Lidé se vrací do svého milovaného města a snaží se mu vrátit jeho zašlou slávu.

Lidé se vrací do svého milovaného města a snaží se mu vrátit jeho zašlou slávu. | foto: Reuters

Iráčtí křesťané se vrací do Karakoše, sní o klidném soužití s muslimy

  • 53
Iráčtí křesťané se po třech letech pomalu vrací do své bašty, kterou je město Karakoš. Své domovy nachází srovnané se zemí. Jsou však odhodlání vrátit městu zašlou slávu. Mají však obavy z bojů v nedalekém Mosulu. Doufají, že zde budou moct žít bok po boku nejen s křesťany, ale také muslimy.

Karakoš, někdy též nazývaný Bachdída, leží asi 20 kilometrů od Mosulu, kde aktuálně probíhá bitva mezi iráckými ozbrojenými složkami a stoupenci Islámského státu. Ti až do října loňského roku ovládali i Karakoš. Teprve nedávno se sem začali vracet iráčtí křesťané. Své domy našli poničené, odkaz islamistů byl patrný na každém kroku - například zdi zdobily nápisy sunnitských extremistů.

Do města se zatím vrátilo asi deset rodin. Hesla Islámského státu postupem týdnů vymizela, nahradila je však burcující slova šíitských muslimů, kteří tvoří páteř irácké armády. „Bojíme se, že napětí bude růst. Chceme žít v míru a bezpečí,“ vysvětluje Girgis Júsef, který je jedním z představených zdejšího křesťanského svatostánku.

V Iráku kdysi žilo až 1,5 milionu křesťanů. Po svržení Saddáma Husajna v roce 2003 však zemi začaly svírat boje a sektářské násilí. Křesťané se pokoušeli uprchnout z metropole Bagdádu. Ti, kteří si nemohli dovolit odcestovat do ciziny, našli nové útočiště v Karakoši. Po ofenzivě Islámského státu v roce 2014 však museli svůj domov opustit. Mnozí z nich směřovali do Evropy, většina však skončila v kurdsko-iráckém Irbílu, kde snili o návratu do svého milovaného města.

S alkoholem k lepším vztahům

Karakoš byl kdysi domovem 50 tisíc lidí. Nyní se v něm hrstka nejodvážnějších snaží vrátit městu jeho dřívější podobu. Většina zde však nezůstává natrvalo. Pár dní pracují a pak se vrací do Irbílu. „Chtěli bychom se vrátit, ale neteče tady voda a nemáme elektřinu,“ popisuje Mazam Nesin, který v Karakoši tráví tři dny v týdnu.

Nutili mě plivat na kříž, líčí křesťanka éru Islámského státu u Mosulu

Supermarkety a restaurace zde zůstávají pochopitelně zavřené. Najdou se však i tací, kteří se do Karakoše vrátili natrvalo a čile zde obchodují. Jedním z nich je i Steve Ibrahim, který provozuje obchod s alkoholem. Strohý krámek se stal místem, kde se setkávají místní lidé. „Prodávám pití křesťanům i muslimům. Mnozí sem přichází z okolních měst i z Mosulu,“ popisuje.

Alkohol od něj skutečně kupují i muslimové, pro které by měla být pověstná „metla lidstva“ zapovězená. I přesto vyznavači islámu kupují whisky i pivo. V plastových taškách si nákup odváží domů tak, aby se o tom konzervativnější věřící nedozvěděli.

„Pod nadvládou Islámského státu jsme pít nemohli. Jsem rád, že tenhle obchod funguje,“ popisuje muž, který se reportérům představil jako Mohammed. Před odjezdem si v Karakoši vychutnal jedno studené pivo s místními křesťany. Pak se vydal zpět domů do osvobozené části Mosulu. „Tam ale pořád piji jen doma,“ dodává s úsměvem.

Město Karakoš (též nazývané Bachdída) se nachází na dohled iráckému Mosulu

Město Karakoš (též nazývané Bachdída) se nachází na dohled iráckému Mosulu

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video