Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Královna slaví 50 let na trůně

  21:54aktualizováno  21:54
Má to být velkolepá party, jakou Londýn ještě nezažil. V úterý zazpívá v paláci britské královny Ozzy Osbourne, rockový zpěvák divokého vzezření, zítra centrum města zaplní desetitisíce jezdců a motorkářů s vlaječkami a plechovkami piva. Královna Alžběta II. oslavuje "zlaté jubileum", 50. výročí nástupu na trůn, a Britové slaví s ní. Ani zdaleka nejde jen o královnu - má to být slavnost všeho britského, dějin, tradic i proměn někdejší velmoci.

"Samozřejmě, že to všechno pořádně oslavíme. Zítra ráno vyrazíme s dcerkou za atrakcemi a odpoledne vypuknou oslavy tady v hospodě," říká Richard, asi třicetiletý Londýňan, sledující v hostinci se sklenicí piva fotbalový zápas Anglie - Švédsko.

"Slavíme, protože máme dobrou záminku. A královna zkrátka k Británii patří." Tak nějak si to královnino okolí představovalo. Podle oficiálních prohlášení je jedním ze smyslů oslav dát lidem příležitost k setkání a oslavám, ať už si myslí o monarchii, co chtějí.

Padesáté výročí nástupu na trůn se slaví již od počátku roku, vrcholí však dnes a zítra. V sobotu zahájil "prodloužený víkend jubilea" obrovský koncert klasické hudby v zahradách Buckinghamského paláce, královnina sídla.

Vstupenky byly zadarmo - dostalo je dvanáct tisíc vylosovaných žadatelů, další desetitisíce lidí vše sledovaly na obřích obrazovkách v centru města.

Buckinghamský palác hořel

Koncert měl pro příznivce monarchie nakonec ještě jeden význam - v čestné lóži seděla nedaleko královny také Camilla Parker Bowlesová, dlouholetá přítelkyně prince Charlese, následníka trůnu.

Britský tisk z toho usoudil, že doby, kdy k ní královna přistupovala přinejmenším rezervovaně, jsou pryč. Není to maličkost - pokud by si ji princ Charles vzal, může se i ona stát jednou z ústředních postav monarchie.

Také počet Britů, kteří se do oslav zapojí, může hodně napovědět o tom, jak se lidé v zemi dnes na monarchii dívají a co bude s královstvím do budoucna.

Zatím jsou odhady velmi optimistické - organizátoři počítají, že oslav v Londýně a v dalších částech země se nějak zúčastní možná každý třetí Brit. Hodně podle nich záleží na úspěších fotbalistů na mistrovství světa, které na titulních stránkách novin často zastiňuje královniny oslavy.

Vítězství by znamenalo, že bude o důvod víc slavit. Remízu tedy fanoušci (například Richard v hospodě U zlatého lva) přijali se zklamáním. A vše může trochu pokazit také proslule záludné britské počasí.

Včera však nad centrem Londýna žhnulo slunce a parky s dokonale sestříhnutou trávou působily téměř idylicky.

Technici dolaďovali tribuny pro hosty a novináře (po Londýně bylo pro televizní přenosy podle údajů organizátorů celkem položeno přes sedm set kilometrů kabelů).

Policisté na koních se snažili bránit záhony květin před pošlapáním a odevšad se vynořovaly vlajky - největší na stožárech podél příjezdové cesty k paláci, nejmenší na hřbetech psů, jimž je jejich pánové připevnili k obojkům.

Davy turistů z bezpočtu zemí světa s rykem fotografovaly střídání královniny čestné stráže, vojáků s dokonale nablýskanými botami. Dnes a zítra se davy zmnohonásobí. "Bude to prostě obrovská party, v níž každý může najít něco pro sebe, třeba vidět na vlastní oči královniny vnuky nebo slyšet slavné muzikanty," říká Sarah, asi dvacetiletá studentka prodávající před palácem program oslav.

"Vážně se těším, hlavně na tu muziku." Populární hudba je na programu dnes. Večer vypukne v zahradách Buckinghamského paláce nebývalá show, na němž budou zpívat hvězdy jako Paul McCartney, Elton John, Tom Jones či již zmíněný Ozzy Osbourne.

Tak jako na koncert klasický na něj byly vstupenky losovány počítačem a čeká se, že vstoupí do dějin. Královna je údajně s naplánovaným programem "mimořádně spokojena", i když její mluvčí odmítli sdělit, do jaké míry se podílela na vybírání či schvalování jednotlivých aktérů - královna musí být vždy trochu vzdálená a nepřístupná, tak velí tradice.

A zítra, ve finále, projede královna ve zlatém kočáře davy v centru města. Za ní vyrazí mohutný průvod, něco mezi přehlídkou a karnevalem, v němž by měly být zastoupeny všechny podstatné symboly proměny Británie za posledních padesát let: například hudba přistěhovalců z karibské oblasti, pětitisícový pěvecký sbor, prý největší na světě, i tisíce lidí ze všech částí někdejšího Britského impéria.

"Je to davové šílenství, už se těším, až to skončí," kroutí hlavou asi šedesátiletý muž, čtoucí na lavičce v parku noviny. "Ale možná se půjdu podívat, nejspíš to bude stát za to."

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Posádka argentinské ponorky zemřela při obrovské explozi, míní expert

Příbuzní členů posádky argentinské ponorky zatím marně čekají na zprávu o jejím...

Posádka nezvěstné argentinské ponorky San Juan podle někdejšího akustického experta amerického válečného námořnictva...

ANALÝZA: Dny hněvu? Zatím ani náhodou, Palestinci jsou apatičtí

Palestinci se bouří proti rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa uznat...

Měla to být třetí intifáda, ale kdyby takhle vypadaly ty dvě předchozí, všichni by dávno zapomněli, že vůbec byly....

Zemřel americký voják, co zběhl do KLDR. V jejích filmech pak hrál padouchy

Bývalý americký voják Charles Jenkins na snímku z roku 2004 po svém propuštění...

Ve věku 77 let zemřel bývalý seržant americké armády Charles Jenkins, který zběhl v roce 1965 od své jednotky do...Najdete na iDNES.cz