Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


18:02
Velkolepý svatební den v Londýně ještě nekončí. Starší ročníky, včetně královny Alžběty, uvolnily Buckinghamský palác těm mladším. Další hostinu pořádá princ Charles, který pozval 300 nejbližších lidí. Poté se bude tančit až do rána. To už ale bude bez on-line reportáže, která právě teď končí. Všem čtenářům děkujeme, že si ke sledování královské svatby vybrali právě iDNES.cz.
17:59
Až milion lidí v ulicích vyprovodil britského následníka trůnu prince Williama a jeho manželku Kate do jejich společného života. Svatební den přinesl i přehlídku elegantních rób, vojenských uniforem, královských kočárů a na závěr i modrý kabriolet Aston Martin, v němž novomanželé odjeli z Buckinghamského paláce. (na fotografie z královské svatby se podívejte zde)
17:43
Velkolepou svatbu prince Williama a Catherine Middletonové sledovalo ve Westminsterském opatství na dva tisíce hostů, mezi nimi i český velvyslanec Michael Žantovský. Slib slyšel dokonale z úst přednášejícího, snoubencům spíše odezíral ze rtů. (rozhovor s českým velvyslancem ve Velké Británii čtěte zde)
17:38
Celý ceremoniál sledovaly kromě milionů diváků u televizních obrazovek také lidé přímo v londýnských ulicích. Podle Scotland Yardu lemoval trasu svatebního průvodu milion lidí a polibek na balkoně sledovalo na 500 tisíc příznivců monarchie.
 • Před novomanželským polibkem se náměstí před Buckinghamským palácem celé zaplnilo lidmi. (29. dubna 2011)

  Před novomanželským polibkem se náměstí před Buckinghamským palácem celé zaplnilo lidmi. (29. dubna 2011) / Autor: AP

17:33
Zapadlé městečko Bucklebury, rodiště novopečené vévodkyně z Cambridge, se ráno s vervou pustilo do oslav královské svatby v naději, že si díky Kate Middletonové vysloužilo trvalé místo na turistických mapách. Místní kostelní zvony burcovaly ospalou obec od samého rána, pivo teklo proudem a po silnicích se přesouvaly televizní štáby z USA i Jižní Koreje.
17:29
Královský sňatek ve Westminsterském opatství byl ve světě událostí číslo jedna, a to bez ohledu na časové pásmo. Svatbu prince Williama a Kate Middletonové přenášely televizní společnosti do 180 zemí, což je trojnásobek ve srovnání se sňatkem Williamových rodičů, prince Charlese a Diany v roce 1981.
17:27
Portál iDNES.cz si připsal nový rekord ve sledovanosti svých přímých přenosů. Sedmihodinový maraton z královské svatby britského prince Williama a Kate Middletonové si pustilo přes 120 tisíc unikátních uživatelů. Ve chvíli, kdy si pár říkal ano, bylo současně připojeno 22 tisíc diváků. (více čtěte zde)
17:23
Ještě dlouho po polibku prince Williama a jeho ženy se před Buckinghamským palácem tísnily davy lidí. Rozháněl je rozhlas, aby mohla nastoupit úklidová četa. Lidé se přesunuli do parku, který úplně obsadili. (reportáž zpravodajky iDNES.cz čtěte zde)
17:16
Na večerní párty pro novomanžele a mladší ročníky zřejmě vystoupí britský zpěvák Ellie Goulding. Hlavní pozornost se přirozeně bude ubírat k Williamovi a Kate, ale šanci zazářit bude mít princ Harry, který je vyhlášeným bonvivánem večírků. Navíc je teď jediným nezadaným synem prince Charlese.
 • Děti Britů žijících v Česku oslavovaly královskou svatbu na Občanské plovárně

  Děti Britů žijících v Česku oslavovaly královskou svatbu na Občanské plovárně / Autor: Michal ŠulaMAFRA

17:07
Britská komunita v čele s ředitelem britské školky Kinder Garten Markem Robertsonem slavila královskou svatbu s dětmi na Občanské plovárně. Protože při významných královských akcích je v rodinách tradice oblékat děti do kostýmů pricenzen a princů, pobíhalo jich hned na začátku ve 13 hodin po plovárně zhruba třicet. Během odpoledne na zahradní párty dorazilo zhruba 150 dětí, které mohly soutěžit i o to, kdo se nejlépe změnil v princeznu nebo prince.
17:00
Po dobrém jídle se v Buckinghamském paláci podávalo i skvostné pití. Královské sklepy dodaly na stůl šampaňské Pol Roger NV Brut Réserve a širokou škálu alkoholických i nealkoholických nápojů. Během svatebního oběda byly proneseny krátké projevy. Hostům vyhrává dvorní harfenistka Claire Jonesová.
16:53
Oslavit svatbu vnuka britské královny přišli do pražských restaurací s převážně anglicky mluvící klientelou stovky poddaných Alžběty II. z celého světa. Cestu novomanželů davy přihlížejících ulicemi Londýna i obřad sledovaly sice s velkým zaujetím, ale většinou poměrně nevzrušeně. Největší zvědavost příznivců královské rodiny vzbuzovala otázka, jaké šaty bude mít nevěsta v tak významný den na sobě.
 • Novomanželé opouštějí Buckinghamský palác.

  Novomanželé opouštějí Buckinghamský palác. / Autor: AP

16:40
Klíčové chvíle
Novomanželé právě opustili Buckinghamský palác a ve sportovním kabrioletu zřejmě značky Aston Martin zamířili ke Clarence Housu. Místo registrační značky měli nápis "Just Wed" a vzadu připojené červené, modré a bílé balónky. Nad nimi přelétala žlutá helikoptéra Sea King britského královského letectva, ve které princ William létá při záchranných operacích.
16:38
V Buckinghamském paláci si 650 hostů, které pozvala královna, pochutnává například na cornwallském krabím salátu na citronových palačinkách, kachně s ovocným čatní nebo roládě s kozím sýrem a karamelizovanými ořechy. Nechybí uzený skotský losos nebo skotské langusty, servírují se také křepelčí vejce s velšským celerovým salátem, uzená treska a samozřejmě yorkshirský pudink.
16:31
Svatební dort se skládá ze sedmnácti samostatných ovocných dortů. Dvanáct z nich tvoří základnu. Dort má osm pater a je na něm 900 ozdobných cukrářských květin. Zdobení dortu je napodobeninou stropních dekorací v Obrazové galerii Buckinghamského paláce, kde se dílo servíruje. Jeho autorkou je známá cukrářka Fiona Cairnsová.
 • Fiona Cairnsová se svatebním dortem, který vytvořila pro novomanžele

  Fiona Cairnsová se svatebním dortem, který vytvořila pro novomanžele / Autor: AP

16:24
Na Twitteru se objevilo i blahopřání novomanželům z daleké afghánské provincie Hílmand na jihozápadě země. "Každý z nás v Afghánistánu tvrdě pracuje, televizi máme ale puštěnou a díváme se, kde to jen jde. Blahopřání Williamovi a Kate," vzkázali do Buckinghamského paláce příslušníci britských vojsk v Afghánistánu.