Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kraji vadí, že nesmí vybírat ředitele škol

  9:08aktualizováno  9:08
Olomouc - Ačkoli Olomoucký kraj už od státu převzal většinu středních škol, pořád nemá důvod cítit se jejich zřizovatelem. Nemůže si totiž vybrat ani ředitele. Nejenže kraj nesmí bez souhlasu ministerstva školství nakládat s majetkem škol, ale dokonce nemůže ovlivnit ani to, kdo v nich bude šéfovat. Ve výběrových komisích při konkurzech na uvolněná místa ředitelů totiž legislativa s účastí kraje nepočítá.

"Je to pro nás nepřijatelné. Kraj by měl mít významné zastoupení v konkurzních komisích. Ministerstvo školství na to vůbec nazareagovalo," upozornil zástupce hejtmana Vladimír Válek (4K-US).

Přestože konkurzy organizují zaměstnanci kraje, musejí se řídit vyhláškou starou deset let, která s kraji nepočítala. Podle ní mohou do komisí zasednout například zástupci školských úřadů (které už od konce minulého roku neexistují), České školní inspekce, zástupce pedagogů školy a představitel obce, v níž škola sídlí.

Kraji také vadí, že komise nestanoví pořadí uchazečů, ale pouze je rozdělí na vhodné a nevhodné. Na problém krajská rada narazila nedávno, když musela ze dvou jmen bez bližších údajů vybrat ředitele střední školy ve Šternberku.

"Pokud se neudělá pořadí, není jasné, kdo byl nejlepší. Takový konkurz není zcela průkazný a svádí k podezření z protekcionizmu," podotkl zástupce hejtmana Vladimír Válek (US), který rovněž prosazuje, aby zájemci o ředitelské místo povinně procházeli psychologickými testy. "Ředitel školy by měl být zároveň manažerem. Proto jsou psychotesty klíčové," míní Válek.

Ministerstvo školství včera reagovalo jen obecně. "U škol, které byly předány, probíhají konkurzy zcela v režii kraje. U škol, které ještě pod kraj nepřešly nebo je zřizovatelem ministerstvo školství, zajišťuje konkurz rezort. Při jmenování komise se ministerstvo řídí vyhláškou o sestavování konkurzních komisí," odpověděla Dagmar Němečková.

Krajští radní se se současnou situací nechtějí smířit, a proto uložili vedoucímu odboru školství kraje Miroslavu Gajdůškovi, aby navrhl způsob, jak zástupce kraje do konkurzních komisí dostat. Kraj chce také jednat s ministerstvem.

Konkurzy přitom nejsou prvním sporem mezi krajem a státem. Krajští zastupitelé už na rezort školství podali dvě žaloby a ústavní stížnosti kvůli tomu, že kraj nesmí bez souhlasu ministerstva prodat nebo pronajmout školský majetek na dobu delší než jeden rok.

Olomoucký kraj už převzal od státu školy z Olomoucka, Přerovska a Prostějovska. Od příštího měsíce, kdy pod něj přejdou i školy jesenické a šumperské, bude spravovat asi 170 zařízení.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kasy cinkají, zaměstnanci Škody Auto utrácejí rekordních sto tisíc hrubého

Montáž dílu v podvozku modelu Superb v závodu Škoda Auto Kvasiny.

Fronty v supermarketech, většina míst v restauracích na večer rezervovaná, plná parkoviště obchodních center. Tak to...

Dvě mrtvoly v rokli. V Mexiku zavraždili cyklisty na cestě kolem světa

Zavraždění cyklisté Krzysztof Chmielewski z Polska (vlevo) a Holger Hagenbusch...

Je to případ, který opět připoutal pozornost světové veřejnosti k eskalující epidemii násilí v Mexiku. Tamní policie...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...

Další z rubriky

Ostudná místa Hradce Králové: dědictví socialismu i Bronx pro otrlé

Panelákové „schody do nebe“ u hradeckého Aldisu (10.5.2018).

Šílená dědictví socialistického stavitelství, symbol neschopnosti dospět ke kýžené rekonstrukci nebo tak dlouhé odklady...

Zmizet chtěl sám, myslí si manželka pohřešovaného olomouckého radního

Vlivný člen olomoucké ČSSD, radní a ředitel městských technických služeb...

Policisté už třetí týden pátrají po vlivném politikovi ČSSD z Olomouce Miroslavu Petříkovi. Ve středu 9. května ho...

Českým vojákům lezla krkem válka i shnilá řepa, po vzpouře je popravili

Poprava tří hlavních strůjců rumburské vzpoury Františka Nohy, Stanka Vodičky a...

První světová válka pomalu dohasínala a její účastníci už mleli z posledního. Únava, hlad a celkové útrapy přiměly...

Najdete na iDNES.cz