Policie odmítla kriminalizaci chystaných změn, o situaci chce jednat

  • 373
Vedení policie důrazně odmítlo kriminalizaci chystané restrukturalizace. Nynější dění považuje za účelové a slovy svého policejního šéfa Tomáše Tuhého i za útok na své rozhodovací pravomoci. Žádá svolání Bezpečnostní rady státu. Do projednání záležitosti se k ní odmítl dále vyjadřovat.

„Vedení Policie ČR se důrazně ohrazuje proti pokusům o kriminalizaci reorganizace útvarů s celostátní působností. Odmítáme jakékoli propojování našich manažerských rozhodnutí s vyšetřováním starých i současných kauz,“ uvedl krátký tiskový brífink policejní prezident Tomáš Tuhý. V narážce na své předvolání (více zde) dodal, že krok státních zástupců z Olomouce „považuje za podivný“.

Boj o reformu police

Státní zástupci a někteří policisté se prý vyjadřují účelově, čímž narážel i na ranní rezignaci Roberta Šlachty. Situaci prý policie považuje za natolik vážnou, že skrze ministra vnitra Milana Chovance požádá o svolání a projednání na Bezpečnostní radě státu. Do té doby se k tématu odmítá blíže vyjadřovat.

„Situaci považujeme za natolik vážnou, že se obracíme cestou ministra vnitra na předsedu vlády s žádostí o projednání této podivné sekvence událostí na Bezpečnostní radě státu. V této chvíli nemáme jiný ústavněprávní nástroj, jak se této zjevné zvůli bránit,“ přečetl dále z prohlášení Tuhý.

Policejní prezident také uvedl, že se všemi policisty ve stávajících útvarech se počítalo i po reformě. Týkalo se to podle něj i Šlachty. „Vylučujeme, že jejím účelem bylo kohokoli odstranit z funkce. Všichni současní manažeři byli opakovaně informováni, že mají své místo jisté. Rovněž byli vyzváni k aktivní součinnosti,“ řekl o reformě. Podobně se vyjádřil také v rozhovoru pro MF DNES, který vznikl v pátek (více čtěte zde).

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) už avizoval, že se v pátek večer sejde s premiérem Bohuslavem Sobotkou. Chce mu tlumočit právě přání vedení policie, aby situaci kolem reorganizace projednala Bezpečnostní rada státu. „Uvidíme, jak se pan premiér zachová,“ řekl.

Žádné dotazy, jen důrazné odmítnutí rezignace

Chovanec dále poznamenal, že „nějaká forma debaty na toto téma by asi stála za to“. O požadavku policie na jednání Bezpečnostní rady státu byl podle svých slov informován krátce před tím, než s ním byli seznámeni novináři. Doplnil, že v pondělí bude o vývoji jednat s prezidentem Milošem Zemanem a policejním prezidentem. Ve středu se očekává schůzka vládní koalice.

Kromě Tuhého se zhruba dvě minuty trvajícího brífinku účastnili i policejní náměstci. Po celou dobu ale nic neřekli. Mluvčí policejního prezidia Jana Macalíková poté, co Tuhý přečetl připravené prohlášení, odmítla i doplňující otázky novinářů. Tuhý na přesto se tázající novináře nijak nereagoval. Důrazné „v žádném případě“ zaznělo jen na dotaz, zda nezvažuje svou vlastní rezignaci.

Přestřelku mezi policií, politiky, jednotlivými koaličními stranami či unií obhájců a státními zástupci vyvolala ranní rezignace elitního policisty a dlouholetého šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Roberta Šlachty. Ten už ve čtvrtek naznačil, že pokud chystaná reorganizace, v rámci níž by se jeho útvar a Útvar odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) sloučily pod Národní centrálu boje proti organizovanému zločinu projde, rezignuje. Od policie odchází po 25 letech (více o Šlachtově rezignaci zde).

Podle kritiků chystaná reforma policie naruší vyšetřování velkých kauz. Předseda hnutí ANO Andrej Babiš v dopise premiérovi dokonce naznačil, že jeho hnutí kvůli vzniklé situaci může odejít z vlády. Sobotka toto ultimátum odmítl se slovy, že ČSSD koaličním partnerům žádná ultimáta nedávala a pro fungování koalice taková praxe není dobrá (více o pnutí v koalici zde).

Pochybnosti ohledně změn má Unie státních zástupců, která se obává dopadů na aktuálně vyšetřované trestní věci. Naopak podle Unie obhájců ČR jde o změny „ryze organizační“. V názoru není jednotný bezpečnostní výbor Sněmovny - podle některých poslanců Tuhý pochybil a měl by odstoupit, jiní se ho zastávají a ohrazují se proti politizaci ze strany ANO.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video