Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Krajští politici chtějí mít noviny

  19:43aktualizováno  19:43
Brno - Jihomoravští krajští zastupitelé chtějí vydávat regionální deník. Odsouhlasili již záměr vytvořit akciovou společnost, ve které má mít kraj stoprocentní podíl. Zástupce hejtmana František Polách uvedl, že zastupitelé tak reagují na situaci, kdy spojením regionálních novin Rovnost, Slovo a Den bude na novinovém trhu pouze jeden deník, jehož hlavní sídlo bude v Olomouci. "To si myslíme, že je špatně," řekl Polách.

Brno podle krajských zastupitelů regionální noviny potřebuje. "Jedna z variant přitom bylo to, že kraj dá soukromé společnosti, která bude deník vydávat, příspěvek ve výši několika milionů korun. Kraj však tuto možnost nemá. Zastupitelům se proto zdála jako lepší možnost umožnit založení vlastní akciové společnosti," uvedl Polách.

"Vydávání deníku není věcí jednoho týdne ani měsíce. Musíme nejprve prostudovat všechny podklady. Podle mého by ale bylo nejlepší, aby takový deník vydávala soukromá společnost, která zaručí nezávislost novin," dodal Polách.

Projekt nových regionálních novin už připravila část novinářů ve spolupráci s brněnskými podnikateli. V projektu už je zpracován náklad, forma a způsob distribuce nových regionálních novin.

Svatava Navrátilová z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity míní, že to, že krajští zastupitelé chtějí vydávat deník, je krok, který byl možný před deseti roky.

"Éra takzvaného stranického tisku byla na vrcholu v meziválečném období a po druhé světové válce se postupně prosadil model nezávislého tisku ve všech demokratických zemích. Jednou z tendencí je posílení regionální tématiky. V tuzemsku se tento trend prosazoval pomaleji, mimo jiné proto, že vydavatelé vyčkávali, jaký bude výsledek reformy veřejné správy," řekla Navrátilová.

Reakce zastupitelů Jihomoravského kraje se proto podle Navrátilové dá chápat obecně jako o obrana regionálního tisku. "Dá se ale diskutovat o tom, jestli právě záměr zřídit akciovou společnost se stoprocentní majetkovou účastí je jedinou možností. Regionální tisk ve světě podporují spíše různé speciální nadace," řekla Navrátilová.
 
Od začátku října má na Moravě navíc vycházet nový regionální deník, který vznikne spojením listů Den, Rovnost, Moravské a Zlínské noviny a Moravské Slovo. Jejich vlastník, vydavatelství Vltava-Labe-Press, však zatím ještě ani zaměstnancům nesdělilo, jak se budou nové noviny jmenovat a jak budou Jihomoravský kraj pokrývat.

Jisté je jenom to, že hlavní sídlo budou mít v Olomouci. Z Moravského novinového nakladatelství, které vydávalo mimo jiné deník Rovnost, už dostalo výpověď několik desítek zaměstnanců.

Právě v Moravském novinovém nakladatelství dělali v uplynulých dnech lidé z brněnského úřadu práce kontroly. "Kontroly už skončily, zatím však nemůžeme zveřejnit jejich výsledek, neboť se proti jejich výsledkům odvolalo vedení společnosti," řekla mluvčí úřadu práce Ivana Drmolová.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Manželé dali milion na výstavu o republice. Děti to jednou pochopí, říkají

Pavel Müller byl pilotem záchranné služby Jihomoravského kraje.

Neobvykle vysokou částkou přispěla rodina Müllerova z Mikulovska na chystanou výstavu ke stému výročí republiky pod...

Plaga jmenoval nové profesory, jsou mezi nimi i držitelé Českého lva

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga předal jmenovací dekrety...

Nové profesorky a profesoři vysokých škol v pondělí v Karolinu převzali jmenovací dekrety od ministra školství v demisi...

Škoda po tragickém požáru, odříznutá alpská střediska a soutěž dřevorubců

Hasiči jim pomáhali uniknout pomocí výsuvných žebříků. (20. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, jakou škodu způsobil víkendový požár hotelu v centru Prahy, kolik peněz žádá po...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz