Krajská zastupitelstva převezmou některé pravomoci ministerstev

Za necelé dva týdny se poprvé uskuteční volby do nových krajských zastupitelstev. Volit se bude ve třinácti regionech. V Praze proběhnou první krajské volby až za dva roky. Na 14 krajů republiku rozdělil ústavní zákon z roku 1997. Nové uspořádání země platí od letošního ledna. Krajská samospráva ale začne fungovat až po volbách.

Nově vzniklé kraje se liší svou velikostí. Kolik bude mít zastupitelstvo členů, závisí na počtu obyvatel. Krajské orgány tak budou mít mezi pětačtyřiceti až 65 zástupci.

Po svém ustavení zvolí zastupitelstva, jejichž funkční období je čtyřleté, ze svých řad krajskou radu. V jejím čele bude stát hejtman.

Kraje získají řadu pravomocí, které jsou dosud v kompetenci ministerstev. Státu zůstane role výběrčího daní a ochránce práva a bezpečí.

Krajská zastupitelstva budou moci například předkládat návrhy zákonů do parlamentu, rozhodovat o rozpočtu i koncepci rozvoje kraje a řešit řadu problémů ve školství, zdravotnictví a dopravě.

Zatím nejvíce úkolů přešlo na kraje ze zrušených školských úřadů. Na konci roku 2002 přestanou existovat okresní úřady. Většina jejich pravomocí přejde zřejmě na 179 měst, která budou ve veřejné správě stát mezi obcemi a kraji. Tam by měly v budoucnu sídlit stavební úřady nebo matriky.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video