Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Krev vojáků OSN stupňuje napětí v Sierra Leone

  11:17aktualizováno  11:17
- V úterý a ve středu zahynulo při bojích s povstalci v Sieře Leone sedm příslušníků mírových sil OSN. Rebelové z Jednotné revoluční fronty, kteří utínají lidem ruce a nohy, aby "oslabili nepřítele", zadržují dalších padesát vojáků mírového sboru jako rukojmí. Podle sdělení mluvčí OSN Marie Okabeové napětí v Sieře Leone graduje. Generální tajemník OSN Kofi Annan přímočaře obvinil z odpovědnosti za útoky vůdce povstalců Foday Sankoha.

Proč jsou v Sieře Leone mírové jednotky OSN

Sbory OSN (UNAMSIL) byly v Sieře Leone rozmístěny v dubnu a jejich úkolem je dohlížet na plnění mírové dohody podepsané mezi povstalci a vládou v polovině loňského roku.

Mírové síly OSN nahradily předcházející západoafrický intervenční sbor ECOMOG vedený Nigérií, který pomáhal sierraleonské vládě v krvavé občanské válce s rebely, jež trvala osm let.

Jedním z klíčových úkolů vojáků je dohlížet na odzbrojování přibližně 45 tisíc bojovníků, tak jak to předpokládají mírové dohody, jejichž vyvrcholením by měly být volby v roce 2001.

Celkem by mělo v této africké zemi operovat asi jedenáct tisíc mírotvorců, tento kontingent však dosud nebyl naplněn.

Proto jednotky OSN obklíčily jeho dům. Velení kontingentu uvedlo, že cílem tohoto kroku je zajistit, aby byl vůdce "dosažitelný pro konzultace" o osudu rukojmích a porušení mírového procesu.

Tento krok je chápán jako další náznak, že se situace nadále dramatizuje.

"Snažíme se vyjednat nenásilné a rychlé řešení různých incidentů včetně únosů," sdělil jeden z mluvčích OSN. "Nebyl obviněn ze žádného zločinu, a není tedy možné mluvit o zatčení," dodal.

"Vyjednávání, jehož cílem je propuštění zadržovaných osob, pokračuje," uvedlo večer prohlášení OSN. Mezi zajatci jsou vojenští pozorovatelé, piloti vrtulníků a také civilní zaměstnanci mise OSN. Bližší podrobnosti o národnosti zajatců či obětí z řad mezinárodních sil nebyly oznámeny.

Vzhledem k neklidné situaci nelze osud mnoha dalších příslušníků OSN zjistit.

USA by se vSieře Leone mohly angažovat
Smrt vojáků vyvolala velmi ostrou reakci ve světě. "Spojené státy tyto akce odsuzují nejtvrdšími možnými slovy," uvedl mluvčí amerického ministerstva zahraničí Richard Boucher s tím, že USA "konzultují situaci" s dalšími členy Rady bezpečnosti OSN a spojenci v Africe.

"Zvažujeme možnosti posílení a zlepšení postavení přítomnosti OSN a jejích vojáků včetně možnosti vyslání sil rychlé reakce," dodal. Doplnil ovšem, že by zatím bylo předčasné spekulovat, zda by se na nově vyslaném kontingentu USA přímo vojensky podílely.

Americký velvyslanec v OSN Richard Holbrooke naznačil možnost vyslání posil v rámci mírové mise světové organizace.

"Pokud si to situace vyžádá, pak zvýšíme počty vojáků," řekl. "Nesníme se otáčet zády ke krizím, jako je tato."

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Cestující autobusu v Kazachstánu uhořeli kvůli lampě, kterou se zahřívali

Při požáru autobusu na západě Kazachstánu zahynulo 52 lidí (18. ledna 2018)

Požár autobusu na západě Kazachstánu nezpůsobil elektrický zkrat, ale benzinová pájecí lampa. Tu cestující použili k...

Mladí ruští piloti twerkovali ve slipech, skandální video řeší úřady

Ruští kadeti twerkovali ve slipech, toto video vyvolalo skandál

Měla to být klukovská švanda, ale její aktéry může vyjít pořádně draho. Studenti Institutu civilního letectví v ruském...

Kim nám ukradl olympiádu, mručí opozice v Soulu. Štve ji společná vlajka

Jihokorejští a severokorejští sportovci pochodovali pod jednou vlajkou...

Zatímco jihokorejská vláda vnímá účast severokorejské delegace na zimní olympiádě v Jižní Koreji jako příležitost ke...

Najdete na iDNES.cz