Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Podrobná on-line reportáž
22:27
Redakce iDNES.cz děkuje za pozornost, kterou jste věnovali volebnímu zpravodajství.
22:21
ČSSD bude mít v příštích čtyřech letech 280 krajských zastupitelů, polepšila si o 175 mandátů. ODS bude v krajích zastupovat 180 lidí, tedy o 111 méně než dosud. KSČM získala 114 mandátů a pohoršila si o 43 křesel. KDU-ČSL má nyní 43 zastupitelů, o 41 méně. Strana zelených neobhájila ani jedno ze svých dvou křesel v krajských parlamentech. Celkem 58 křesel získaly menší a regionální strany.
22:17
Ve středočeském kraji získala vítězná ČSSD 35,2 procent hlasů. ODS má 32,8 %, za nimi jsou komunisté s 13,8 % a Nezávislí starostové pro kraj s 5,7 procenty.

Nepřehlédněte

22:15
Statistici sečetli všechny hlasy v krajských volbách. ČSSD získala 35,9 procent, ODS 23,6, KSČM 15 a lidovci 6,7. Volební účast je 40,3 procenta.
22:12
Jako předposlední sečetl výsledky Olomoucký kraj. ČSSD tu získala 39,8 %, ODS 20,3, KSČM 15,8 a KDU-ČSL 8,8 procent hlasů.
22:08
O "šokujícím debaklu 0:13, který by spíše odpovídal výsledku hokejového utkání mezi favoritem a jasným outsiderem, se premiérovi Mirku Topolánkovi jistě nezdálo ani v nejhorším snu. Ani v jediném ze 13 krajů totiž jeho ODS nevyhrála víkendové volby. V minulých volbách přitom s jednou výjimkou slavila triumf ve všech krajích. Česká politická krajina se radikálně přebarvila z modré na oranžovou," píše agentura APA.
21:27
  • Jan Horník a Jiří Kotek oslavují výsledky voleb v Karlových Varech. (18. říjen 2008)

    Jan Horník a Jiří Kotek oslavují výsledky voleb v Karlových Varech. (18. říjen 2008)

21:26
V kuloárech se rozšířila zpráva, že Petr Bendl odjel za premiérem Topolánkem na jednání. Jeho žena zprávu popřela s tím, že ze štábu středočeské ODS odcestoval kvůli soukromé záležitosti.
21:22
"Pro Plzeňský kraj by bylo nyní zdravé, kdyby vznikla trojkoalice ODS s Koalicí pro Plzeňský kraj, kterou tvoří lidovci a SNK ED. Mělo by to kontinuitu s předchozími osmi roky," říká "dvojka" Koalice pro Plzeňský kraj Stanislav Rampas (SNK ED).
21:13
"Levice by v Plzeňském kraji měla využít toho, že pohodlně vyhrála letošní krajské volby," říká lídr KSČM v Plzeňském kraji a poslanec Karel Šidlo. Iniciovat jednání s ČSSD o případné koalici v krajském zastupitelstvu komunisté v Plzeňském kraji nebudou. "Počkáme, až nás sociální demokracie osloví," dodává Šidlo. Případná koalice s ODS je podle něj velmi silná a nereálná spekulace.
21:10
"Každý průšvih mívá svoji skrytou očistnou hodnotu. A je třeba ji využít," myslí si končící plzeňský hejtman Petr Zimmermann (ODS). "Je například třeba si říct, co zevnitř ODS k tomu výsledku mohlo přispět."
21:08
"Nejsem přesvědčen o tom, že výsledek krajských voleb je vyjádřením nedůvěry reformním krokům vlády. Spíše šlo o naši neschopnost vysvětlit lidem nezbytnost reforem," uvedl Pavel Bém.
21:07
Chybou bylo přijmout devatenáct kandidátů, nemohli pak mít odpovídající kampaň, interpretoval v ČT neúspěch zelených v krajích ministr školství Liška. "Musím se jasně ohradit proti výroku předsedy Paroubka, že tímto jsou zelení vymazáni z mapy, potkáme se ve Sněmovně," dodal.
21:03
Také Ústecký kraj má dopočítáno. Výsledky se od ostatních regionů neliší. ČSSD získala 32,8 %, ODS 20,5 a komunisté 18,4 procenta hlasů.
20:59
Konečné výsledky Královéhradeckého kraje: ČSSD 32, ODS 24,3 %, KSČM 13,5 a Koalice pro Královéhradecký kraj 7,7 procenta hlasů.
20:53
"Naším cílem je zlomit nadpoloviční většinu ODS v Senátu," uvedl Bohuslav Sobotka z ČSSD. "Je na čase, aby skončil její monopol," dodal.
20:50
"Já nevím, jak to řekl a jak to myslel," reagoval Mirek Topolánek na prohlášení Petra Gandaloviče, že každý musí cítit osobní zodpovědnost a více se to týká vedení ODS. "Pokud tu chybu vidí v sobě, tak to je samozřejmě jeho sebereflexe," dodal pro ČTK Topolánek.
20:46
Vítězní sociální demokraté mohou sestavit ve všech 13 krajích koalici s komunisty. Tyto dvě strany by měly v krajských zastupitelstvech většinu.
20:38
ČSÚ potvrdil i konečné výsledky Jihomoravského kraje. ČSSD tam získala téměř 36 procent, lidovci na druhém místě mají 34 a ODS 16 procent hlasů. Za nimi jsou se 14,4 procenta hlasů komunisté.
20:38
Potvrzené výsledky v kraji Vysočina: ČSSD získala téměř 40 procent, ODS 21, KSČM 15,7 procenta hlasů.
20:33
Josef Mlejnek mladšíPolitolog Josef Mlejnek komentuje pro iDNES.cz: Výsledek krajských voleb může vést k pádu Mirka Topolánka jak v čele vlády, tak v čele strany, a ke změně mocenské konstelace i na celostátní úrovni. A ztrátu moci v krajích ODS tvrdě pocítí - o politiky, kteří jsou v regionech v opozici, nejeví lobbisté moc zájmu, neboť od nich mohou čekat pouze nářky, nikoliv zakázky. Zdá se, že občanští demokraté příliš spoléhali na nízkou volební účast, na to, že se jejich hlavnímu soupeři nepodaří dostat "oranžové" voliče do volebních místností. Za takovouto pasivitu si však nic jiného než porážku nezaslouží.
20:31
  • Jiří Dolejš v sídle KSČM. (18. října 2008)

