Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Krimifest poznamená americká tragédie

  16:32aktualizováno  16:32
Havlíčkův Brod - Úterní útok na americká velkoměsta zřejmě poznamená i program Krimifestu, setkání příznivců předcházení zločinnosti v Havlíčkově Brodě. Policie zatím program ukázek veřejnosti nemění, ale podle okresního policejního ředitele Josefa Bačkovského nelze vyloučit, že si vývoj bezpečnostní situace v zemi vyžádá změny v této oblasti.

"Zástupci spoluorganizátorů se v pátek dopoledne sejdou a rozhodnou. Nějaké programové změny lze očekávat. Z bezpečnostních důvodů by asi nebylo dobré organizovat programy pro nějaké větší shromáždění lidí, v současné situaci by ani zamýšlená orientace na bezstarostnou zábavu nebyla tím nejlepším řešením," uvedl tisková mluvčí havlíčkobrodské radnice Světlana Pátková.

Netradiční představení policejní práce s názvem Krimifest - setkání příznivců předcházení zločinnosti připravila policie v Havlíčkově Brodě. "Policie stále hledá své místo ve společnosti. Tímto populárním způsobem chceme představit naši práci a zaměřit se hlavně na prevenci zločinnosti," řekl policejní prezident Jiří Kolář.

Zábavu najdou návštěvníci ojedinělého počinu zejména v kinosále kulturního domu Ostrov, kde budou promítány detektivní filmy z dílny režiséra Dušana Kleina. Poučení se jim dostane především během sobotního dopoledne na Havlíčkově náměstí, které bude po několik hodin patřit nejrozmanitějším ukázkám z policejní praxe.

Dojde ale rovněž na aktivní i pasivní sportovní vyžití, neboť pořadatelé zvou rekreační sportovce na Běh Terryho Foxe, fotbalové fanynky i fandy na exhibiční utkání osobností a příznivce motoristického sportu na motokáry; podívat se i zkusit na vlastní kůži.

"Krimifest jsme zamýšleli mimo jiné jako takové setkání slušných lidí. Chceme prezentovat filmový kriminální žánr i nechat návštěvníkům nahlédnout pod pokličku práce těch skutečných policistů," uvedl Jaroslav Kopic, autor nápadu uspořádání přehlídky.

"Program slibuje opravdu pestrou nabídku pro nejrůznější návštěvníky, myslím si, že se zde začíná rodit nová tradice," odhadl budoucnost počinu havlíčkobrodský starosta Jaroslav Kruntorád.

Podle havlíčkobrodského okresního policejního ředitele Josefa Bačkovského ale víkendový "policejní" Havlíčkův Brod žádné zásadní změny v přístupu policie k veřejnosti znamenat nebude. "Například vůči řidičům nemíníme být v době Krimifestu nikterak přísnější, ale ani shovívavější," přislíbil.

Porovnáme detektivku s praxí, říká pořadatel
"Spokojen budu, když z reakcí lidí uvidím, že je program pobavil, případně vedl k jejich zamyšlení nad vzájemným chováním mezi lidmi," tvrdí Jaroslav Kopic z odboru prevence kriminality ministerstva vnitra, autor myšlenky uspořádání Krimifestu.

Co je vlastně cílem Krimifestu?
Přiblížit kriminální žánr, dostat lidi do kina na detektivku, přiblížit jim autory tohoto žánru. Vedle detektivky, která je přece jen tak trochu pohádkou, chceme představit i skutečnou práci policistů. Chceme, aby Krimifest byl svým způsobem svátkem policistů, nebo přesněji těch, kteří se prevenci kriminality i boji s ní věnují.

Jak se ten nápad rodil?
Tu myšlenku jsem měl v hlavě asi sedm nebo osm let. Když jsem na počátku devadesátých let vyjel za hranice, získal jsem kontakty na Asociaci autorů detektivní a krimi literatury, a ve španělském Gijonu jsem zažil krimifestival, jemuž tam říkají Černý týden. Tam vůbec sice nepromítali filmy, ale jinak to byla kulturně společenská akce, která mě asi inspirovala nejvíce.

Čím se liší Krimifest od jiných policejních ukázek pro veřejnost?
Jednou ze složek programu je prezentace práce policejních složek a jejich jednotlivých specializací, ale to je skutečně doprovodný program. Základní myšlenkou bylo a zůstalo, že Krimifest je filmový a knižní festival detektivek a krimižánrů.

