Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Krajské lékárny se zásobují léky, v pondělí očekávají nápor

  16:11aktualizováno  16:11
Lékárny v krajských nemocnicích se připravují na nápor pacientů, který je zřejmě od pondělí čeká. Objednaly větší množství léků, posilují personál. Od února totiž začnou krajská zařízení vracet pacientům regulační poplatky. Hradit je budou kraje, jak po volbách prosadila ČSSD.
V nemocnicích, kde se vracejí poplatky, se tvoří dlouhé fronty.

V nemocnicích, kde se vracejí poplatky, se tvoří dlouhé fronty. | foto: Josef Vostárek, MF DNES

Ostatní nemocnice se bojí odlivu zákazníků a přemýšlejí, jak se s tím vyrovnají. "My nemůžeme nevybírat poplatky. My dodržujeme zákon a budeme ho muset dodržovat," sdělila iDNES.cz opavská lékárnice Dagmar Navrátilová a dodává, že vůbec neví, co bude od pondělí.

Vracením poplatků se podle ní porušuje zákon. "Bude to dar kraje, ty peníze někde budou chybět. Nebude třeba na cesty," je přesvědčená Navrátilová.

Kde se bude platit a kde ne

PŘEHLED: Kde se od února budou odpouštět poplatky

V lékárně v areálu třinecké nemocnice se oproti tomu připravují na velký nápor. "Předpokládáme, že přijdou i lidé z města, kteří by k nám běžně nepřišli. Budou se zřejmě tvořit velké fronty," uvedla mluvčí třinecké nemocnice Lenka Franková.

Nemocnice se proto rozhodla vyjít vstříc těm, kteří poplatek budou chtít zaplatit stejně jako dosud. "U dvou okének se budou vydávat léky těm, kteří chtějí využít dar kraje. U třetího okénka byl dosud volný prodej, nyní bude sloužit také těm, kteří z jakéhokoliv důvodu nechtějí přijmout dar kraje a chtějí poplatek zaplatit," popsala Franková.

Příval pacientů čekají také v lékárně v Nemocnici T. G. Masaryka v Hodoníně. "Bohužel nemůžeme otevřít okénko navíc, to by byly nutné stavební úpravy," sdělila náměstkyně pro zdravotní péči Věra Dostálová. "Budeme tam mít ale dva lidi navíc, kteří budou zařizovat podpisy darovacích smluv," popsala Dostálová. Nejedná se podle ní o nová pracovní místa, tito lidé měli dříve na starost výběr regulačních poplatků.

Lékárna se také předem zásobila léky, o které je u nich největší zájem.

Středočeský kraj začal už v lednu

S vracením regulačních poplatků začal už v lednu Středočeský kraj. Zdejší soukromé lékárny se potýkají s odlivem zákazníků, některé z nich se proto kvůli strachu z krachu rozhodly regulační poplatky vracet lidem ze svého.

"Nic jiného nám nezbylo, nevydělali bychom ani na výplaty. Ze dne na den nám klesly výrazně zisky," zdůvodnila iDNES.cz příbramská lékárnice Miroslava Maršíková. Tady pacient poplatek normálně zaplatí, obratem ale dostane slevu z ceny léku. Zabralo to, lidé se sem vrátili.

V Příbrami k podobné praxi přistoupily asi čtyři další apatyky. "Opravdu to bylo tak, že řada lékáren poblíž té krajské by mohla zavřít," popsala Maršíková. Podle ní se ale jedná o "zoufalý krok", změna by měla být systematická a měla by se týkat všech lékáren.

"Lidé jdou do lékárny jen kvůli ceně, je to smutné, ale opravdu to tak je," uzavřela.

Podle Evy Zychové z kladenské lékárny Centrum většina lékárníků nemůže na vracení poplatku formou slevy přistoupit. "Ze zákona poplatky vybírat musíme, jinak se vystavujeme nebezpečí penalizace. Platit ze svého, to si nemůže dovolit každá lékárna. Musí mít silné ekonomické zázemí," posteskla si lékárnice.

Podle ní odliv pocítila každá provozovna, některá víc, jiná méně. Ohroženy jsou zejména ty menší. "Zkoušeli jsme kdeco, můžeme jenom plakat," uvedla Eva Zychová.

Lékárníci se bouří

Kvůli postupu Středočeského kraje už padla i žaloba. Na Středočeský kraj a jeho nemocnice ji podalo Grémium majitelů lékáren, podle nějž poplatky vytvářejí nekalou konkurenci. - čtěte Kvůli odpouštění poplatků padla první žaloba

Stejný postup plánuje grémium i v dalších krajích. Do doby, než se dospěje k nějakému rozhodnutí, doporučilo všem lékárnám přestat poplatky vybírat. - čtěte Přestaňte vybírat poplatky, žádají kolegy majitelé lékáren

Česká lékárnická komora tento krok nepodporuje. "Chápu důvody, které k tomu kolegy vedly, nicméně s nimi nemohu souhlasit," sdělil iDNES.cz prezident komory Stanislav Havlíček. "Zákon nelze změnit tím, že ho nebudu dodržovat," je přesvědčený Havlíček.

Vracení poplatků

S vracením poplatků začal 1. ledna Středočeský kraj, ostatní kraje k tomu přistoupí o měsíc později. Poplatky bude hradit za lidi kraj, kvůli právnímu ošetření bude třeba podepsat darovací smlouvu. Pokud součet darovaných částek v průběhu roku přesáhne tři tisíce korun, budou muset pacienti peníze zdanit.
Kraje zvolily odlišný přístup k odpuštění poplatků. Některé je odpouštějí jen svým obyvatelům, další nevracejí všechny poplatky. - kompletní přehled zdravotnických zařízení vracejících poplatky najdete zdeHlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Využili naivní hloupou holku, říká kamarádka Češky zadržené v Pákistánu

Pakistánská policie zveřejnila fotografii mladé Češky, která se na letišti v...

Za týden přiletím. Vezu spoustu dárečků a drahého oblečení, které sama neunosím. Dám ti ho. To je poslední vzkaz, který...

Na Zemana útočila Ukrajinka, která narušila jednání Lukašenka i fotbal

Angelina Diashová během protestu proti Alexandu Lukašenkovi

Aktivistkou hnutí Femen, která v pátek ve volební místnosti zaútočila na českého prezidenta Miloše Zemana, je 27letá...

Další z rubriky

Bez elektřiny je posledních sto padesát domácností, vlaky znovu jezdí

Hasiči v Ústeckém kraji vyjeli od čtvrtečního odpoledne do pátečního rána k 152...

Kvůli vichřici, která ve čtvrtek večer zasáhla Česko, zůstávalo v pátek po 19. hodině bez elektřiny ještě 150...

Mladí puškaři míří do Uherského Brodu z celé země, mají široké uplatnění

Na Střední školu COPt v Uherském Brodě chodí čtyři stovky studentů, obor...

Na velký zájem o studium maturitního oboru technik–puškař na Střední škole COPt v Uherském Brodě reaguje Zlínský kraj,...

Tisíce domácností zůstávají bez proudu, na jihozápadě bude dál sněžit

Kolonáda v Janských Lázních (17.1.2018).

Na jihozápadě Čech a na Vysočině bude v pátek trvale a místy i vydatně sněžit. Během šesti hodin může napadnout až...

Najdete na iDNES.cz