Královna porušila při oslavě tradici

  • 1
Drobným odchýlením od tradice připomněla britská královna Alžběta II. své "zlaté jubileum" - padesát let od nástupu na trůn. Obvykle bývá výroční den, který je letos zároveň 50. výročím smrti jejího otce, vyhrazen soukromému programu. Královna se však rozhodla navštívit oddělení pro pacienty s rakovinou v nemocnici nedaleko přístavního města King's Lynn. Vstoupila tak do proudu oslav kulatého výročí.

Změna v královnině obvyklém programu má zřetelný symbolismus. Její otec, silný kuřák, zemřel před padesáti lety na rakovinu poté, co mu lékaři odoperovali levý plicní lalok.

Královna byla tehdy coby korunní princezna spolu se svým manželem v Keni na cestě za poznáním a dobrodružstvím. Na trůn vstoupila jako pětadvacetiletá a v Británii ji při návratu uvítal proslulý válečný premiér Winston Churchill, který tehdy ještě naposledy obýval Downing Street.

ZACHRÁNILA SPOLEČENSTVÍ

Když Alžběta II. usedla na britský trůn, kdysi mocné britské impérium již jen vzpomínalo na svou koloniální slávu a jeho rozpad byl nezvratný. Po půl století je však až na malé výjimky většina bývalých kolonií sdružena v britském Společenství. Toto volné sdružení svrchovaných nezávislých států stále, i když nesmluvně, dobře funguje a uznává britskou královnu za svou hlavu.

Vlastní výročí připadá na 6. února. Podle ústavy totiž nastupuje panovník na trůn okamžikem smrti svého předchůdce, takže tento den je také výročím úmrtí Alžbětina otce Jiřího VI..

Oslavy výročí se však rozloží do celého roku. "V únoru je v Anglii tak příšerné počasí, takže se ani nic slavit nedá," přiznal na briefingu v Buckinghamském paláci jeden z dvořanů.

Královna chce objet svět i Británii
Královnin letní program, během něhož chce objet vlakem celou Británii a letadlem navštívit hlavní země Společenství, je perný. Alžběta II. zahájí oficiální oslavy 29. dubna večeří v Downing Street s premiérem a skončí je v srpnu garden party na svém hradě ve skotském Balmoralu.

WINDSORSKÁ KRÁLOVNA

Současná britská vládnoucí dynastie není v historickém kontextu příliš stará. Jméno jí dal v roce 1917 král Jiří V., který tehdy změnil název rodu sasko-kobursko-gothajského na Windsor. Královna Alžběta II., která oslaví 6. února 50 let na trůnu, je přímým potomkem dynastie hannoverské, jež vládla v Británii od roku 1714. Rodokmen nynější panovnice a jejích potomků se ovšem vine dějinami ostrovního království až k jejich počátku - anglickému králi Vilémovi I. Dobyvateli.

Mezitím královna zahájí a ukončí hry Společenství v Manchesteru a po čtyři dny hlavního prodlouženého víkendu oslav v červnu uvítá každý večer na dvanáct tisíc lidí v zahradách Buckinghamského paláce na koncertech a dalších akcích.

Největší oslavy budou v Londýně mezi 1. a 4. červnem. Vše se bude soustředit v okruhu několika mil od Buckinghamského paláce: od průvodu, přes zahradní slavnosti po přelet stíhaček. Vedle oficiálního programu, který bezpochyby pojede jako hodinky, se očekává také spontánní nadšení poddaných. V roce 1977 při stříbrném výročí bylo.

Hlavní bohoslužba - nejdůležitější den oslav, byla stanovena na úterý 4. června po dohodě s vládou, aby šlo o den blízko víkendu, takže je možno vyhlášením státních svátků prodloužit víkend.

NEJDÉLE PANUJÍCÍ
VLÁDCI SOUČASNOSTI

1) Pchúmipchon Adundét
(Thajsko) - od 9. června 1946
2) Rainier III.
(Monako) - od 9. května 1949
3) Alžběta II.
(Velká Británie) - od 6. února 1952
4) Fidel Castro
(Kuba) - od 16. února 1959
5) Malietoa Tanumafili II.
(Samoa) - od 1. ledna 1962

NEJDÉLE PANUJÍCÍ
VLÁDCI V HISTORII

1) Pepi II.
(Egypt) - 2240 př. Kr. - 2150 př. Kr.
2) Ludvík XIV.
(Franice) - 1643 - 1715
3) Johann II.
(Lichtenštejnsko) 1858 - 1929
4) František Josef I.
(Rakousko-Uhersko) 1848 - 1916
5) Viktorie
(Velká Británie) 1837 - 1901

To vše zvládá šestasedmdesátiletá Alžběta společně s manželem Filipem, kterému je již přes osmdesát. "Program královny je náročnější než předvolební kampaň prezidenta USA," míní jeden americký novinář.

Oslavy budí rozpaky
Oslavy 50. výročí nástupu na trůn vyvolávají řadu sporů. Část médií upozorňuje na pramalé nadšení, které královnino jubileum vyvolává u veřejnosti. Některé průzkumy mínění ovšem ukazují, že panovnice se těší podstatně většímu respektu, než by se mohlo zdát z článků v bulvárních denících. Jeden průzkum také ukázal, že většina lidí nemá zájem o královně a její rodině věčně číst články v novinách.

Podle průzkumu, který byl zveřejněn v pondělí, se 27 procent dotázaných domnívalo, že královna si počínala během uplynulého půlstoletí "skvěle" a jen devět procent jí dalo za výkon funkce "pětku". Na 83 procent dotázaných ocenilo, že má silně vyvinutý smysl pro povinnost. Skoro polovina Britů se domnívá, že monarchie bude existovat ještě na konci 21. století.


Královna vládne společně s kabinetem
Královna má v dnešní době v podstatě formální pravomoci, které jsou vázány na doporučení vládního kabinetu. Alžběta II. je ale i tak ztělesněním politické stability: vždyť za jejího panování se v Británii vystřídalo deset premiérů a současný předseda vlády Tony Blair nebyl v době jejího nástupu na trůn 6. února 1952 ještě ani na světě.

Královna jmenuje premiéra a na jeho doporučení ministry a všechny významné státní úředníky. Svolává a rozpouští parlament a také vyslovuje souhlas se zákony jím přijatými dříve, než tyto vstoupí v platnost. Má právo vyhlásit válku a mír, uznávat cizí státy a vlády, anektovat nebo postoupit území. Je formální hlavou Společenství (The Commonwealth), nejvyšším představitelem anglikánské církve a vrchním velitelem ozbrojených sil země. Od října 1999 dokonce může jít i k volebním urnám.

ČLÁNKY O BRITSKÉ KRÁLOVSKÉ RODINĚ

Britové vzkazují: Charlesi ožeň se

Bentley bude vozit britskou královnu

Bratr princezny Diany byl na své svatbě osamělý

Hledá se účetní. Zn.: Pro královnu

Mince připomene 50 let vlády královny

Královna dostala darem proklínaný mobil

Díky Alžbětě II. se stal Róm šlechticem

Královna má v koupelně gumovou kachnu s korunkou

Alžběta II. si dala inzerát

Královna matka trpí leukémií

Britská královna Alžběta II. a australský premiér John Howard v inkriminované chvíli - dotkl se královny? 28. března 2000.

S královnou Alžbětou II.

Královna matka otvírá oficiální gratulaci od Alžběty II.

Královna matka s Alžbětou II.

Britská královna Alžběta II. se vrací v otevřeném kočáře ze cvičiště královské gardy, kde se zúčastnila slavnostní vojenské přehlídky, která se 16. června konala při příležitosti jejích 75.narozenin. V uniformách důstojníků králo vské jízdní gardy kočár na koních doprovázeli její manžel princ Philip a následník trůnu princ Charles.

Americký prezident George Bush (vlevo) se v Buckinghamském paláci v Londýně setkal s britskou královnou Alžbětou II. a jejím manželem princem Philipem. Vpravo stojí manželka amerického prezidenta Laura, 19. července 2001

Americký prezident George Bush (vlevo) se v Buckinghamském paláci v Londýně setkal s britskou královnou Alžbětou II., 19. července 2001

Britská královská mincovna vydala pamětní pětilibrovou minci k výročí 50 let vlády královny Alžběty II. (2. ledna 2002)

Britská královna Alžběta II. na oficiálním dobovém snímku z roku 1953. Alžběta II. oslaví 6.února padesáté výročí svého nástupu na trůn.

Korunovace britské královny Alžběty II, která 6. února 2002 slaví padesáté výročí svého nástupu na trůn.

Britská královna Alžběta II. a její manžel vévoda z Edinburghu během korunovace 2. června 1953 v Londýně.

Prezentace pěti pamětních známek s klasickými portréty britské královny Alžběty II. u Buckinghamského paláce v Londýně.

Britská královna Alžběta II. slavnostně otevřela den před oslavou 50. výročí svého nástupu na trůn novou budovu ústředí norfolkské policie ve Wymondhamu. (5. února 2002)

Britská královna Alžběta II. mává příznivcům po návštěvě nemocnice, do níž přišla v den 50. výročí svého nástupu na trůn. (6. února 2002)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Britská královská rodina

Video