Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Krev byla všude, vzpomínají pozůstalí po obětech

  18:23aktualizováno  18:23
MF DNES se sešla s pozůstalými po obětech vraha z havlíčkobrodské nemocnice. František Škvařil i Marie Šimůnková byli šedesátníci, kteří do nemocnice šli na běžnou operaci. Muže čekalo zprůchodnění cévy v noze, ženu operace žlučníku. Nic, na co by se běžně umíralo. Jenže teď jsou oba mrtví.

Všechny peníze bychom dali, aby se manžel vrátil, říká vdova po oběti havlíčkobrodského vraha. | foto: Jan ZátorskýMF DNES


Škvařilovi z Golčova Jeníkova prožívali hrozný den. Jsou přesvědčeni, že právě jejich táta se stal obětí vraha Petra Zelenky.

"Nepochybuji ani na vteřinu o tom, že mi tam muže někdo oddělal. Odešel na banální operaci, o které obvodní doktorka říkala: Nebojte, za chvíli je zpátky. To ano, byl tam pár dní a vrátil se zpět, ovšem v plechové rakvi," pláče  vdova po Františku Škvařilovi.

František ŠkvařilJejí manžel nastoupil do nemocnice 4. června. Čtyři dny poté šel na operaci a 11. června v půl sedmé ráno zemřel. "Volala nám lékařka, že tatínkovi nemohou zastavit krvácení a že jsou bezradní," vzpomíná na ty okamžiky jeden ze tří synů, Petr Škvařil.

Vdova: Proplakala jsem celý den
Teď vychází najevo, že právě jeho otec mohl být jedním z těch, kdo dostali na nemocničním lůžku smrticí injekci heparinu.

Žena muže, který v nemocnici zemřel, celý včerejšek proplakala. "Co teď? Máme se s nemocnicí soudit? My na to ale nemáme. Víte, kolik už nás zařizování pohřbu a přepis majetku stál? Bylo to víc než 30 tisíc," říká Petr Škvařil.

Druhý syn Ivoš jen mává rukou: "Všechny peníze bychom dali za to, aby táta vstal a přišel domů, jenže to nám žádný soud ani nemocnice nezařídí."

Škvařilovi se rozhodli, že počkají, zda se prokáže, že jim otce v nemocnici skutečně zabili. Pak zváží, zda nemocnici přece jen nezažalují.

Nejvíc je zaráží to, jak se k nim lékaři v havlíčkobrodské nemocnici chovali, když jim celou věc oznamovali. "Nebylo možné z nich dostat, proč vlastně manžel zemřel. A když jsem chtěla zprávu o úmrtí, nechali se přede mnou zapírat a doktor řekl do telefonu synovi: Co ta vaše máma pořád chce," říká Škvařilová.

Maminka byla na běžné operaci. Nevrátila se
Marie Šimůnková byla v téže nemocnici 51 dní. Teď za tři dny by jí bylo 67 let, kdyby nezemřela. "Začalo to nevinně. Snědla rybičky a ozval se žlučník. Tak jsme ji odvezli do Havlíčkova Brodu. 7. července šla na operaci a z té se v podstatně už nevrátila, zemřela 25. srpna," říká snacha Lenka Šimůnková.

Marie ŠimůnkováO případu Marie Šimůnkové jako první známé oběti Petra Zelenky informoval deník Blesk. Také rodina Šimůnkova si je stoprocentně jistá, že žena v nemocnici nezemřela náhodou. "Ještě na začátku dubna oslavila 15. narozeniny našeho syna, pekla a vařila, což ji vždycky bavilo. Tři měsíce poté již byla v nemocnici a většinu času ji tam lékaři udržovali v umělém spánku," říká snacha.

Mluví o Marii Šimůnkové jako ovlastní mámě. Denně za ní s manželem dojížděli 26 kilometrů z domova a na dva měsíce museli téměř přerušit podnikání.
"Nevěřili jsme vlastním očím, jak rychle maminka schází. Jen co já vím, tak jí dali šestnáct plat krevních konzerv a nezajímalo je, kam ta krev mizí.

Teprve když ji znovu operovali, zjistili, že má břicho plné krve a v něm sraženinu velikosti hlavy. Ale nikoho nezajímalo, když jsme jim říkali, že se mamince břicho zvětšuje a že krvácí už i ze stolice," řekla MF DNES Lenka Šimůnková.

Marie Šimůnková ležela na jednotce intenzivní péče i na ARO, kde Zelenka působil. "Ale když vám umírá matka, nekoukáte kolem sebe na personál," říká syn zemřelé Milan na otázku, zda si všimli mladého zdravotníka. Když lékaři na krevní sraženinu v břiše ženy přišli, shodli se prý na tom, že nikdy nic podobného neviděli.

"Říkali nám, ať s ní moc nehýbeme, že krvácí všude. Bylo to vidět i na posteli," říká snacha.

"Šimůnkovi uvažují o tom, že se s nemocnicí budou soudit. Chápeme, že nám to maminku nevrátí, ale bereme to jako zadostiučinění," říká syn.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Anestezioložka či autorka kostýmů. Podívejte se, kdo jsou možné první dámy

Prezidentský pár po tanci sklidil potlesk.

Už příští měsíc bude znám nejen nový prezident České republiky, ale i jeho první dáma. Tou se může stát anestezioložka,...

Za jízdu načerno se může zažalovat i nezletilý, potvrdil Ústavní soud

Revizor (ilustrační foto)

Kvůli dluhům z černých jízd městskou hromadnou dopravou lze žalovat i nezletilého, nikoliv jen zákonného zástupce,...

Bouchly ve mně saze, vysvětlil Genderman roku, proč natočil video o MeToo

Pavel Houdek k MeeToo

Gendermanem roku, tedy mužem, který nějakým způsobem podpořil rovnoprávnost mezi muži a ženami, se stal instruktor...Najdete na iDNES.cz