolik, že se buňka nemůže dále dělit a umře bez následovníka. Tím telomery s vysokou pravděpodobností ovlivňují stárnutí buněk.
Časopis Science bez dalšího komentáře předpokládá, že výzkum stárnutí se letos už přímo zaměří na lidské buňky. Při zvážení dosavadního poznání je však zřejmé, že letos nikdo nepřijde s poznatkem, jak genově či jinak prodloužit život celého lidského organismu. Dá se však doufat, že se vědci přiblíží k poznání, jak prodloužit život alespoň buňkám v některých tkáních, což by se mohlo hodit leckterým nemocným.
2. HROZBA BIOTERORU
Supervelmoci sice před třiceti lety zastavily masivní výzkum biologických zbraní, ale už se do toho dávají jiní - malé, ale nadmíru snaživé státy, jako třeba Irák, i teroristické skupiny a náboženské sekty podobné japonskému kultu Óm Šinrikjó, jeho členové před čtyřmi lety vypustili v tokijském metru nervový plyn sarin, který okamžitě zabil jedenáct lidí a pět tisíc jiných přiotrávil. Kromě zájmu o vražednou chemii se nyní teroristé s nadějí ohlížejí po stejně smrtících přírodních toxinech.
"Ne náhodou se biologickým zbraním někdy říká atomová bomba chudého muže," připomíná profesor Graham Pearson z anglické univerzity v Bradfordu, který dříve působil v britském úřadu pro obranu proti chemickým a biologickým zbraním. "Náklady na jejich výrobu jsou mnohem nižší a dále se zlevňují s tím, jakého pokroku dosahují mikrobiologie a biotechnologie. Přitom tyto látky mohou způsobit stejnou, ne-li větší zkázu než zbraně jaderné," dodává. Jako nejvíce možné se nyní jeví využití bakterií smrtelné sněti slezinné (antraxu).
Loni proto znepokojený americký Kongres odsouhlasil částku 150 milionů dolarů, jíž má být financována obrana proti případnému bioteroristickému útoku - včetně výzkumu nových léků.
Letos se tedy bude rozhodovat, jestli budou úspěšnější vědci ve službách teroristů, nebo laboratoře pracující na obraně proti nim.
3. SÍLA KRYSTALU
Výzkumníci už zjistili, že speciálně vytvořené krystaly s mřížkovitou strukturou mohou propouštět světlo o určité vlnové délce, ale odrazit světlo ostatní. Loni vědci vytvořili první optická vlákna, založená na těchto krystalech, která slibují, že bez ztráty signálu přenesou světelné impulsy dále, než se to dosud daří.
Letos se dá očekávat hledání možností, jak tuto vlastnost krystalů dále využít. Pokrok se tedy může dostavit třeba ve vývoji citlivých senzorů, při sestrojování modernějších telekomunikačních zařízení i v řadě dalších oblastí aplikovaného výzkumu.
4. CHYBĚJÍCÍ VÝLEVKA
Pozemské rostliny nasávají z ovzduší oxid uhličitý. Část v něm obsaženého uhlíku se později zase dostane do vzduchu jako součást oxidu uhličitého či metanu, které vznikají při hoření a hnití rostlin, stejně jako třeba poté, co živočichové tyto rostliny snědí, stráví a vyměší. Jak se však zdá, určité množství uhlíku zůstává vázáno v půdě a nepromění se zpětně ve skleníkové plyny. A to je jedna z mála dobrých zpráv týkajících se skleníkového efektu, který hrozí, že změní klima naší planety.
Vědci však vedou spory, které rostliny takto nejlépe zabraňují skleníkovému efektu, zda to jsou lesy, zemědělská pole, obojí, či zda zde funguje ještě nějaký jiný přírodní mechanismus.
V letošním roce se proto vědci chystají důkladně sledovat proudění uhlíkatých plynů nad rozsáhlejšími oblastmi zeměkoule. Jejich pozorování by mělo dále napovědět, co lidé mohou proti skleníkovému efektu dělat.
5. ÚTOK NA ALERGIE
Případů alergií a také astmatu přibývá, nyní jimi po celém světě trpí asi 155 milionů lidí, a to často ve vyspělých zemích. Příčin je mnoho, nejen narušené životní prostředí. Loni se například do důvodného podezření, že mohou vyvolat alergie i projevy astmatu, dostaly i arašídy.
Vědci však čím dál tím lépe znají desítky molekul, které se projevují při vyvolávání alergických reakcí. Právě letos se budou zkoušet nové vakcíny DNA a další protilátky, od nichž vědci očekávají, že definitivně odstraní mnohé alergie i projevy astmatu.
6. CO BUDE S KLIMATEM
Nově zjišťovaná data ukazují, že se podnebí během uplynulých tisíciletí značně proměňovalo - a často velice náhle. Zdá se, že svět se už ve své dlouhé historii dokázal dostat na půl cesty k době ledové dokonce během jediného desetiletí. Vědci proto zkoumají polární ledovce, letokruhy stromů, usazeniny na dně moří a jezer, aby se o minulosti klimatických výkyvů dozvěděli co nejvíce, zvláště v situaci, kdy není jisté, zda nějaká podnebná změna nečeká i současné lidstvo.
Hlavní výzkum se nyní přesouvá z oblasti severního Alantiku, kde se zřejmě podnebné změny projevovaly nejsilněji, do tropických končin. Podle různých teorií totiž právě v tropech může ležet spouštěcí mechanismus pro zásadní klimatické změny trvající tisíciletí.
Redaktoři časopisu Science předpovídají, že letos se o tom dozvíme více. No, uvidíme.

Ilustrační foto.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Srážku dvou vrtulníků v Malajsii nikdo nepřežil

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Ukrajinská policie zadržela šest Čechů za telefonické podvody z Oděsy

23. dubna 2024  21:25

Ukrajinské úřady oznámily zadržení devíti členů zločinecké organizace včetně šesti Čechů, kteří z...

Nepříjemné svědectví. Bulvární boss popsal, jak Trumpovi pomohl s kampaní

23. dubna 2024  21:21

Bývalý vydavatel bulvárního listu National Enquirer v úterý u newyorského soudu popsal porotě, jak...

Koalici rozdělují výše daňové slevy na poplatníka i výpověď bez udání důvodu

23. dubna 2024  14:33,  aktualizováno 

Rozpory ve vládní koalici u zásadních věcí přibývají s blížícími se volbami, ale i kvůli tomu, že...

Narušitelé jsou všude. Čínská rozvědka přitvrzuje, chlubí se i českým zářezem

23. dubna 2024

Premium Čínské tajné služby v posledních letech posilují svůj vliv a nebojí se ani prezentace na sociálních...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...