Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Krávy zmizely z ulic, čeká je dražba

  17:42aktualizováno  17:42
Barevnou plastovou krávu ze stáda mezinárodního výstavního projektu CowParade mohli lidé v ulicích Prahy potkat ve čtvrtek naposledy. Nyní bude stádo vyčkávat na svůj další osud pod střechou jedné z Karlínských továren. Část z nich bude začátkem listopadu vydražena pro charitu.

Z očí veřejnosti však nezmizí zcela. Některé firmy si totiž sochy zakoupily a umístily před svá sídla. Jedna z krav zůstane například ve veřejných prostorách před Prague Business centrem v Klimentské ulici, jiná bude také na Budějovické u BB Centra.

Zbylé krávy budou vydraženy a výtěžek poputuje na dobročinné účely. Sedmého listopadu organizátoři společně s aukční síní Sotheby's vydraží třiatřicet krav, přičemž cena krávy se pohybuje od padesáti do sta tisíc korun.

"Krávy jsme vybírali nejen podle toho, jak byly umělecky zajímavé. Brali jsme taky ohled na lokální význam. Favoritkami je slavné trio krav Václava Havla, Bořka Šípka a Jana Saudka," řekla koordinátorka umělců Daniela Opočenská.

Polovinu přihlášených zájemců o dražené krávy tvoří cizinci. "Jsem přesvědčen, že výstava přitáhla nejen pozornost Pražanů, ale vzbudila zájem i ve světě," řekl Martin Racman z agentury, která zastupuje projekt v mediích.

Praha však získala jedno nelichotivé prvenství. Návštěvníci české metropole totiž zničili nejvíce vystavených exponátů ze všech evropských přehlídek.

"Z celkového počtu 218 jsme museli opravit na 50 exponátů. Jednu krávu nám dokonce někdo ukradl. Je to bohužel nejvyšší číslo z celé evropské přehlídky," podotkl Racman. - více o vandalismu zde

V červnu přehlídka například musela zrušit plánovaný happening, protože dva mladíci noc před tím poničili vystavenou krávu Romeo 23, která měla podobu ruského tanku. - více zde

V sídle CowParade byl v podvečer slavnostně předán šek na 50 tisíc euro, jako výtěžek z prodeje Evropské kraví rodiny nadačnímu fondu dětské onkologie Krtek.

V srpnu koupil celé stádo z Kampy reprezentující členské státy Evropské unie ministr zemědělství Nizozemska Cees Veerman jakožto představitel země předsedající EU. Stádo bylo slavnostně odhaleno v Haagu šestého září.

Neznámí vandalové povalili také vystavenou krávu na Palachově náměstí v Praze 1 před budovou Rudolfina. (30. července 2004)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Babišovy výroky ohrožují důvěru v naší práci, ohradila se policie

Budova policejního prezidia v Praze (ilustrační snímek)

Policie odmítla tvrzení premiéra Andreje Babiše (ANO) z dnešního jednání Sněmovny, že je v Česku možné objednat si na...

Devět vražd během pěti dní. Nic podobného nepamatuju, říká policista

Policisté v zahrádkářské kolonii u Střížovic, kde byli nalezeni tři mrtví.

Ubodaný host v restauraci, tři mrtví v chatové oblasti a zavražděný pár v obytném přívěsu. To je jen část tragických...

Předseda pražské ČSSD Ludvík oznámil rezignaci, nahradí ho Pavlík

Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík v pořadu Rozstřel (3. února 2017)

Ředitel nemocnice v Motole Miloslav Ludvík odstoupil z pozice předsedy pražské ČSSD. Funkci složil na páteční krajské...

Najdete na iDNES.cz