    Jiří Dolejš v sídle KSČM. (18. října 2008) / Autor: David Port, MF DNES

20:30
První z kandidátky ČSSD ve Zlínském kraji Stanislav Mišák prohlásil, že bude usilovat o post hejtmana. "Lidé volili také podle jednotlivých lídrů a já rozhodně nechci jejich očekávání zklamat," potvrdil.
20:28
Bývalý premiér a předseda ČSSD Miloš Zeman podle ČTK varoval stranu před uzavíráním velkých koalicí s ODS při sestavování krajských vlád.
20:24
  • Zklamaná kadidátka Strany zelených Kateřina Dubská. (18. října 2008)

    Zklamaná kadidátka Strany zelených Kateřina Dubská. (18. října 2008) / Autor: Radek Miča, MAFRA

20:21
"Každý z nás musí cítit osobní zodpovědnost. A více ji musí cítit vedení ODS než hejtmané. Na kongresu ODS se rozhodne, kdo bude pokračovat a kdo ne," podotkl místopředseda ODS Petr Gandalovič.
20:21
"Výsledek je brutální..." uvedl Pavel Bém. "Výsledkem prohraných voleb by mělo být, že vedení ODS nabídne na kongresu funkce k dispozici. ODS prohrála volby na celé čáře."
20:19
Nálada v budějovické ODS byla celý den i přes prohru normální. "ODS zatím nedostala nabídky na spolupráci. Schůzky má právo svolat vítěz. Je to rozhodnutí voličů, to je politika, je potřeba uznat porážku," řekl hejtman Zahradník.
20:17
Středočeský předseda zelených Jiří Čejka řekl, že na svůj post vzhledem k neúspěchu ve volbách rezignuje.

