Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Královédvorští nosorožci v Africe divočí, ošetřovatele už nepotřebují

  12:38aktualizováno  12:38
Nosorožci ze zoologické zahrady ve Dvoře Králové jsou už sedmý měsíc v africké přírodě. Pomalu se tam mění v divoká zvířata. Samice Nájin a samec Súdán žijí ve výběhu o rozloze tří set hektarů téměř bez pomoci ošetřovatelů.

Vzácní nosorožci už žijí ve výběhu téměř samostatně | foto: AP

"V Africe tráví sedmý měsíc, nejsou téměř přikrmováni a žijí v podstatě polodivoce. Přesto předpokládáme, že jejich plná adaptace na nové prostředí bude trvat minimálně rok," uvedla ředitelka dvorské zoo Dana Holečková.

Samci Súdán a Suni a samice Nájin a Fatu odletěli z Prahy do Keni těsně před loňskými Vánocemi. V menších výbězích si potom postupně zvykali na život v buši, na příjem přirozené potravy i na elektrické ohradníky.

Dvojice samic a samců žily dlouho odděleně. K jejich prvnímu kontaktu došlo až v dubnu a od té doby se ošetřovatelé snaží vytvářet vhodné podmínky pro vznik chovných párů, které by mohly přivést na svět vytoužené mládě kriticky ohroženého severního bílého nosorožce.

Nosorožci nejsou v rezervaci sami

"Podle posledních zpráv o sebe Súdán a Nájin začali jevit zájem. Tak jsme zvědaví, jak bude jejich sbližování dál probíhat," řekla Holečková.

S dvorskými severními bílými nosorožci žije v třísethektarovém výběhu i pět samic méně vzácného jižního poddruhu se dvěma mláďaty, dále antilopy a zebry.

Žádní další nosorožci ani sloni v oplocené části buše nejsou, aby ošetřovatelé, kteří zvířata soustavně sledují, nepodstupovali zbytečné riziko.

"Samec Suni a samička Fatu se sbližují o poznání pomaleji než druhý pár. Po transportu žila Fatu se svou matkou Nájin a velice se na ni upnula, i když jí je už deset let," uvedla Holečková.

Proto ošetřovatelé nedávno oddělili Fatu od matky, dali ji k samci Sunimu a obě zvířata se nyní snaží přemístit do velkého výběhu k Nájin se Súdánem. "I když Fatu lákají na její oblíbenou potravu, zatím se jim to příliš nedaří a Fatu se stále vrací zpět do menší ohrady," popsala Holečková.

V buši se mají zvířata lépe rozmnožovat

Vytvoření chovných stád a jejich umístění do velkých výběhů v africké buši by podle organizátorů projektu Poslední šance na přežití mělo u samic navodit přirozené hormonální cykly podmiňující páření.

"Už několik dní se odebírá ve výběhu trus, z jehož rozboru lze poznat, zda se u samic zvýšily hladiny hormonů, případně jestli některá nezabřezla. V listopadu nebo v prosinci bychom měli vědět víc," upřesnila Holečková.

Donedávna se mělo za to, že nosorožci se na světě vyskytují v pěti druzích. V Asii žije nosorožec indický, sumatránský a jávský, Afriku obývá menší listožravý dvourohý neboli černý a větší trávožravý širokohubý neboli bílý.

Afričtí bílí nosorožci se ještě podle místa výskytu dělili na jižní a severní. Zatímco jižní poddruh je ze všech nosorožců nejpočetnější, kriticky ohrožených severních bílých nosorožců přežilo posledních osm v zoologických zahradách ve Dvoře Králové a v americkém San Diegu a jen čtyři dvorští, kteří nyní pobývají v Africe, jsou schopni rozmnožování.

Nedávno však tým zoologů z Austrálie, Srí Lanky a Česka publikoval studii novou, podle níž je vymírající severní poddruh bílého nosorožce stavbou těla i genetickými rozdíly tak jedinečný, že by se měl považovat za samostatný šestý druh - nosorožce Cottonova.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Opozice bojkotovala místní volby, Maduro ji vyloučil z prezidentských

Venezuelský prezident Nicolás Maduro mluví na tiskové konferenci v Caracasu...

Venezuelský prezident Nicolás Maduro řekl, že hlavní opoziční strany budou příští rok vyloučeny z prezidentských voleb,...

V Británii a Itálii komplikuje sníh dopravu, Němci se obávají záplav

Sníh komplikuje dopravu také v Londýně (11. prosince 2017)

Evropu dál trápí rozmary počasí. V Německu po víkendovém přívalu sněhu hrozí v některých částech povodně. K normálu se...

Vozový park, který obstojí i v podzimním počasí
Vozový park, který obstojí i v podzimním počasí

Přečtěte si recenze kočárků na eMimino.cz a vyberte ten nejlepší.Najdete na iDNES.cz