Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Králíky se bojí krachu Teslampu

  19:31aktualizováno  19:31
Králíky - Králíky mají strach. Společnost Teslamp Holešovice, jejíž králický závod dává práci čtyřem stovkám lidí a je klíčový pro ekonomiku pětitisícového města na východním okraji okresu Ústí nad Orlicí, je od 6. března opět v konkurzu. Většina zaměstnanců nedostala výplatu za leden a únor a neví, zda tyto peníze vůbec někdy uvidí.

Kvůli nedostatku materiálu musel závod, který vyrábí klasické žárovky a výbojky, na čtyři dny zastavit výrobu. Správce konkurzní podstaty se ji nyní pokouší obnovit. Králický podnik je největším ze šesti závodů Teslampu Holešovice.

„Vydal jsem příkazy, aby byly nakoupeny všechny materiály a komponenty, který jsou nutné k rozjezdu výroby. Nyní záleží na tom, jak rychle dorazí baňky z Anglie a další materiál,“ uvedl správce konkurzní podstaty firmy Ivo Kostiha.

Na výrobce světelných zdrojů Teslamp Holešovice byl vyhlášen konkurz už v roce 2000, ale Vrchní soud v Praze jej po několika měsících zrušil. Nyní byl konkurz obnoven.

„Mzdu, kterou zaměstnanci nedostali za leden a únor, si přihlásí do konkurzu. Dělám opatření, aby obdrželi v polovině dubna peníze za období od 6. března do 31. března stejně, jako je dostávali během konkurzu před rokem a půl. Situace je ale podstatně horší, nesrovnatelně horší,“ řekl Kostiha. Zda hrozí uzavření závodu, však říct nechtěl. „Nemám zatím dost informací,“ uvedl.

Zaměstnanci králického závodu začínají ztrácet naději, že podnik přežije. „Nevěřím, že to dopadne dobře. Je to hodně nepříjemná situace, nedostáváme peníze, ale banku to samozřejmě nezajímá,“ řekl údržbář v králickém závodě.

„Nemáme o konkurzu vůbec žádné informace. Lidé nedostali peníze za leden a únor, netušíme, kdo je nám vyplatí. Přesto zatím odešli jen dva lidé. Není kam,“ uvedl šéf odborů králického Teslampu Bedřich Novotný.

O potížích firmy dobře vědí obchodníci ve městě. „Snížil se nám obrat. Pocítili to všichni, každý obchodník si stěžuje. Je to největší podnik v regionu,“ uvedl prodavač firmy Elektron Pavel Mačát.

Možnost, že by závod padl, si vedení Králík nechce vůbec připouštět. „Je to pro nás naprosto klíčový podnik. Bez něj by se ekonomická situace ve městě výrazně zhoršila, prudce stoupla nezaměstnanost, klesly výdělky, a tedy i kupní síla, snížily se tržby,“ uvedl starosta Králík Anton Zima.„Je to logické, protože z každé rodiny v Králíkách dělá alespoň jeden člověk v Teslampu.“

„Míra nezaměstnanosti na Králicku dosahuje 10,7 procenta. Evidujeme tam 520 uchazečů o práci a 25 volných míst. Kdyby Teslamp propouštěl, bylo by to velice složité,“ uvedl ředitel Úřadu práce v Ústí nad Orlicí Erich Rauer.

Starosta Zima strávil několik posledních dnů přímo v Praze a snažil se jednáním se správcem konkurzní podstaty dosáhnout obnovení výroby firmy.

Zatím je mírným optimistou. „Zdá se, že Králíky mají nejlepší výchozí pozici ze všech závodů této firmy, musíme ji hlídat. Zároveň chceme pomoci lidem, kteří nedostanou od firmy výplaty,“ uvedl Zima.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...

Akce Fake: celníci při víkendových raziích zabavili padělky za 10 milionů

Celní správa podnikla předvánoční celorepublikový zátah na padělky. Na snímku...

Stovka pracovníků celní správy zajistila během víkendové kontroly tržnic a stánků na dvacet tisíc padělků. Zpravidla...

Zákulisí sněmu SPD: zákaz natáčení a vyptávání. A na záchod s ochrankou

Celostátní konference hnutí SPD (9.12.2017).

Žádná záznamová zařízení, zákaz natáčení a dozor přísné ochranky. Tak z pohledu novináře vypadala celostátní konference...

Recept na sladký vánoční salám
Recept na sladký vánoční salám

Letos zkuste vánoční cukroví trochu jinakNajdete na iDNES.cz