Vy už jste se zmínil, že filmová detektivka je přece jen do značné míry pohádkou. Jak to jde dohromady s policejní realitou?
Jde to dohromady jako běh na dlouhé trati. Detektivka a policejní praxe jsou dvě různé věci, které mohou existovat vedle sebe. Film je vždycky idealizace, která často vůbec nesouvisí s policejními praktikami. A tady bude mít návštěvník možnost vidět právě onu idealizaci a praxi současně.

Jak se pozná dobrá detektivka?
To je právě námět do diskuse, kterou tady chceme vyvolat. Debatovat o kvalitě s odborníky, policisty z praxe, městskými strážníky, s autory i s diváky. Po letošní retrosérii režiséra Dušana Kleina chceme do budoucna dávat prostor dalším autorům, takovým, kteří respektují pravidla žánru, i novátorům.

Podtitulem Krimifestu je setkání příznivců předcházení zločinnosti. Spolupráce veřejnosti s policií ale u nás pořád zavání takovým tím udavačstvím. Nevyvoláte tím vlnu odporu?
Z minulosti nadále přežívá představa policie jako represivní složky, která stojí proti lidem, šikanuje je a pronásleduje za cokoliv a za každou cenu. Takový předsudek o policii tady určitě je a přetrvává. Veřejnost ze setrvačnosti opravdu stále ještě chápe spolupráci s policií jako udávání, ale ve vyspělé Evropě i ve světě je na spolupráci veřejnosti s policií často postavena samotná bezpečnostní politika. Ve vyspělých zemích se lidé za svého policistu skutečně nestydí, upozornění na nešvar ve svém okolí nepovažují za nic odsouzeníhodného.

Vy osobně byste udal svého kamaráda, když by si dal pivo a sedl za volant?
Uvedl bych pravdu, kdyby takový kamarád udělal přestupek a mě se někdo na okolnosti, v jakém stavu sedl za volant, ptal. Nekryl bych ho. Chodím s kamarády do hospůdky na pivo a kdyby někdo chtěl třeba po jednom pivu sednout za volant, ozval bych se.

Co si myslíte o tom, když v poslední době některé radnice motivují informace sousedů vedoucí k odhalení drobné kriminality finančně?
Myslím si, že je to jedna z možných cest. Vůbec bych se jí nebránil. Pokud se radnice snaží vybízet lidi, aby upozorňovali na různé drobné krádeže, motivace je finanční odměnou, funkční metodou.

Nevyvolává tato metoda ale jinou kriminalitu, korupci, vzájemné vydírání?
Tato nebezpečí jsou tady pořád a i proto se točí filmové detektivky. I proto chceme o problematice kriminality co nejotevřeněji diskutovat.

Co mohou udělat pro prevenci kriminality známé osobnosti?
Mohou vyburcovat lidi, aby se módou stalo být poctivý, mít čistý štít.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Podezřelým ze střelby z auta je exmanžel oběti, u silnice se našlo tělo

Kriminalisté v sobotu ve Štokách na Havlíčkobrodsku prohledávali dům bývalého...

Páteční střelbu z auta na okraji Jihlavy, při níž zemřela starší žena v jiném autě, mohl mít na svědomí bývalý manžel...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

Skauti přivezli z Vídně betlémské světlo, rozvezou ho do dalších měst

Brněnští skauti přivezli betlémské světlo (16.12.2017)

Skauti v sobotu přivezli do Česka plamínek zažehnutý v Betlémě, kde se podle křesťanské tradice narodil Ježíš Kristus....

KSČM chce stále šéfovat komisi pro kontrolu GIBS. Trvá na Ondráčkovi

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček na sjezdu komunistů v pražském Top Hotelu...

Komunisté trvají na tom, aby poslanec Zdeněk Ondráček vedl komisi pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů....

Na adventní akci Prahy 10 předváděli medvěda, starosta mluví o týrání

Vystoupení medvěda na Kubánském náměstí.

Na adventní akci Prahy 10 v sobotu předváděli krotitelé živého medvěda, což na sociálních sítích vyvolalo vlnu nevole....Najdete na iDNES.cz