Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Krásné volavky Mosadu: za vším hledej ženu, připomněla vražda v Dubaji

  15:05aktualizováno  15:05
Ať už palestinský radikál Mahmúd Mabhúh v Dubaji zemřel jakkoliv, připomnělo to jednu jistotu zpravodajských her Blízkého východu: řadu úspěchů přinesly izraelské špionáži ženské zbraně. Židovskému státu díky nim padla do rukou moderní stíhačka, zběhlý jaderný vědec, zločinec Adolf Eichmann - a zřejmě jim podlehl i Mabhúh.

Cipi Livniová (vpravo) pro Mossad pracovala, nyní je političkou. Pro koho pracovala údajná Gail Folliardová, zůstává neznámé. | foto: Koláž iDNES.cz

Mezi šestadvaceti lidmi, které dubajská policie viní z vraždy palestinského radikála Mahmúda Mabhúha, je šest mladých - a pohledných - žen. Přestože se izraelská rozvědka k akci asi nikdy nepřizná, za mnohé úspěchy z minulých dob vděčí Mosad právě ženám.

Palestinci nesou portrét zavražděného obchodníka Hamasu Mahmúda Mabhúha.Mabhúh, který se v minulosti "pochlubil" podílem na vraždě dvou izraelských vojáků, si to zřejmě uvědomil pozdě. Když otevřel hotelové dveře pohledné ženě za kukátkem, vtrhlo do apartmá komando, které ho omráčilo elektrošokem a udusilo. (čtěte více o útoku)

Tedy možná, protože ve špionáži není žádná informace jistá. Podle jiné verze totiž Izraelci sami překonali elektronický zámek pokoje, v němž nákupčí zbraní pro Hamas přebýval. (čtěte také článek z blogu: Kidon, židovský popravčí teroristů)

Žena hledaná jako Gail FolliardováJisté ale, že bezpečnostní kamery v hotelu zachytily ženu, které by váhalo otevřít jen málo mužů. Do Dubaje přijela s irským pasem a falešným jménem Gail Folliardová. A jestli skutečně teroristu zabili Izraelci, do seznamu úspěšných volavek Mosadu přibyla další.

Nebyla krásná, zato nenápadná. A kryla únos Eichmanna

Přenesme se o padesát let zpět: rok 1960, předměstí Buenos Aires v Argentině. Do jednoho z domů přibyla sympatická cizinka - snad Irka, soudí místní. Na vítězství v soutěži krásy to tedy není, ale s lidmi to umí. Chodí nakupovat, baví se se sousedy o tom, co uvaří k večeři.

Jenže pětatřicetiletá Jehudit Nesjahuová ve skutečnosti dělá něco jiného. Dodává zdání obyčejného, nenápadného domu stavbě, v níž její společníci - izraelští agenti - drží uneseného nacistického zločince Adolfa Eichmanna. O pár dní později ho propašují pryč ze země a v roce 1962 ho v Izraeli oběsí.

"Hledal jsem ženu s operačními zkušenostmi, která bude schopna vydávat se za někoho jiného. Jehudit mluvila holandsky, německy, anglicky a vypadala jako Irka. Přesně takovou jsme potřebovali," vzpomínal později jeden z velitelů operace Rafi Ejtan.

Přileť s MiGem 21. Rodinu z Iráku dostaneme

Provaz Eichmannovy šibenice se ještě houpal, když se Západ - a Izrael s ním - obával větší hrozby, než kterou býval nacista schovaný v Argentině. Sovětské letectvo zavádělo do výzbroje nové stroje MiG 21. O na svou dobu moderním stroji nikdo na Západě moc nevěděl.

ODVÁŽNÝ LET

Redfa přemluvil personál, aby mu natankovali plnou nádrž. Pak s novým MiGem 21 upláchl z Iráku do Izraele.