Diskuse

malybobes: Nadutec Topolánek a jeho přisluhovači odtržení od reality si zasloužili napráskat... ale tohle ? Zase obelhaný národ od takových pseudosocialistických bazilišků ??? (23:10)

novacek: Ano, prijde mi to stejne, naseho (ted uz) byvaleho hejtmana jsem si nemohl vynachvalit (Kosatik) opravdu je mi ho skoda :( (23:10)

MilanSobaZnojmo: novacek: na 4 pokoj?!? Proč pokoj? Přece volbami nic nekončí! (23:09)

MilanSobaZnojmo: emiltralala: jde mi o ty poctivy zastupitele, kteri teď už nemohou pracovat v zastupitelstvu (je lhostejno z ktere demokratické strany), protože je nahradila většina nahrazená populistickými kecy! (23:07)

novacek: Nekandidovali... jenze to lide nepochopili :) ale co uz, je to za nama, tak na 4roky zase pokoj :D (23:06)

MilanSobaZnojmo: novacek: ale prece v techle volbach ani Topolanek ani Paroubek nikam nekandidovali!! (23:05)

novacek: A vy se divite, ze lide takhkle rozhodli??? Kdo se ma divat na tu bandu Topolanek a spol. uznavam ze ono ani s Paroubkem to nikdo moc nevytrhne....ale co se tady deje, je fakt hnus :( (22:49)

Cocotus_Interruptus: Tak co? Modri uz bali kufry? :DDDDD (22:42)

emiltralala: Tak o co ti jde ? (22:25)

MilanSobaZnojmo: A_Ales: mně o ODS vůbec nejde (21:19)

A_Ales: To MilanSobaZnojmo: Smůla je, že v krajských koalicích už budou chybět jen bývalí komunisté - členové ODS:-) (21:05)

A_Ales: To MilanSobaZnojmo: No, ještě, že se moudří a prozřetelní voliči ODS na tyhle volby vys..li.. Nobo naopak přišli všichni?:-))) (21:02)

MilanSobaZnojmo: teď půjdou vkrajích do koalic rudí komunisti i oranžoví (bývalí komunisti) a sbohem demokracie - ať žije totalita! (20:59)

MilanSobaZnojmo: Do krajských zastupitelstev se dostane více jak 170 nových beranů z ČSSD, kteří s krajskou politikou nemají žádné zkušenosti a jen poslušně udělají Bé, Bé svému předsedovi. (20:57)

MilanSobaZnojmo: Jen si chudáččci z ČSSD a jejich stádovití voliči nevšimli, že se hlasuje do úplně něčeho jiného! (20:56)

MilanSobaZnojmo: Čunek to řekl přesně: ČSSD vyhrála proto, že vsadila v kampani na celostátní politiku. Já bych to interpretoval ještě přesněji. Voliči ČSSD jsou stádo, které jde hlasovat proti vládě. (20:55)

rada1010: jo dobry, lidovci v JK 34 jo? vy prazaci fakt nevite o cem mluvite (20:43)

A_Ales: Paroubek: Vyhráli jsme díky vysoké účasti. Bursík: Dostali jsme po hubě díky nízké účasti. Rádio Jerevan: Kakaja partia, takoje učastije.. (20:20)

rada1010: OPRAVTE TOHO JURANKA BLBCI (20:14)

MilanSobaZnojmo: pane Mlejnku: toto byly krajské volby!!!! Nešlo o vládu ani o radar, ani o poplatky a kdo si to myslí, je totální neznalec a ne politolog!!! (20:13)

A_Ales: Co na to Evžen??? Doteď jsem žil v domění, že Ostrava je v Moravskoslezském kraji. Ale v Praze to vědí líp... (20:11)

rada1010: Juranek ma naopka 25 procent a nejvic preferencnich hlasu.... (20:08)

rada1010: Juranka do MS kraje nedavejte, Juranek je nas (brnak) (20:07)

MilanSobaZnojmo: V praze vůbec neví, co jeto JM a co MS kraj, ani kdo je Juránek... chudáčci.. (20:07)

MilanSobaZnojmo: Jarine123 - ty seš faktJarin... (20:05)

lookas: Juranek v MS kraji? Novinari, asi uz zase chlastate, co? (20:05)

Jarin123: tak preferencni hlasy KDU CSL bych v JM kraji nebral vubec jako neco smerodatneho...vetsinou to maji babky zakrouzkovany dle rady mistniho "pana farare" (19:45)

Carolyn: Pravda, o populistické kroky typu "zaplatíme za vás poplatky u lékaře" v krajských volbách moc nestojím. (18:31)

MilanSobaZnojmo: voliči v JM kraji věc aspoň částečně pochopili, ti co volili KDU - viz preference Juránkovi (18:27)

honzaf: no to jsem tomu dal :-) tak znovu: Juránek má suverénně nejvíc preferenčních hlasů z celé ČR. Ale to je socanům asi fuk a nacpou tam Haška. Uvidíme, jak to bude zvládat spolu s poslancováním. (18:27)