Kráter skrývá tajemství

Proč před 65 miliony let vyhynula polovina živočišných druhů, které obývaly Zemi? Odpověď kam zmizeli dinosauři, ptakoještěři a mořští plazi překvapivě nehledají biologové, ale geofyzici. Ti si odpověď slibují od kráteru Chicxulub na mexickém poloostrově Yucatán. Ten se vytvořil po dopadu meteoritu nebo jádra komety.

Podle šéfa Geofyzikálního ústavu při Mexické autonomní národní univerzitě UNAM Jaime Urrutia jde o jednu z posledních možností, jak se dovědět, co se vlastně tehdy na planetě dělo.

Kráter, ležící ve stabilní oblasti bez sopek a erozí, představuje jednu z nejzajímavějších geologických struktur na světě. Po dvou letech příprav teď experti dělají do kráteru, jehož průměr přesahuje 200 kilometrů a část zasahuje do moře, díry.

"Je jako velmi dobrá laboratoř pro pochopení, jak vznikají krátery této velikosti a co se děje na Zemi, v systémech pro udržení života na planetě, když se setkáme s dopadem takové síly," dodal badatel.

"Tato událost navíc smetla ze Země skupiny velmi důležité pro potravní řetězec - mořské mikroorganismy, jejichž vyhynutí rozpoutalo vymizení větších organismů," vysvětluje Urrutia.

Neví se, co na Zemi dopadlo
Vědci si od projektu slibují také to, že by mohl objasnit, jestli na planetu dopadl meteorit, nebo jádro komety. "Dopad byl tak energeticky silný, že těleso se rozpadlo na prach a nezůstaly žádné části. Cílem je proniknout dovnitř kráteru a prozkoumat vlastnosti materiálů."

Přesná hloubka Chicxulubu není známa, předpokládá se však, že v místech vrtu dosahuje dvou kilometrů.

Kráter odhalili v roce 1981 odborníci z ropné společnosti Pemex, ale teprve o deset let později byl jeho vznik dán do souvislosti s vyhynutím dinosaurů.

Po deseti let geografických, geologických, magnetometrických a gravimetrických výzkumů nakonec vědci zapojení do projektu mohou uskutečnit svůj sen: proniknout do nitra kráteru.

Výzkumu se účastní odborníci ze čtyřiceti univerzit, mimo jiné v Mexiku, Španělsku, Spojených státech, Kanadě, Nizozemsku, JAR, Německu, Velké Británii, Japonsku, České republice, Finsku, Francii a Rakousku.

Podobné krátery má Kanada a JAR

Na světě existují pouze dva další krátery, které se dají velikostí srovnat s Chicxulubem. Jeden je v Kanadě, druhý v Jihoafrické republice. Oba vznikly asi před dvěma miliardami let a jsou již značně erodované. To ztěžuje průzkum a brání poznat jejich původní strukturu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video