Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Královna uspěla, novinář nesmí psát

  12:36aktualizováno  12:36
Královna Alžběta II. žaluje novináře, který u ní s falešnými referencemi dva měsíce sloužil. Pracovník deníku Daily Mirror zveřejnil článek, podle něhož by v Buckinghamském paláci mohl klidně zaútočit jako terorista. Soud mu nyní zakázal další články o královské domácnosti publikovat.

Reportér Ryan Parry se bez jakýchkoli zábran dva měsíce pohyboval po královských palácích. Opomněl, že jako každý sloužící podepsal smlouvu, že vše, co zažije nebo dozví, uchová v tajnosti.

Když si královna článek přečetla, vydala pokyn právníkům a ti celkem snadno zařídili zakáz publikace dalších článků. Jde o porušení smlouvy, rozhodl soud při prvním stání.

List Daily Mirror pojal Parryho příběh jako závažné porušení bezpečnosti dvora v předvečer významné události. Článek otiskl v první den návštěvy amerického prezidenta George Bushe. - více zde

Vedle nedostatečné bezpečnosti se však lidé dozvěděli plno podrobností o dvorském životě. Článek obsahoval fotografie různých ložnic anebo také stolu prostřeného pro snídani královny a jejího muže.

"Snímky medvídků v ložnici jedné z královniných vnuček rozhodně není vyšší veřejný zájem, který by zveřejnění přeci jen ospravedlnil," komentoval zveřejnění fotografií soud.

Podle znalců je to zřejmě poprvé v moderních dějinách, co panovník získal soudní zákaz zveřejnění nějakého článku. Pravda je, že před několika desítkami let by se někdo něčeho takového neodvážil.

Je však možné, že je to příznak nového agresivnějšího přístupu vůči médiím, který u dvora prosazuje hlavně starší syn korunního prince William.

Princ nemá novináře kvůli osudu své matky, princezny Diany, vůbec rád. A na rozdíl od svého otce, nástupníka trůnu Charlese, není údajně ochoten žádné výstřelky bulvárního tisku jen tiše přetrpět.

"Vetřelec" - tak nazval britský list Daily Mirror článek reportéra Ryana Parryho, který sloužil u královny Alžběty II. dva měsíce na základě falešných doporučení.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

SPD se vzpírá koalici s Merkelovou, Schulzovi vytýká přílišné ústupky

V Berlíně začaly sondovací rozhovory o nové vládě mezi konzervativní unií...

Jen co minulý týden v berlínském sídle socialistů (SPD) skončily sondovací rozhovory mezi nimi a konzervativní unií...

Papež František na jihu Chile vyzval k jednotě a připomněl oběti diktatury

Papež ve středu sloužil mši ve městě Temuco (17. ledna 2018)

Papež František navštívil jih Chile, kde žije početná domorodá menšina Araukánců. Během mše vyzval všechny obyvatele...

Válku může spustit i série omylů. V roce 1983 k ní nescházelo mnoho

PŘESNĚ NA CÍL. Raketa protivzdušné obrany naráží na určený cíl během vojenských...

Současné napětí mezi Spojenými státy a KLDR se zatím drží převážně ve verbální rovině. Případ z roku 1983 však ukazuje,...

Kompletní dětská výbavička za hubičku
Kompletní dětská výbavička za hubičku

Vše pro miminko pořídíte za výhodnou cenu v Bazaru eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz