Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Krajští zastupitelé nebudou mít kde sedět

  18:51aktualizováno  18:51
Krajská zastupitelstva, která vzejdou z listopadových voleb, si budou muset počkat na svá sídla. Budovy určené pro kraje se totiž na mnoha místech země ještě opravují. Povolební zasedání krajských zastupitelů proto budou probíhat v náhradních prostorách. Nová krajská sídla, jejichž vznik bude stát asi dvě miliardy korun, vznikají nejčastěji v budovách bývalých národních výborů, výborů KSČ či ve vojenských objektech.

Rekonstrukce budov zdržují především spory při výběrových řízeních a požadavky na bezpečnost a počítačové vybavení.

Orgány Středočeského kraje budou sídlit na bývalém krajském národním výboru v pražské  Zborovské ulici. Přestavba bude stát asi 155 milionů korun. Zastupitelé by měli mít prostory připravené až koncem listopadu.

Také v brněnském Zemském domě na Žerotínově náměstí sídlil krajský národní výbor. Náklady na úpravy objektu mají přesáhnout 80 milionů. Do voleb bude připraveno jen 20 kanceláří. První zasedání krajského zastupitelstva proto proběhne v sále Ústavního soudu.

Plzeňský krajský úřad bude sídlit ve Škroupově ulici, kde byl dříve krajský národní výbor. Stavba měla být hotova do konce roku, ale zpozdila se. Zastupitelé tak budou mít své sídlo až v dubnu.  Původní rozpočet bude překročen o více než 100 milionů korun. První zasedání  zastupitelstva bude na místním magistrátu.

Výstavba sídla Libereckého kraje v jednadvacetipodlažní budově bývalého Státního výzkumného ústavu textilu skončí 14. prosince. Oprava a přístavba nového bloku bude stát celkem 172 milionů korun. Zasedací sál bude hotov dokonce až v prvním čtvrtletí příštího roku.

Sídlem orgánů Budějovického kraje bude komplex budov bývalého krajského národního výboru. Krajští zastupitelé budou moci renovované prostory užívat až od dubna. Rekonstrukce objektu, který bude užívat i krajské státní zastupitelství, má dosáhnout 185 milionů korun.

Až v únoru skončí přestavba bývalého krajského výboru KSČ v Ústí nad Labem. Cena za rekonstrukci se bude pohybovat okolo 194 milionů korun.

V Hradci Králové budou krajští zastupitelé pracovat v sídle někdejšího krajského výboru KSČ. Už teď je jisté, že se výstavba úřadu oproti původním více než 80 milionům korun prodraží. Nové prostory budou dokončeny v dubnu příštího roku.

Na sídlo orgánů Karlovarského kraje se přestavují dvě budovy někdejšího velitelství 3. mechanizované brigády v Karlových Varech-Dvorech. Rozpočet rekonstrukce počítá s částkou 166 milionů korun. Nové kanceláře včetně zasedacího sálu, který se přestavuje z bývalé  kotelny, budou úředníkům a krajským zastupitelům k dispozici od 1. dubna 2001. Do té doby bude sídlo kraje na okresním úřadě.

Rekonstrukce sídla Jihlavského kraje v bývalých Žižkových kasárnách má být dokonce zahájena až v prosinci. Areál by měl být hotov do konce příštího roku, náklady nesmějí přesáhnout 200 milionů korun. Vedení krajského úřadu tak bude muset provizorně sídlit v pronajatých prostorách Komerční banky a zasedání zastupitelstva bude v budově okresního úřadu.

Přestavba sídla Olomouckého kraje v bývalé budově Českých drah, kde bude 160 úředníků, by měla být dokončena v červnu. Stát bude 162 milionů korun.

Sídlo pardubického krajského úřadu v budovách základní a střední zdravotnické školy v centru města bude hotovo až koncem roku 2001. Náklady na přestavbu přesáhnou plánovaných 136 milionů a přiblíží se ke 200 milionům korun.

Zlínské krajské orgány budou sídlit v budově okresního úřadu. První etapa rekonstrukce za 65 milionů má být ukončena až v březnu. Místo zde najde asi jen polovina zaměstnanců úřadu. Zatím není rozhodnuto, zda další prostory včetně zasedací místnosti vzniknou také zde nebo v jedné z budov Svitu Zlín. První zasedání krajských zastupitelů bude v prostorách místní Fakulty managementu a ekonomiky.

Krajský úřad v Ostravě bude sídlit v budově bývalého Hutního projektu. Stát zaplatil za čtyřpodlažní dům kolem 90 milionů korun a dalších asi 180 milionů si vyžádá jeho rekonstrukce. Ta má skončit do 25. června.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

S Milošem mě spojil havlistický režim, říká Klaus v rozhovoru MF DNES

Bývalý prezident Václav Klaus

„S Milošem Zemanem jsme si vždycky byli blíž, když proti nám jakkoli definovaný režim přitvrdil, a naše velikánské...

Léky přes čáru. Pojišťovny budou vracet víc peněz za léčiva na předpis

Léky a peníze

Lidé nad pětašedesát let a děti mohou od ledna za léky na recept ušetřit. Snižuje se totiž ochranný limit, tedy částka,...

Babiš: Pokud bych byl zásadní překážka, nemusím být za každou cenu premiér

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (17. ledna 2017)

Šéf ANO Andrej Babiš řekl, že o tom, kdo by měl sestavovat vládu, rozhodne vedení hnutí. „Podvolím se hnutí. Pokud bych...

Najdete na iDNES.cz