Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Křehká svoboda Východního Timoru je ohrožena

  18:14aktualizováno  18:14
Všudypřítomný optimismus spojený s oslavami prvního výročí svobody Východního Timoru, kdy se přesně loni vyslovila většina jeho obyvatel v referendu pro nezávislost na Indonésii, začíná kalit v posledních dnech strach.
Milice, které zastrašovaly lidi před referendem a masakrovaly po něm, začínají opět pronikat na toto zkoušené území a ohrožovat prozatím příliš křehký sen Východotimořanů o svobodném státu.
Indonéská armáda obsadila Východní Timor v roce 1975. Do té doby byla tato oblast portugalskou kolonií. Následující roky situaci na Východním Timoru provázelo násilí, hlad a epidemie, jimž podlehlo na 200 tisíc lidí.
Změnu přineslo až loňské referendum, v němž pro nezávislost hlasovaly čtyři pětiny lidí. Následoval nový teror milicí podporovaných indonéskou armádou, který vyhnal z domovů zhruba 250 tisíc lidí. Klid nastal až po zářijovém příchodu mírových sil OSN. Většina uprchlíků se vrátila domů, ale asi 80 tisíc jich je stále v táborech západního Timoru.

Stovky lidí ve středu přišly do katedrály v Dili poděkovat modlitbou za získanou svobodu. Výroční mši sloužil římskokatolický biskup a laureát Nobelovy ceny za mír Carlos Belo. "Musíme prominout nepřátelům, indonéským generálům, všem těm, kdo si naši nezávislost nepřejí, to znamená i velitelům milicí," pobídl  Belo k odpuštění přítomné a vyzval je, aby odložili násilí a zaměřili se na budoucnost.

Tisíce lidí se po mši shromáždily na hřbitově Santa Cruz, na místě masakru z roku 1991, který tehdy obrátil pozornost světa na situaci, v níž Východotimořané tehdy žili.

Východní Timor vstává z popela
Rok po referendu vstává tato část ostrova pozvolna z popela. Znovu se otevřely školy a nemocnice, domy zničené po boji jsou dnes plné řemeslníků, svobodné volby jsou na dosah ruky. Zatímco loni zněla ulicemi Dili střelba, dnes jsou to kladiva a pily stavebníků.

"Jsme šťastni že je Východní Timor svobodný. Zase začínáme normálně žít," říká Diamantino Chang, který se po roce zase vrátil do lavic místní univerzity.

Klid ve Východním Timoru zaručuje prozatím OSN
Za pomoci OSN se Východní Timor začíná zvedat z trosek. Podle původních plánů se mají do konce příštího roku konat volby a poté mají být mírové síly staženy.

Koordinační odbojová organizace Národní rada timorského odporu (CNRT), která jedná od minulého týdne, znovu do svého čela zvolila vůdce východotimorských povstalců José Alexandra "Xanana" Gusmaa. S charismatickým Gusmaem všichni po volbách počítají jako s prvním prezidentem, ačkoli on sám kandidovat nechce.

Místopředsedou CNRT zůstává i nadále nositel Nobelovy ceny za mír José Ramos Horta a připojí se k němu veterán bojů za nezávislost Mario Carrascalao.

Gusmao a Horta v neděli překvapivě podali demise, ale později je odvolali.

Hrozí nebezpečí destabilizace Východního Timoru
Milice v posledních týdnech obnovily provokace a snaží se proniknout ze západní části ostrova, jež patří Indonésii, zpět do východní. Reagovat už musely i mírové síly OSN. Hlídky na 120kilometrové hranici mezi oběma částmi ostrova byly posíleny, přicházejí zprávy o přestřelkách. V létě při nich zemřeli dva vojáci OSN a několik členů milicionářských gangů.

Podle odhadů pracovníků OSN se na Východní Timor dostalo na 150 milicionářů, kteří plánují masakry zejména kolem výročí 30. srpna. Posily OSN míří do vnitrozemské vysočiny, kde se milicionáři zřejmě skrývají.

"Milice jsou zpět a chtějí zničit to, co my se snažíme obnovit. Stále pálí domy a zabíjejí. Musíme s nimi jednat jako s teroristy," důrazně varuje Gusmao, který má za sebou roky v indonéské věznici.

V rukou milicí jsou údajně také uprchlické tábory na západě, kde gangy zastrašují ty uprchlíky, kteří se snaží vrátit domů. Hádí Annábí, náměstek generálního tajemníka OSN Kofiho Annana, v úterý připravil Radu bezpečnosti OSN na nejhorší scénář. Milice se prý pokoušejí o další destabilizaci Východního Timoru, nebývale se koordinují a vše svědčí o přípravách na útok.

USA žádá Jakartu, aby obnovila bezpečnost na Východním Timoru
Z války gangů mají strach i USA, které vyzvaly Jakartu, aby obnovila bezpečnost na Východním Timoru a odzbrojila milice. "Terén kolem hranice je ideální pro malé skupiny. Jsme schopni zasáhnout a pronásledovat je až do jejich pelechů," říká zástupce velitele sil OSN australský generálmajor Mike Smith. Gangy se prý přes hranici plíží v noci a nutí vystrašené vesničany, aby je ukryli.

Nová indonéská vláda sice loni slíbila, že hodlá s Východním Timorem navázat dobré vztahy, ale všeobecně je známo, že tento názor nesdílí přinejmenším část armádní elity.

Mezinárodní společenství vyzývá Jakartu, aby identifikovala ty, kdo se krveprolití účastnili. Některá jména mají padnout už v příštích dnech. Hodně lidí se ale bojí, že mocní generálové, kteří pravděpodobně za chaos nesou odpovědnost, spravedlnosti uniknou.

Příslušník mírových sil OSN hlídkuje v hlavním městě Dili.

Australský voják zatýká milicionáře, u kterého byly nalezeny zbraně. Vojáci OSN očekávají zvýšenou aktivitu proindonéských milicí v souvislosti s dnešním výročím referenda o nezávislosti.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Čína se připravuje na kolaps KLDR, chystá tábory pro korejské běžence

Hraniční přechod mezi KLDR a Čínou ve městě Rason

Čínská vláda se chystá na humanitární krizi v souvislosti s případným konfliktem na Korejském poloostrově. U hranic...

VIDEO: Čínský lezec po mrakodrapech zemřel, spadl z 62patrové budovy

Známý čínský lezec Wu Jung-ning

Číňan Wu Jung-ning, který se proslavil lezením po výškových budovách bez jakéhokoli jištění, zemřel po pádu...

Moskva evakuovala ambasádu v jemenském Saná, prchali i ruští civilisté

V Saná vypukly boje mezi šíitskými povstalci a stoupenci exprezidenta Sáliha...

Z jemenské metropole Saná byli letecky evakuováni zaměstnanci ruské ambasády a další ruští občané. Informovalo o tom...Najdete na iDNES.cz