Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kraus se nechal Vondráčkovou převálcovat, míní radní ČT Pavlata

  16:46aktualizováno  16:46
Rada České televize chce "vyvodit důsledky" pro Jana Krause za pořad Uvolněte se, prosím, v němž debatoval s Helenou Vondráčkovou. Kraus tvrdí, že by vše znovu udělal stejně. Obě strany se ohánějí etickým kodexem ČT. Podle radního Josefa Pavlaty, který kritiku na radě přednesl, se Kraus nechal Vondráčkovou převálcovat.

Radní ČT Josef Pavlata Krause kritizoval za díl, ve kterém nechal Helenu Vondráčkovou mluvit o soudním sporu s Martou Kubišovou. Podle něj by byl díl zábavního pořadu vyvážený, pokud by do něj byly pozvané obě dámy. "Pokud to mělo být sdělení veřejnosti, chybělo tam vyjádření druhé strany, to je svatá pravda," řekl iDNES.cz člen Rady ČT Josef Pavlata.

"Paní Vondráčkovou jsme získali do pořadu tak po dvou letech jednání, s paní Kubišovou se nám to zatím nepovedlo. Ne že by nechtěla, ale nemohla," vysvětlil Jan Kraus, který považuje za nepatřičné určovat, kdo smí být po někom v pořadu. "To není demokracie, to je blázinec," poznamenal.

Podle Pavlaty ale jde zařídit, aby pořad nebyl na první pohled jednostranný. "Bylo by mi bývalo stačilo, kdyby Jan Kraus vedl tuto část dílu stejně jako všechny ostatní, to znamená, že by nenechával průchod jednomu monologu," uvedl radní a dodal: "Myslím, že pan Kraus neměl svůj den a nechal se Helenkou Vondráčkovou převálcovat."

Kraus však trvá na svém. Díl se zpěvačkou by i nyní udělal stejně. "Stojím si za tím. Ústava mi zaručuje jak svobodu slova, tak mlčení," narážel na Pavlatovu výtku, že Vondráčkovou nechal dlouho mluvit bez přerušení. "S dovolením mám svou představu, jak se chovat ke starší dámě, které si vážím," řekl Kraus iDNES.cz.

Uznal, že chápe, když jeho rozhovory leckdy vyvolají pocit, že nejsou vedené správně. "Ale i ty chyby jsou moje demokratické právo," míní Kraus.

Stížností vyhodnotíme, možná i vyvodíme důsledky

Minulou středu rada k názoru Jana Pavlaty žádné stanovisko nezaujala. V té době neměla na stole žádnou stížnost na Krausův pořad, kterou by musela řešit.

Rada nemůže, a podle slov jejího předsedy Jiřího Baumruka, ani nechce zasahovat do vysílání. "Musíme však dbát na dodržování kodexu," poznamenal.

Podle něj přišlo na Krausův pořad nebývale mnoho stížností. "Budeme je muset vyhodnotit a pokud shledáme, že jsou oprávněné, požádáme generálního ředitele o vyvození důsledků," uvedl Baumruk.

Jaké důsledky má na mysli, nechtěl specifikovat. Ale Kraus podle něj porušil etický kodex tím, že nechal ve svém pořadu někoho hájit své obchodní zájmy. "A chyběla vyváženost," dodal.

"Pokud rada hledá vyváženost u zábavních pořadů, tak to vypovídá o její kvalifikaci," glosoval to Kraus. Českou televizi jakožto veřejnoprávní označil za unikátní. "Proto tolik svobody, kolik mi garantuje ze zákona, mi nikdo jiný garantovat nemůže. Ale jde o to, aby mi je neořezávala Rada ČT," podotkl.

Kraus vyloučil, že by chtěl s pořadem skončit. Rozhodnutí by muselo přijít od České televize. "Považuji Českou televizi za systémově jedinečnou. Pokud o to Česká televize stát nebude, budu se tím zaobírat a také tím, o co vlastně šlo," podotkl. Upozornil na to, že k pořadu se zatím vyjadřovala jen Rada, která zastupuje koncesionáře. ČT ještě žádné vyjádření nedala.

Moderátor Kraus odmítl, že by kvůli postoji některých radních chtěl dělat talk show na komerční televizi. "Chci dělat talk show v České televizi, v televizi veřejné služby, to je moje."

Vyvážený rozhovor se dá vést jen s člověkem bez názoru

Ne všichni radní se ale s názorem na nevyváženost s Pavlatou nebo Baumrukem shodují. Třeba Milan Uhde, který sice pořad neviděl, by z jednoho rozhovoru nedělal problém s nevyvážeností. "Ohrazuji se proti použití argumentu, že byl pořad nevyvážený, pořady mají být vyvážené v globálu," řekl iDNES.cz.

Podle něj by tak byl rozhovor s každým člověkem, který zastává nějaké názory, nevyvážený. "Vyvážené rozhovory se dělají s lidmi, kteří názor nemají," dodal.

Stejně tak další radní, Jiří Presl, považuje celou kauzu, která se rozběhla, za nesmyslnou. "Naprosto souhlasím s Janem Krausem, že o vyváženosti se u takového pořadu mluvit nedá." Navíc šlo podle něj poté o osobní výměnu názorů, nikoli o stanovisko Rady.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Akce Fake: celníci při víkendových raziích zabavili padělky za 10 milionů

Celní správa podnikla předvánoční celorepublikový zátah na padělky. Na snímku...

Stovka pracovníků celní správy zajistila během víkendové kontroly tržnic a stánků na dvacet tisíc padělků. Zpravidla...

Lidem chodily na mobil jízdenky, které neobjednali. Peníze dostanou zpět

SMS jízdenka (ilustrační foto)

Systém, který v Ústí nad Labem posílá na mobily SMS jízdenky na MHD, v sobotu posílal a zaúčtoval i doklady, které si...

Začátek týdne bude větrný, přes Beskydy a Jeseníky se může přehnat orkán

Ilustrační foto

Teploty až 13 stupňů Celsia a velmi silný vítr. Takový bude podle meteorologů začátek tohoto týdne. Výstraha na silný...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz