Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Krev, červi a boj o staré hrady. Před 65 lety smetl „ocelový tajfun“ Okinawu

  22:33aktualizováno  22:33
Před 65 lety začala jedna z největších bitev druhé světové války v Tichomoří - boj o japonský ostrov Okinawa. Klidné vylodění Spojenců se rychle změnilo v krvavou lázeň. Na malém ostrůvku potřebovali vybudovat letecké základny, ze kterých později útočili na Japonsko. Velké ztráty na Okinawě je přesvědčily o nutnosti použití atomové bomby.

Bitva o ostrov Okinawa. - Ostrov Okinawa. | foto: ČTK

Když se před 65 lety vylodili první Spojenci na ostrově Okinawa, překvapivě se nesetkali s velkým odporem. Poklidnou invazi proto překřtili na den lásky. Nakonec se z obléhání brány k hlavním japonským ostrovům vyklubala jedna z nejtěžších bitev v Pacifiku. Trvala 82 dnů (do 22. června) a Američané v ní ztratili kolem 12 tisíc mužů.

Na japonské straně zemřelo přes 100 tisíc fanatických obránců a několik desítek tisíc civilistů. Krvavou bitvu o Okinawu nazývají Japonci "ocelovým tajfunem".

Obavy Američanů z dalších obrovských ztrát byly jedním z hlavních důvodů, proč prezident Harry S. Truman rozhodl na samém konci války o použití nové zbraně - atomové bomby.

Cíl vojenské operace s kódovým označením Iceberg (Ledovec) byl jasný. Na největším ostrově v souostroví Rjúkjú měla po jeho dobytí vzniknout vojenská a letecká základna pro chystanou invazi do Japonska, vzdáleném necelých 340 mil. Bitva o Okinawu je známá i jako "ocelový tajfun".

Spojenci ještě před invazí bombardováním zničili většinu japonských letadel na ostrově. Japonci proti spojeneckým cílům vyslali až 1 500 sebevražedných pilotů kamikaze a ve shodě s kodexem samurajské cti bušidó kladli vytrvalý odpor na místech a v situacích, kde to nikdo nečekal.

Japonci využili i středověká opevnění

OkinawaDo nejrozsáhlejší obojživelné operace v Tichomoří nasadily Spojené státy a Velká Británie 183 tisíc vojáků a masivní námořní síly. V prvních dnech po vylodění 1. dubna 1945 na západním pobřeží Okinawy byl japonský odpor mizivý.

"Den lásky", jak vojáci žertovně pojmenovali neočekávaný klid zbraní, postupně přerostl v "týdenní líbánky" a američtí generálové dokonce prý začali vážně uvažovat o tom, že Japonci vyklidili ostrov bez boje.

Velitel více než 100 000 odhodlaných japonských bojovníků, generálporučík Micuru Ušidžima, ale neplýtval silami na zastavení samotné invaze Spojenců. Místo toho stáhl své muže do centrální a jižní části ostrova, kde využili členitý terén a na nesčetných pahorcích a hřebenech vybudovali stovky odolných a dobře chráněných obranných postavení. Do důmyslného systému opevnění zahrnuli také linii středověkého opevnění a hradů.

Spojenci zničili největší válečnou loď

Na obou stranách frontové linie se brzy začaly kupit tisíce mrtvých. Pamětníci hovořili o peklu, když vzpomínali jak rychle se v subtropických podmínkách rozkládala těla padlých a jak měli každý večer kapsy plné červů.

Během bojů o Okinawu poslali Spojenci ke dnu chloubu japonského námořnictva, největší bitevní loď světa Jamato. Z 2 767 mužů na palubě se zachránilo pouze 269. Při kontrole první linie byl zabit také generálporučík Simon Buckner, který zavelel k přímému spojeneckému útoku na japonské bašty. Byl nejvýše postaveným americkým důstojníkem, který během druhé světové války zahynul pod nepřátelskou palbou.

Bucknerův rozkaz stál životy 12 tisíc amerických vojáků, nicméně jeho strategie nakonec slavila úspěch. Bitva o Okinawu skončila 22. června 1945 úplným zničení japonské 32. armády. Rozhodující výhodou Spojenců bylo, že mohli - na rozdíl od Japonců - stále čerpat z obrovských rezerv a téměř bezedného zázemí.

Raději hromadné sebevraždy než zajetí

Japonští vojáci se podle rozkazu bránili do posledního dechu. Řada z nich, než aby padla do amerického zajetí, raději ukončila život vlastní rukou včetně jejich velitele Ušidžimy. Více než 7 400 se jich vzdalo. I po 65 letech přetrvávají spory kolem vysokého počtu mrtvých Okinawanů, kteří kromě toho, že významně pomohli císařské armádě, páchali v poslední fázi bojů hromadně sebevraždy.

Brutalita a vysoké ztráty na obou stranách v bitvě vedly amerického prezidenta Harryho Trumana k výroku: "Nechci žádnou další Okinawu nikde v Japonsku," a napomohly k jeho schválení jaderného útoku.

Souostroví Rjúkjú bylo pod přímou správou USA do roku 1972. Americké vojenské základny jsou na Okinawě dodnes a otázka jejich odsunutí je v Japonsku citlivým politickým tématem. Kvůli nesplněným předvolebním slibům týkajících se právě základen na Okinawě, odstoupil začátkem června japonský premiér Jukio Hatojama.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Klaus mladší vyškolil Piráta za hrubky. Jsem dysortografik, brání se Pikal

Expert ODS pro školství Václav Klaus mladší (22. července 2014)

V Česku začaly maturity a roli zkoušejícího v sobě probudil i předseda školského výboru Václav Klaus mladší. Na...Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

Další z rubriky

Trump o setkání s Putinem velmi stojí, zval ho několikrát, tvrdí Lavrov

Donald Trump telefonuje s australským premiérem Malcolmem Turnbullem (28. ledna...

Americký prezident Donald Trump má o setkání s ruským protějškem Vladimirem Putinem opravdu velký zájem. Během...

Může tatínek do nebe, i když byl ateista? ptal se chlapec papeže

Chlapec se zeptal papeže, jestli je jeho táta v nebi, i když byl ateista.

Emotivní scéna se odehrála na pravidelném setkání papeže Františka s dětmi v Římě, kde se ho malí věřící ptají na...

Svazijsko se přejmenovalo. Pletli si nás se Švýcarskem, tvrdí král

Svazijský král Mswati III. a jeho žena (13. srpna 2012)

Drobné africké Svazijsko slaví 50 let nezávislosti a při té příležitosti změnilo název. Nově se bude jmenovat eSwatini....

Najdete na iDNES.cz