Jako jeho pilot o něm ale dost věděl Munír Redfa, maronitský křesťan a letec iráckých vzdušných sil. Na jednom večírku se seznámil s krásnou Američankou, které si postěžoval: "Jsem loajální Iráčan, ale proč mám bombardovat Kurdy ve vlastní zemi?"

Do očí ženy, která se snadno vmísila mezi iráckou smetánku, se zakoukal natolik, že s ní odjel do Evropy a pak tajně do Izraele - pracovala totiž pro Mosad. Přes Evropu se vrátil do Iráku s nabídkou milionu dolarů a vystěhování jeho rodiny, když přiletí s MiGem 21 do Izraele. Emigroval v srpnu 1966.

Když v červnu příštího roku vypukla Šestidenní válka, Izraelci už znali konstrukci a slabiny MiGu 21 do detailu.

Blonďatá Cindy a zběhlý jaderný vědec

Obětí zřejmě nejznámější volavky, agentky "Cindy" (vlastním jménem Cheryl Ben Tov) se ale stal Izraelec. Židovský stát v roce 1986 řešil velký průšvih: technik Mordechai Vanunu, který pracoval v jaderném komplexu v Dimoně, zběhl a dal listu Sunday Times podrobné informace o jaderné výzbroji Izraele.

Článek v Sunday Times o odhalení izraelského jaderného arzenálu

Jenže zatímco Britové v Londýně, kam se uchýlil, prověřovali jeho svědectví, osamělý Vanunu se nudil a navzdory doporučením se vydával na toulky městem. Tak narazil na plnoštíhlou Američanku, která se mu představila jako Cindy. Začal se s ní scházet čím dál častěji. Novinář ze Sunday Times ho marně varoval, že to může být past.

"Cindy" se podařilo vylákat Vanunua do Říma za její údajnou sestrou. "Otevřela jim tmavovlasá žena. Najednou se objevili dva muži, srazili Vanunua k zemi, zatímco ho žena uspala injekční stříkačkou," napsal před časem floridský list St. Petersburg Times. Podobně jako Eichmann byl i Vanunu unesen do Izraele, vyvázl ale "jen" s osmnácti lety vězení.

Skrz kariéru v rozvědce do politiky

Šéfka strany Kadima Cipi Livniová.Jak to u tajných služeb bývá, řada agentek nehoní po světě teroristy, ale pracuje v pozadí. Může jim to pomoci i v další kariéře: například někdejší pracovnice izraelské rozvědky Cipi Livniová vede izraelskou stranu Kadima (Vpřed).

I když akce Mosadu ne vždy vyjdou (zmiňme například tragický omyl v Lillehameru, kdy místo teroristy ze skupiny Černé září Izraelci zabili nevinného číšníka marockého původu), Izrael v nich neustane. A nadále zřejmě platí slova někdejšího ředitele Mosadu Meira Amira pro St. Petersburg Times: "Žena má mnohé dovednosti, které mužům prostě schází."

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

SPD se vzpírá koalici s Merkelovou, Schulzovi vytýká přílišné ústupky

V Berlíně začaly sondovací rozhovory o nové vládě mezi konzervativní unií...

Jen co minulý týden v berlínském sídle socialistů (SPD) skončily sondovací rozhovory mezi nimi a konzervativní unií...

Papež František na jihu Chile vyzval k jednotě a připomněl oběti diktatury

Papež ve středu sloužil mši ve městě Temuco (17. ledna 2018)

Papež František navštívil jih Chile, kde žije početná domorodá menšina Araukánců. Během mše vyzval všechny obyvatele...

Válku může spustit i série omylů. V roce 1983 k ní nescházelo mnoho

PŘESNĚ NA CÍL. Raketa protivzdušné obrany naráží na určený cíl během vojenských...

Současné napětí mezi Spojenými státy a KLDR se zatím drží převážně ve verbální rovině. Případ z roku 1983 však ukazuje,...

Kompletní dětská výbavička za hubičku
Kompletní dětská výbavička za hubičku

Vše pro miminko pořídíte za výhodnou cenu v Bazaru eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz