Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Krevní štafeta

  0:01aktualizováno  0:01
Příběh je to starý a zamotaný. Nestoudně tutlaný, tuze drahý a co do informací o správě státu velmi poučný. Občane, poslouchej. Daňový poplatníku, plač. Byla jedna kontroverzní firma kontroverzního podnikatele, které (ex)ministr Bojar zabránil podnikat s tak citlivým zbožím, jako je krevní plazma. Nevyjádřil se však dost diplomaticky: "máme pochybnosti o její serióznosti".

Pro pochybnosti měl ministr sto důvodů, na odmítnutí firmy svaté právo. Nedostal však dobrou radu, jak to elegantně říci. Firma byla chytřejší. Čest a uniklé obchody se jala hájit.

Chtěla peníze. Stát jí skočil na lep, nesoudil se, nedokazoval, zda byl Bojar v právu, a mimosoudně dohodl výpalné. Nedávno jsme tři stovky milionů zaplatili. Firma žádá dál - už miliardy.

Chytrá firma, hloupý stát. Až sem by si posluchač příběhu mohl myslet: samé náhody, stává se to i v lepší společnosti.

Žije však v zemi, kde se dobře daří korupci, kde stát dělá podezřelá rozhodnutí, kde se oficiálně utajuje a neoficiálně tutlá, co se jinde veřejnost samozřejmě dozvídá, kde nikdo za nic neručí.

Další část "krevního příběhu" tudíž začne posluchači páchnout. O firmě se z různých koutů světa nese, že úplatky jí nejsou cizí a tul "rytíř podnikání" jí nikdo nedá.

Byla to naivita, či bakšiš, co náměstka ministra Stráského přivedlo na nápad dohodnout se s firmou bokem, a tím ji nasměrovat na cestu získání výpalného?

Byl to amatérismus, či bakšiš, co za éry náměstka ministra Fišera vedlo k utajení jak celého průšvihu, tak utajovače samého na věky věků?

Stát v lepším případě vršil chybu na chybu, v horším se uplácelo. Nejméně přijatelné pro občana i pro daňového poplatníka je však nevědět.

Když už platí, musí vědět zač a proč. Ten stát, který byl spravován buď amatéry, nebo korupčníky, je jeho stát. Alespoň od momentálních správců proto žádejme: odtajnění nesmyslně utajeného případu, jména aktérů a míru jejich zavinění.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Akce Fake: celníci při víkendových raziích zabavili padělky za 10 milionů

Celní správa podnikla předvánoční celorepublikový zátah na padělky. Na snímku...

Stovka pracovníků celní správy zajistila během víkendové kontroly tržnic a stánků na dvacet tisíc padělků. Zpravidla...

Nemocnice spoléhala na sestřičky z Ukrajiny, zastavilo je ministerstvo

Ilustrační foto.

Do Liberce jich mělo nastoupit třicet. Místo toho zůstávají dál na Ukrajině. Krajské nemocnici v Liberci nevyšel plán...

Lidem chodily na mobil jízdenky, které neobjednali. Peníze dostanou zpět

SMS jízdenka (ilustrační foto)

Systém, který v Ústí nad Labem posílá na mobily SMS jízdenky na MHD, v sobotu posílal a zaúčtoval i doklady, které si...Najdete na iDNES.cz