Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kráva na demonstraci zemědělců netrpěla, říká zootechnik

  19:22aktualizováno  19:22
Kráva, kterou přivedl zootechnik František Šitler při protestu farmářů v polovině března před ministerstvo zemědělství, netrpěla. Zemědělec se tak vyhne pokutě za týrání zvířat. Státní veterinární správa případ odložila, protože stračena se loni zúčastnila celostátní soutěže skotu, a byla proto na zvýšený zájem zvyklá.

Demonstrace zemědělců. (12. 3. 2009) | foto: Pavel Eichler, iDNES.cz

František Šitler, hlavní zootechnik zemědělské společnosti v Mžanech u Hradce Králové, proslul před několika týdny tím, že přivedl přímo mezi demonstranty před ministerstvo zemědělství českou stračenu. Tedy krávu. - přečtěte si o průběhu protestu

Okamžitě se stal terčem výpadů médií a komentátorů, že týrá zvířata. Hrozila mu za to dokonce i pokuta od Státní veterinární správy ČR. - čtěte Farmáři porušili zákon, za krávy na demonstraci jim hrozí pokuta

Správa ale nakonec případ odložila s tím, že krávy při manifestaci netrpěly, protože se s nimi Šitler a jeho kolegové před rokem zúčastnili výstavy skotu v Radešínské Svratce.

Proto s nimi celý loňský rok dennodenně cvičili, aby si nic nedělaly z lidí kolem sebe, a to ani ze zástupů. "Na prestižní výstavě jsou vždy spousty lidí, tlampače, plno hluku a kráva se při předvádění nesmí nechat vyvést z klidu. Proto jí nevadili ani demonstranti v Praze a nehrozilo tam od ní také žádné nebezpečí," tvrdí František Šitler.

Líčí, jak krávy, které byly na demonstraci, nejprve cvičil v areálu zemědělské společnosti a poté vybral ta zvířata, která si nejvíce zvykla na personál a lidi. S těmi pak vyrážel on nebo jeho spolupracovníci dvakrát denně do vesnice na procházku. Nejprve ke kapličce dolů ve vsi, pak i k cykloturistické trase v obci, která patří k těm méně využívaným.

"Musí si zvyknout tak trochu jako kůň na ohlávku. A především na lidi," říká hlavní zootechnik zemědělské společnosti Mžany.

Zaměstnanci společnosti vycvičili ke kontaktu s lidmi celkem pět krav. Ta, která byla hlavním bodem pozornosti před ministerstvem zemědělství, má evidenční číslo 143/375/952. Ale má i jméno. Zaměstnanci JZD jí říkají Šitelka nebo Šitka. "Ano, je pokřtěná trochu po mně," usmívá se František Šitler a vysvětluje slova jednoho z odborářů, který řekl médiím, že zootechnik chodí s touto krávou i do hospody.

"To možná vzniklo z toho, že jsme ji jednou přivedli i mezi svatebčany. V obci byla loni svatba a svatebčané chtěli, abychom opentlenou krávu přivedli jako fór novomanželům na oslavy, které se konaly v myslivecké klubovně. Vzali jsme to před blížící se výstavou i trochu jako test. Jestli bude kráva schopna vydržet i v pořádně rozjuchané společnosti," vysvětluje Šitler.

Šitelka to prý zvládla na jedničku. Akorát už nechtěla postát, když si jeden ze svatebčanů usmyslel, že na krávě povozí své dvě děti. "To už jsme nedovolili," říká zootechnik.

Protest zemědělců v Praze na Těšnově (12. března 2009)

Šitelka je dnes na "porodním oddělení" mžanské zemědělské společnosti a čeká tele. Je z plemene červenostrakatého skotu, což je původní české plemeno a dnes zřejmě nejrozšířenější plemeno krávy v České republice. Šitelka má tři roky, narodila se 30. dubna roku 2006.

"Je to taková naše čarodějnice. Přestože jsme s ní usilovně cvičili procházky a kontakt s lidmi, nakonec na výstavě loni nic nevyhrála. Ale budeme se snažit znovu. Tahle výstava byla po dlouhé době první, které jsme se zúčastnili," říká zootechnik společnosti, která se kromě krav na mléko a maso zabývá také šlechtěním býků.

Zemědělství drtí přísná evropská pravidla

Některá média ze slov Františka Šitlera na demonstraci zemědělců v Praze usuzovala, že krávy, které přivezl do Prahy, čeká porážka. Naopak, kráva bude ještě dlouho žít, protože je docela mladá. František Šitler slovy "před porážkou" mínil české a trochu i celé zemědělství v EU, drcené přísnými evropskými pravidly a nařízeními.

"Zatímco v roce 2003 bylo v České republice vyprodukováno asi 120 procent spotřeby vepřového, dnes jsme tak na šedesáti procentech. Podobně je to s mlékem, jehož výkupní cena činí dnes šest korun za litr a zemědělci na litr mléka doplácejí dvě až tři koruny," popisuje zootechnik.

A srovnává naši republiku s Rakouskem. Tam se dostali na 35 eurocentů za litr mléka. A říkají, že to nemohou přežít. My ten litr mléka ale prodáváme tak za dvacet eurocentů," říká Šitler.

Dodává, že farmáři v Evropské unii nesmějí při výrobě hovězího masa používat žádné růstové podpůrné prostředky, zatímco v celé Americe tato omezení neplatí. "Právě to znevýhodňuje evropské zemědělce vůči zemědělcům například v Argentině," říká František Šitler.

Podle něj jsou také české předpisy pro chov skotu mnohem tvrdší než v Rakousku. "Když jsme viděli na jedné rakouské farmě stáje, které byly zkolaudované tak před třemi lety, zjistili jsme, že podle našich předpisů by nevyhovovaly. Máme mnohem přísnější podmínky," říká a ukazuje v areálu podniku zcela nové stáje pro krávy, které jsou tak náročné na pohodlí skotu, že stály zemědělskou společnost šest milionů. A to slouží nové stáje podle norem pro pouhých pětadvacet krav.

František Šitler už slyšel jednoduché rady komentátorů a všelijakých "odborníků". Ti radí zemědělcům: Když je to pro vás nevýhodné, tak tu výrobu zrušte! Až se vám to bude rentovat, tak ji opět zavedete. "Ale když zrušíte chov skotu, máte velkou jistotu, že ho už nikdy neobnovíte. Znamená to totiž investovat do nového chovu pět let, než se vám začne vracet. Tedy než vyrostou telata, než začnou krávy dávat první mléko," vysvětluje principy nového chovu hlavní zootechnik.

Současná ekonomická situace už ale stejně přinutila mžanskou společnost snížit letos v březnu počet skotu o sto krav. "Už se to nedalo," říká František Šitler.

Přitom zemědělská společnost není špatná, provozuje vedlejší výrobu krmiv, je soběstačná ve výrobě krmiva pro svá zvířata a od roku 2003 má šlechtitelský status. Získala také dvakrát titul Zlepšovatele chovu, neboť její býci dokážou oplodněním krav v jiných farmách výrazně zlepšit kvalitu chovu.

To současné vyhlídky českého zemědělství přiměly Františka Šitlera přivést před pár týdny ochočené krávy před okna českých politiků. Minulý týden už ale Šitelku do Chlumce nad Cidlinou na demonstraci proti nízkým výkupním cenám mléka nevzal.

Právě proto, že bude rodit a potřebuje klid. Na otázku, zda by s ní ale ještě podstoupil tu mediální masáž a vyšetřování veterinářů, řekl: "Jo. Přivedl bych ji před politiky znovu. Jí to nevadilo," říká hlavní zootechnik zemědělského družstva Mžany u Hradce Králové.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Začátek týdne bude větrný, přes Beskydy a Jeseníky se může přehnat orkán

Ilustrační foto

Teploty až 13 stupňů Celsia a velmi silný vítr. Takový bude podle meteorologů začátek tohoto týdne. Výstraha na silný...

Pošvářová dostala cenu za odvahu, protikorupční fond ocenil i Čecha a Romeu

Miloslava Pošvářová

Někdejší kontrolorka kvality Ředitelství silnic a dálnic Miloslava Pošvářová dlouhodobě upozorňuje na nešvary při...

Zákulisí sněmu SPD: zákaz natáčení a vyptávání. A na záchod s ochrankou

Celostátní konference hnutí SPD (9.12.2017).

Žádná záznamová zařízení, zákaz natáčení a dozor přísné ochranky. Tak z pohledu novináře vypadala celostátní konference...Najdete na iDNES.cz