Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Krajští radní míří do regionů

  12:59aktualizováno  12:59
Olomoucký kraj - Vzor z poslanců a senátorů si vzali krajští radní. Chystají se totiž úřadovat mimo krajské město Olomouc. Uvolněný radní Pavel Sekanina (ODS) kvůli tomu oslovil prostějovskou radnici a zdá se, že získá kancelář přímo na úřadě. "Neformálně jsem se obrátil na jednoho z místostarostů. Asi tak po týdnu to bylo předjednáno. Město Prostějov projevilo vstřícnost," říká o svém záměru Sekanina.

Politik tvrdí, že chce zlepšit komunikaci mezi jedním z okresů kraje. "Pan starosta Prostějova nabídl prostory kampeličkářům, aby se měli kde scházet. Tak jsem vyšel z toho, že by mohlo město udělat vstřícný krok i směrem ke mně," řekl Sekanina. V kanceláři chce být pro občany jednou za čtrnáct dní spolu s asistentkou. "Požádal jsem jednu paní, která by velmi ráda vyřizovala věci bez nároku na honorář," říká radní.

Placení nájemného a dalších nákladů ze stranické nebo krajské pokladny nepředpokládá. "Předpokládám, že to nebude platit nikdo, že to bude jen poskytnutí místa v zasedačce. I tužku si přinesu, nebudu město zatěžovat," říká radní.  Sekanina si nemyslí, že by svou radniční kanceláří nějak poškodil kolegy. "Eticky neuvažuji na té úrovni, když ani nevím, kde budu sedět. Kdyby to mělo být vzhledem k ostatním zastupitelům nějaké, řekněme, povyšující se, tak jsem přesvědčen, že bych tuto situaci velmi přesně rozeznal," říká Sekanina.

"Pokud se chce i nějaký zastupitel přiblížit občanům a udělá to v prostorách, které vlastní jeho politická strana, nic proti tomu. Ale vynucovat si to někde na samosprávě? Pro to nevidím nejmenší důvod," soudí však poslanec Tomáš Kvapil (KDU- ČSL). "Obce a kraje nejsou sobě navzájem nadřízené ani podřízené. Radnice by měla být stejně vstřícná ostatním zastupitelům kraje z okresu Prostějov," dodal poslanec.

S ním souhlasí i Sekaninův kolega - zástupce hejtmana Vladimír Válek (US). "Je to poněkud zvláštní. Pokud to radnice nabídla panu Sekaninovi, mohla to nabídnout všem stranám v koalici," míní. "Neviděl bych v tom však zlý úmysl. Je dobře, že tam někdo bude. Myslím, že by mě kolega do kanceláře v Prostějově pozval, kdyby se tam řešily problémy, které se mě týkají," dodal Válek. Podle něj Čtyřkoalice něco podobného jako zastupitelské úřady v okresech připravuje, a to v kancelářích Unie svobody a KDU -ČSL, které ovšem již existují v okresních městech. "Chceme využít tyto kanceláře stran a zveřejnit kontaktní dny, kdy by se v nich věnovali voličům nejen radní a zastupitelé kraje, ale také zastupitelé měst," řekl Válek.

Ivan Kosatík (ODS), zástupce hejtmana, v počínání kolegy Sekaniny nevidí nic zvláštního. "Kolega je bytem v Prostějově a výkonem funkce v Olomouci. Tak se podle toho chová. Je to stejné jako senátoři či poslanci, kteří si také nezřizují kanceláře ve všech městech volebního obvodu, ale většinou tam, kde jsou doma," uvedl Kosatík. ODS stejně jako Čtyřkoalice plánuje, že bude své voliče mimo krajské město kontaktovat. "Uvažujeme, že bychom dělali výjezdy do jiných měst, kde bychom si jen pro tento účel a na ten jeden den pronajali kancelář. Mít kancelář stabilně představuje nerealistické náklady," řekl Kosatík.

Místostarosta Prostějova Miroslav Pišťák (ČSSD) zatím netuší, kde na radnici bude Sekanina úřadovat."Nebude to vybavená kancelář jen pro něj. Placení je otázka další domluvy. Osobně by mi ale nevadilo, kdybychom poskytli radnímu tento prostor zadarmo. Je to pro krajský úřad a v zájmu občanů Prostějova," řekl Pišťák.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kasy cinkají, zaměstnanci Škody Auto utrácejí rekordních sto tisíc hrubého

Montáž dílu v podvozku modelu Superb v závodu Škoda Auto Kvasiny.

Fronty v supermarketech, většina míst v restauracích na večer rezervovaná, plná parkoviště obchodních center. Tak to...

Dvě mrtvoly v rokli. V Mexiku zavraždili cyklisty na cestě kolem světa

Zavraždění cyklisté Krzysztof Chmielewski z Polska (vlevo) a Holger Hagenbusch...

Je to případ, který opět připoutal pozornost světové veřejnosti k eskalující epidemii násilí v Mexiku. Tamní policie...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...

Další z rubriky

Udržení vody v krajině se stává moravskoslezským problémem číslo jedna

OSTRAVICE VE STARÉM KORYTĚ. Pohled na říčku Ostravici v původním korytě se...

V Moravskoslezském kraji chybí voda. A vyhlídky nejsou dobré. I když občas zaprší, voda rychle odteče a brzy je opět...

ČSSD hlasuje o spolupráci s Babišem, na cestě k vládě jsou tři překážky

Předseda ČSSD Jan Hamáček po jednání předsednictva strany, kterému oznámil...

Sociální demokracie má v následujících čtyřech týdnech o pozornost postaráno. 17 683 členů ČSSD rozhoduje v referendu o...

Je to proti přírodě i stvořiteli, odmítá Jurečka, aby dítě mělo dva otce

Marian Jurečka, ministr zemědělství, byl hostem pořadu iDNES.cz Rozstřel. (21....

Místopředseda lidovců Marian Jurečka protestuje proti rozhodnutí Nejvyššího soudu, aby homosexuální pár byl zapsaný v...

Najdete na iDNES.cz