Konrád Henlein se stal čestným občanem Králík 9. května 1939

Konrád Henlein se stal čestným občanem Králík 9. května 1939 | foto: ČTK

Králíky odmítají řešit čestné občanství Henleina

  • 57
Mezi čestnými občany města Králíky figuruje i vůdce sudetských Němců v prvorepublikovém Československu Konrád Henlein. Je možné, že na seznamu zůstane i nadále. Zastupitelé se jeho vyškrtnutím letos v létě odmítli zabývat, další možnost budou mít na svém jednání 5. listopadu.

"Revize udělených čestných občanství ale není namístě," řekla starostka městečka na Orlickoústecku Jana Ponocná.

"V létě jsme tuto záležitost už projednávali na popud jednoho občana jiného města. Zastupitelstvo se usneslo, že zatím s tím nic dělat nebude. Mezi čestnými občany města je ještě mnoho jiných kontroverzních lidí, například Klement Gottwald a tři generálové ze sovětské vojenské posádky. Rozhodli jsme se, že nebudeme měnit dějiny a necháme to tak, jak to je," uvedla Ponocná.

Konrád Henlein se stal čestným občanem Králík 9. května 1939 při své návštěvě města v Sudetech.

Králíky už škrtaly, ale před 57 lety
V roce 1946 bylo čestné občanství uděleno také tehdejšímu sociálnědemokratickému ministrovi průmyslu Bohumilu Laušmannovi. Ten po únoru 1948 emigroval, ale v prosinci 1953 byl z rakouského exilu unesen agenty Státní bezpečnosti zpět do Československa. Čtyři roky nato byl odsouzen k 17 letům vězení. Za nevyjasněných okolností zemřel roku 1963 v ruzyňské věznici.

Už 3. února 1950 město Králíky schválilo návrh na zrušení jeho čestného občanství.

"Je zajímavé, že Bohumilu Laušmannovi bylo čestné občanství odebráno, Konrádu Henleinovi nikoliv," podivuje se Jan Divíšek, který sepsal pro server oblasti Králicka www.kraliky.net seznam čestných občanů Králík.

Čestní občané Hitler a Stalin
Kontroverzní čestné občany mají i jiná města v Pardubickém kraji. Například v Chrudimi je na jejich seznamu sovětský diktátor Josif Vissarionovič Stalin a první československý "dělnický prezident" Klement Gottwald.

Podle místostarosty Chrudimi Pavla Kobetiče vedení města revizi čestných občanství neplánuje, neboť u zavrženíhodných osobností je nutné přihlížet k tomu, za co tento titul dostaly.

"Gottwald získal čestné občanství jako předseda vlády, který obnovil republiku, Stalin byl v roce 1945 symbolem osvobození. Musíme to chápat v historickém kontextu," řekl Kobetič letos v dubnu.

Lanškroun na Orlickoústecku má dodnes na seznamu čestných občanů Adolfa Hitlera. Tamní zastupitelé jej nevyškrtli, ale schválili prohlášení, ve kterém se od rozhodnutí svých předchůdců distancovali.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue